Jump to content

Izjava o obvezi plaćanja


sanchob

Preporučene objave

Lijepi pozdrav,

 

u svibnju 2013.godine potpisala sam kod javnog bilježnika izjavu o obavezi plaćanja određenog dugovanja sa jednim čovjekom koji se obvezao svaki mjesec 15.og u mjesecu na tekući račun uplaćivati određenu svotu novaca u 10 rata. Toga se naravno ne pridržava (uplatio je 2 rate u cijelom tom periodu , jednu u 6.om mjesecu i jednu u 12.om mjesecu). Mene sada zanima da li ja na temelju te izjave mogu njega tužiti ? (mogu priložiti i izvode sa tekućeg računa kao dokaz da su bile samo dvije uplate , tj.kao dokaz o neredovitosti plaćanja). Zanima me također koliko bi dugo takav proces mogao trajati i da li postoji uopće šansa da se namirim na način da mu "sjednu" na račun? Jer više stvarno nemam niti jedan drugi način , ni jednu ideju kako riješiti taj problem.

 

Hvala Vam unaprijed na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najbolje je angažirati odvjetnika, prezentirati mu sve podatke i dokumentaciju, pa ćete i dobiti odgovarajući savjet. Na temelju ovih natpisa, vi svakako imate pravo, iako bih ja na vašem mjestu ga još jednom pozvao na ispunjenje dugovanih rata u nekom kraćem razdoblju od npr. 15 dana, uz upozorenje da nakon toga slijedi tužba. Što se trajanja mogućeg postupka tiče - to vam zaista ovisi o više faktora, a jedan od primarnih je - pred kojim sudom bi se postupak trebao voditi i opterećenosti tog suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala Vam puno na odgovoru! Osoba je već upozoravana nekoliko puta ali nisam htjela komplicirati i nadala sam se da će početi redovito plaćati pošto sam stvarno više puta bila i više nego tolerantna ali na žalost očito je ovo jedino riješenje. Obratiti ću se odvjetniku za sve detalje.

 

Još jednom puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

Prije pokretanja postupka i angažiranja odvjetnika vidite da li budući tuženik ima imovine i da li bi se po uspjehu u sporu imali od čega naplatiti , jer ako osoba nema ništa tada je i spor besmislen a troškovi postupka bi mogli nadmašiti dug .

 

Ako niste sigurni da bi se imali od čega naplatiti ,tada bi bilo ekonomičnije da podnesete

protiv dotične osobe kaznenu prijavu za prevaru.Prijava se podnosi DORH-u

Kao dokaz uz prijavu prilažete ovjerenu presliku izjave pred JB kojom se dotični obvezuje

vratiti dug u određenom roku .

KD prevare goni se po službenoj dužnosti .

Prije prijavljivanja trebate imati pisani dokaz da ste stranku upozorili i tražili povrat duga.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...tada bi bilo ekonomičnije da podnesete

protiv dotične osobe kaznenu prijavu za prevaru.Prijava se podnosi DORH-u

Kao dokaz uz prijavu prilažete ovjerenu presliku izjave pred JB kojom se dotični obvezuje

vratiti dug u određenom roku .

KD prevare goni se po službenoj dužnosti .

Prije prijavljivanja trebate imati pisani dokaz da ste stranku upozorili i tražili povrat duga.

 

Od kaznene prijave gotovo sigurno neće biti koristi, jer prema sudskoj praksi da bi se radilo o kaznenom djelu prijevare, prijevarna namjera kod počinitelja mora postojati od početka - odnosno od trenutka dovođenja ili održavanja u zabludi oštećenika, čega u ovom slučaju nema, obzirom su plaćene 2 rate.

 

DORH bi odbacio ovakvu kaznenu prijavu s obrazloženjem, kako se u konkretnom slučaju ne radi o kaznenom djelu, već građansko-pravnom poslu, a kojeg posljedično treba rješavati sukladno mehanizmima građanskog prava, kako je već i sugerirano.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija