Jump to content

Profesionalno oboljenje i mogućnost dobivanja otkaza


DemetraM

Preporučene objave

Poštovani,

trebam mišljenje i savjet u vezi mog slučaja;ukratko, priznato mi je profesionalno oboljenje u 11. mj. 2013., imam oboljenje šaka i desne ruke. Od sredine prosinca sam na bolovanju jer su mi krenule terapije, a i liječnik opće prakse je pokrenuo vještaćenje kod HZMO o preostaloj radnoj sposobnosti, točnije zbog promjene radnog mjesta. Danas sam dobila riješenje vještaka u kojem piše da nemam invalidnost, ali da postoji neposredna opasnost od nastanka invalidnosti ako nastavim raditi isti posao. U mojoj firmi (državna firma) su mišljenja (razgovarali su sa mnom ljudi iz pravne službe i tražili moje mišljenje o tome na kojem radnom mjestu bi mogla raditi) da za mene nemaju takvo radno mjesto :mrki:, i to prije nego što su dobili riješenje od HZMO. Rekla sam im (nakon razgovora sa doktorima) kako mogu obavljati veliku većinu poslova kao i do sada, samo mi ih trebaju prilagoditi (na način da me ne drže mjesecima na istom poslu, već da me "šetaju" na tjednoj bazi na 3 različita radna mjesta, tako da opterećenje ruku ne bude konstantno. Na taj način bih mogla povremeno " odmarati ruku", jer bi mi takav način rasporeda olakšao posao a samim time nadalje ne bi imala monotono ponavljanje pokreta prstiju i šake pa ne bi bilo ni novonastalih mikrotrauma (bolovanja). Ono što mi ide u prilog je to da je moja radna kolegica imala istu situaciju kao i ja prije par godina, pa je s vremenom raspoređena na to radno mjesto koje bih sada i ja trebala. Na tom radnom mjestu je raspoređeno 5 ljudi u dvije smjene, fizički je lakše, a i svi osim nje su zdravi- nemaju profesionalno oboljenje. Znači, trebalo bi nekoga maknuti i staviti mene zbog dokazanog oboljenja, a taj netko bi radio moj posao. Rekla sam u firmi da ne želim nikoga degradirati, spremna sam jedan tjedan raditi na težem, a jedan tjedan na lakšem radnom mjestu (koje je - paradoksalno- fizički lakše a bolje plaćeno), ali vidim da nailazim na otpor od strane poslodavca u vezi predloženog. Zakone sam proučila i s obzirom da postoji lakše radno mjesto za mene, znam da mi ne bi trebali praviti probleme oko premještaja, ali kolike su šanse da ću pravdu morati dokazivati na sudu? (s obzirom da čujem kako se poslodavac izjašnjava da za mene nema lakše radno mjesto od ovoga, me hvata panika od odvjetnika i tjeranja pravde na sudu, jer već trpim omalovažavanje od radnih kolega! Može li poslodavac reći da nema radno mjesto za mene ( iako ga ima i jedan od zaposlenika je isto osoba sa priznatim profesionalnim oboljenjem koje imam i ja - doslovce identično oštećenje ruku)? :-?

Molim vas za mišljenje i unaprijed hvala!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete se tužakati sa poslodavcem, ali ako sada ne postoji radno mjesto...........a pravdu ste vi definirali.

 

..razgovarali su sa mnom ljudi iz pravne službe i tražili moje mišljenje o tome na kojem radnom mjestu bi mogla raditi..njih ne zanima koji bi posao vi radili..to su vas upitali jer .............)

 

Oni su svoj posao odradili......a pogodite kakav će biti njihov zaključak...a to što su vas pitali vezano za posao-što bi vi radili, to vam je "test pitanje", a takvo će biti i rješenje.

 

Medicinska dokumentacija mora biti toliko jaka da se iz iste može vidjeti da niste sposobni ni zašto.

 

Nastavite sa liječenjem, "pojačajte medicinsku dokumentaciju" ali ako se iz iste vidi poboljšanje, .......a ako dođe do pogoršanja, možete na procjenu radne sposobnosti u HZMO, ali prije toga morate se konzultirati sa svojim liječnikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete se tužakati sa poslodavcem, ali ako sada ne postoji radno mjesto...........a pravdu ste vi definirali.

 

 

 

Oni su svoj posao odradili......a pogodite kakav će biti njihov zaključak...a to što su vas pitali vezano za posao-što bi vi radili, to vam je "test pitanje", a takvo će biti i rješenje.

 

Medicinska dokumentacija mora biti toliko jaka da se iz iste može vidjeti da niste sposobni ni zašto.

 

Nastavite sa liječenjem, "pojačajte medicinsku dokumentaciju" ali ako se iz iste vidi poboljšanje, .......a ako dođe do pogoršanja, možete na procjenu radne sposobnosti u HZMO, ali prije toga morate se konzultirati sa svojim liječnikom.

 

Prvo zahvaljujem na odgovoru!

Drugo; na BO sam skoro 3 mjeseca i došlo je do malog poboljšanja stanja ruku. Stvar je u tome da mi se omogući lakše radno mjesto kako mi se stanje ne bi pogoršavalo, jer mi je svu ovu priču i napravio posao - kao dokaz tomu imam priznatu profesionalnu bolest.

Dalje, članak ZOR-a kaže:

 

Pravo zaposlenja na drugim poslovima

 

Članak 78.

 

(1) Ako ovlašteno tijelo utvrdi da kod radnika postoji profesionalna nesposobnost za rad ili neposredna opasnost od nastanka invalidnosti, poslodavac je dužan, uzimajući u obzir nalaz i mišljenje tog tijela, ponuditi radniku sklapanje ugovora o radu u pisanom obliku za obavljanje poslova za koje je on sposoban, koji što je više moguće moraju odgovarati poslovima na kojima je radnik prethodno radio.

 

(2) Radi osiguranja takvih poslova poslodavac je dužan prilagoditi poslove sposobnostima radnika, izmijeniti raspored radnog vremena, odnosno poduzeti sve što je u njegovoj moći da radniku iz stavka 1. ovoga članka osigura odgovarajuće poslove.

 

Ovo boldano imam ja. Zanima me mora li poslodavac, s obzirom da lakše radno mjesto postoji, i na njemu već radi više ljudi, meni olakšati i dodijeliti mi takvo radno mjesto? Nigdje u zakonu ne stoji da poslodavac mora imati rezervirano takvo radno mjesto za ovakve slučajeve, i da će ono biti prazno dok se tako nešto ne dogodi ( potpuno razumljivo ), a s druge strane, očigledno je da Procjena opasnosti radnog mjesta nije dobro odrađena, i nitko nije zaključio da bi trebalo povremeno zaposlenike "rotirati" po radnim mjestima, kako bi se izbjegle profesionalne bolesti!

 

Tako da godinama jedni te isti ljudi obavljaju isti posao, bilo lakši ili teži. Nije na meni da mijenjam Zakon o zaštiti na radu, ono što pokušavam je da ne zakompliciram situaciju nepotrebno, a samim time što sam predložila poslodavcu povremeno raditi na starom radnom mjestu jer nisam invalid, po mom mišljenju, poslodavac bi to trebao uvažiti jer znam raditi više poslova, a ne samo jedan, tako da mogu "uskakati" po potrebi na više radnih mjesta.

 

Ono što ste vi rekli (..."Medicinska dokumentacija mora biti toliko jaka da se iz iste može vidjeti da niste sposobni ni zašto), samo me može odvesti u invalidsku mirovinu. To ne želim jer imam 20 godina staža i zdravstveno sam sposobna još uvijek raditi.

 

Znam da nitko od poslodavaca ne voli ovakve slučajeve, ali njegovom lošom procjenom i ignoriranjem problema na koje je upozoravan i prije, događaju se ovakve situacije. Zbog toga ne želim doći u sukob oko mogućeg otkaza; radno mjesto postoji, nisam invalid i želim raditi, ali zbog svega ovoga tražim zaštitu da invalid ne postanem. Kolike su mi šanse da poslodavac ispoštuje (bez uplitanja trećih institucija) zakon? :propis:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakonsku oredbu ste točno citirali- Poslodavac Vam mora ponuditi sklapanje ugovora o radu za koje ste sposobni,a slično je radnom mjestu čije ste poslove obavljali prije nastanka neposredne opasnosti od invalidnosti.

Budući da su Vam već unaprijed najavili da nema takvog radnog mjesta, postoji vjerojatnost da će Vam dati odluku o osobno uvjetovanom otkazu ugovora o radu.

Ako je u firmi u kojoj radite utemeljeno radničko vijeće ili postoji sindikalni povjerenik s pravima i obvezama radničkog vijeća, Poslodavac Vam ne može dati otkaz bez njihove suglasnosti jer temeljem neposredne opasnosti od nastavka invalidnosti po zakonu spadate u tzv. "zaštićenu skupinu radnika".

Ako gore navedeni uskrate suglasnost- Poslodavac mora pokrenuti sudski postupak radi nadomještanja suglasnosti i tek ako dobije pravomoćnu presudu u svoju korist- nastaviti s postupkom otkazivanja ugovora o radu.

Budući da se uskrata suglasnosti ne treba posebno obrazlagati, nemojte se zamarati s trenutnim zdravstvenim stanjem s aspekta obavljanja posla.

Pričekajte slijedeći korak poslodavca,a u međuvremenu se raspitajte da li firma ima radničko vijeće ili gore navedenog sidnikalnog povjerenika i potražite stručnu pravnu pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija