Jump to content

podmirivanje troškova trudnoće i alimentacija


nika36

Preporučene objave

Imam li pravo od oca svog djeteta (nismo nikada živjeli zajedno) tražiti da sudjeluje u troškovima trudnoće i poroda (čl 74 u obiteljskom zakonu) ako je u puno boljoj financijskoj situaciji? Određuje li se visina alimentacije po plaći ili cjelokupnoj imovini?

 

Na koje troskove tocno mislite?Koliko je meni poznato trudnice u HR neplacaju preglede,laboratorijske pretrage a ni porod ukoliko su zdrastveno osigurane.

 

Ukoliko niste osigurani,imate se pravo osigurati buduci da ste trudni ali pod uvjetom da imate prebivaliste u HR.

Alimentacija po mojim saznanjima se odredjuje u vecini slucajeva prema placi a imovina se eventualno uzima u obzir kod onih koji su prilicno bogati.

 

Sa druge strane ukoliko je potrebno financijski sudjelovati u troskovima,onda taj otac da bi sudjelovao mora i biti upisan kao otac.

U pravilu bolnica izdaje racun na ime pacijenta tj vas i vi ste ga duzni podmiriti a onda vi mozete pretpostavljam tuziti oca da vam nadokandi dio ukoliko on to nezeli dobrovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam sva moguća osiguranja (iako trudnice sve imaju "besplatno" i bez njih) ..tako to stoji u zakonu.Ali sve morate platiti privatno (i ultrazvuke i vitamine) jer ono što je osigurano je jadno i nedovoljno i ne možete doći na red (a i stalno bi bila na bolovanju što moj poslodavac i ginekolog ne dovoljavaju). Mislim na 500 kn mjesečno za ultrazvuk, kojekakve preglede, vitamine i na smanjenu plaću na koju ću morati ići zbog mirovanja. Vidi se da trudni niste bili, bez ljutnje.

Ovo drugo ste mi krivo odgovorili. U obiteljskom zakonu jasno piše po imovini (pitala sam jer dolaze nove izmjene i dopune obit. zakona) pa da vidim jel došlo do promjene.

Molim vas, da bi odgovori netko tko se s tim bavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam sva moguća osiguranja (iako trudnice sve imaju "besplatno" i bez njih) ..tako to stoji u zakonu.Ali sve morate platiti privatno (i ultrazvuke i vitamine) jer ono što je osigurano je jadno i nedovoljno i ne možete doći na red (a i stalno bi bila na bolovanju što moj poslodavac i ginekolog ne dovoljavaju). Mislim na 500 kn mjesečno za ultrazvuk, kojekakve preglede, vitamine i na smanjenu plaću na koju ću morati ići zbog mirovanja. Vidi se da trudni niste bili, bez ljutnje.

Ovo drugo ste mi krivo odgovorili. U obiteljskom zakonu jasno piše po imovini (pitala sam jer dolaze nove izmjene i dopune obit. zakona) pa da vidim jel došlo do promjene.

Molim vas, da bi odgovori netko tko se s tim bavi.

 

U prvom postu niste naveli da je rijec o privatnom vodjenju trudnocu te sam zato onako i odgovorila.

Nadalje vodjenje trudnoce kod privatnika je vas osobni izbor tako da u eventualno nekom sporu bivsi bi mogao biti i oslobodjen jer sud lako moze utvrditi da ste vi mogli voditi trudnocu i preko hzzo buduci da imate osiguranje.

Vi ste recimo mogli odluciti voditi trudnocu u inozemstvu ili cak ici roditi tamo umjesto u Hr i onda ispada da bi po clanku 74 otac bio duzan sudjelovati u troskovima samo zato jer ste vi odlucili roditi vani.

Nema vama sta poslodavac ili ginekolog (ne)dozvoliti bolovanje jer ako imate kompliciranu trudnocu ili nemozete svoj posao obavljati kako spada imate pravo na bolovanje zbog komplikacija.

 

Sto se tice alimentacije,procitajte moj post pa cete vidjeti da nigdje nisam rekla da imovina neulazi u izracun iste nego sam napisala da praksa pokazuje da se u obzir vecinom uzima placa.

To sto nesto pise u zakonu neznaci da ce tako i biti. Poznata je cinjenica da su kod nas pravo i pravda dva razlicita pojma.

Stari zakon kao zakon nije bio los,cak je dapace bio bolji od ovog novog ali je problem bio njegova primjena ili bolje receno neprimjena.

Postoji nemali broj slucajeva u kojima se zakon primjenjuje na stetu dijece iako to tako nebi smjelo biti.

 

A o tome kako sudovi donose odluke u vezi alimentacije kad otac ima neku imovinu pokazat cu vam nama primjerima poznatih.

U HR postoje tri poznate osobe koje su dobile znatno manju alimntaciju u odnosu na imovinu oca djeteta.

 

Prva(poznata pjevacica) je dobila 15 000 kn alimntacije iako joj bivsi toliko bogat da ni on sam nezna koliko.

Druga(poznata postala zbog oca djeteta) je dobila 1000eura iako otac zivi i radi vani i ima jako dobra primanja.

Treca(sudjelovala u jednom realitiju) je dobila samo 1500 kn iako otac ima placu oko 25 000kn.

Inace ultrazvuk se ne radi svaki mjesec ni kod problematicnih trudnoca a kamoli kod normalnih ali buduci da vi idete privatno onda nije ni cudo sto ga rade svaki mjesec.

Bila sam trudnica i to zaposlena sa trudnocom koja je u jednom periodu bila i problematicna tako da mi je sve poznato.

 

Meni je zao sto niste dobili odgovor u skladu sa vasim zeljama,bez ljutnje:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tnx. Ovo prvo mi nije bilo jasno čemu onda čl.74. Ja na ultrazvuk idem svaki mjesec (to me šalje neprivatni ginekolog)...a kako mi se više isplat platiti nego uzimati bolovanje i ići na neispravne aparate, da, to je moja odluka. Slažem se.

Ovo drugo sam pitala jer otac mog djeteta sam sebi isplačuje plaču, ima par firmi i gomilu prihoda i nekretnina. Po toj logici može se prijaviti na minimalac i plačati 1000 kn dok on sam uživa u bogatstvu. Nije da nisam zadovoljna odgovorom već mi je odvjetnik rekao drugačije. Htjela sam samo još jedno mišljenje.

 

Ažurirano

 

Tnx. Ovo prvo mi nije bilo jasno čemu onda čl.74. Ja na ultrazvuk idem svaki mjesec (to me šalje neprivatni ginekolog)...a kako mi se više isplat platiti nego uzimati bolovanje i ići na neispravne aparate, da, to je moja odluka. Slažem se.

Ovo drugo sam pitala jer otac mog djeteta sam sebi isplačuje plaču, ima par firmi i gomilu prihoda i nekretnina. Po toj logici može se prijaviti na minimalac i plačati 1000 kn dok on sam uživa u bogatstvu. Nije da nisam zadovoljna odgovorom već mi je odvjetnik rekao drugačije. Htjela sam samo još jedno mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija