Jump to content

Naknada nematerijalne štete uslijed kaznenog djela


dado222

Preporučene objave

Pozdrav,

Molio bih Vas za pomoć

Naime 2005.g sam počinio kazneno djelo te sam pravomoćno osuđen 2013.g na dvije god. uvjeta.

U privatnoj parnici osoba od mene zahtjeva naknadu nematerijalne štete.

Zanima me da li postoji zastara potraživanja navedene štete i da li postoji određeni rok za podnošenje privatne tužbe od pravomoćne presude.

Unaprijed zahvaljujem !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samim postavljanjem IP zahtjeva u kaznenom postupku prekinuta je zastara sve do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka. Kako kazneni sud nikada ne utvrđuje neimovinsku štetu u kaznenom postupku, u svojoj presudi uputio je oštećenka kako svoj IP zahtjev može ostvarivati u parnici, slijedom čega zastara nije nastupila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samim postavljanjem IP zahtjeva u kaznenom postupku prekinuta je zastara sve do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka. Kako kazneni sud nikada ne utvrđuje neimovinsku štetu u kaznenom postupku, u svojoj presudi uputio je oštećenka kako svoj IP zahtjev može ostvarivati u parnici, slijedom čega zastara nije nastupila.[/QUOT

 

Kazneni postupak je okončan u 1mj.2013. za koji sam dobio uvjetnu osudu na 2g. koja bi uskoro trebala isteći. Privatni parnični postupak će trajati dok ja odslužim uvjet. Da li nakon presude u privatnom parničnom postupku mogu uložiti žalbu na zastaru pošto ću kaznu i odslužiti

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li nakon presude u privatnom parničnom postupku mogu uložiti žalbu na zastaru pošto ću kaznu i odslužiti?

 

Ne možete, jer se radi o dvije potpuno različite stvari - jedno je kazneni postupak, u kojem se utvrđivala vaša kazneno-pravna odgovornost, a nešto sasvim drugo je parnični postupak, u kojem će se utvrđivati vaša građansko-pravna odgovornost za prouzročenu štetu. Jedno ne isključuje drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija