Jump to content

nasljedstvo pod ovrhom-pomoć!!!!


DijaZd

Preporučene objave

Dakle moj tetak je dobio oporučno u nasljedstvu kuću koja je pripadala njegovom ocu majci i baki..baka je vise manje sve ostavila njemu oporučno a ostalog su se odrekli majka i otac u tetkovu korist. tetak je sada dobio korisnički list s kojim se treba uknjižiti u gruntovnu sto jos nije napravio, al bi trebao ubrzo..U meduvremenu njegovoj majci stiga je ovrsni prijedlog na koji je prosao rok zalbe i u kojem pise da ce se ovrsiti dio imovine tj. konkretno suma koja je u tetkovom posjedu.. Zanima me kako je to moguce da se radi duga njegove majke uzima zemlja koja je tetkova ? dali je to zato sto je on zasad jos samo korisnik tj. nije se uknjizio u gruntovnicu? nadalje, tetak planira kucu i zemlju prebaciti na mene darovnim ugovorom. dali u tom slucaju ovrh moze biti provdena nad istim sredstvima ako je imovina na mene?Tetak i ja nsmo u krvnom srodstvu, al jesmo ja i njegova zena tj. tetka , sestra mog oca. Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...da li je to zato sto je on zasad jos samo korisnik tj. nije se uknjizio u gruntovnicu?

 

Upravo tako. On nije vlasnik tako dugo dok nije upisan u ZK.

 

...nadalje, tetak planira kucu i zemlju prebaciti na mene darovnim ugovorom. dali u tom slucaju ovrh moze biti provdena nad istim sredstvima ako je imovina na mene?

 

Teoretski - na dijelu koji mu je majka ustupila - moglo bi se kvazipaulijanskom tužbom pobijati i tražiti ovrha i na tom dijelu. Ali to je doista čista teorija. Zasada ovrha bude išla na šumu, i pretpostavljam da će vjerovnik biti s time namiren, jer inače bi sasvim sigurno tražio ovrhu preko majčina dijela u kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako. On nije vlasnik tako dugo dok nije upisan u ZK.

 

 

 

Teoretski - na dijelu koji mu je majka ustupila - moglo bi se kvazipaulijanskom tužbom pobijati i tražiti ovrha i na tom dijelu. Ali to je doista čista teorija. Zasada ovrha bude išla na šumu, i pretpostavljam da će vjerovnik biti s time namiren, jer inače bi sasvim sigurno tražio ovrhu preko majčina dijela u kući.

 

Dakle ako se on uknjizi time on postaje vlasnik svega, majka nema vise nikakvih udjela i on daruje sve meni ovrha pada u vodu?tj.nemogu uzeti sumu ni nnista drugo? Sto ako ostane on jedini vlasnik, dali onda mogu ovrsiti njega raadi majcinog duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle ako se on uknjizi time on postaje vlasnik svega, majka nema vise nikakvih udjela i on daruje sve meni ovrha pada u vodu?

 

Neće biti tako, barem glede ove imovine koja je trenutno predložena kao predmet ovrhe. Za ostalo bi mogao ići scenarij koji navodite, ali postoje mehanizmi kojima vjerovnik i tome može doskočiti, barem za ovaj majčin dio. No, trenutno nema smisla polemizirati oko toga. Ako dođe, možete se opet javiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija