Jump to content

Reakcija HZMO-a na potvrdu o činu


Forrester

Preporučene objave

Nisam išao pravniku, jer se nadam da bih na forumu mogao dobiti odgovor i pojašnjenje-savjet. Naime nakon višegodišnje borbe uspio sam ishoditi da mi MORH dostavi potvrdu o osobnom činu - pozornik. Invalidska mirovina po ZOPHBDR-a iz 2010.g. mi je obračunata s osnovicom za čin - vojnik.

Pomenutu potvrdu MORH-a sam predao u HZMO u veljači ove godine sa zahtjevom za novi izračun mirovine s osnovicom za čin-pozornik.

No u međuvremenu sam paralelno tužio Mirovinski Upravnom sudu zbog omjera invalidnosti rat-mir, i taj proces je još u tijeku.

Do danas još nisam dobio novi izračun mirovine s osnovicom za čin pozornik.

Ono što me interesira, je; da li pravno gledajući HZMO opravdano smije prolongirati novi izračun mirovine (za čin pozornik) zbog činjenice što sam protiv njih pokrenuo Upravni spor po drugom pravnom pitanju?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam išao pravniku, jer se nadam da bih na forumu mogao dobiti odgovor i pojašnjenje-savjet. Naime nakon višegodišnje borbe uspio sam ishoditi da mi MORH dostavi potvrdu o osobnom činu - pozornik. Invalidska mirovina po ZOPHBDR-a iz 2010.g. mi je obračunata s osnovicom za čin - vojnik.

Pomenutu potvrdu MORH-a sam predao u HZMO u veljači ove godine sa zahtjevom za novi izračun mirovine s osnovicom za čin-pozornik.

No u međuvremenu sam paralelno tužio Mirovinski Upravnom sudu zbog omjera invalidnosti rat-mir, i taj proces je još u tijeku.

Do danas još nisam dobio novi izračun mirovine s osnovicom za čin pozornik.

Ono što me interesira, je; da li pravno gledajući HZMO opravdano smije prolongirati novi izračun mirovine (za čin pozornik) zbog činjenice što sam protiv njih pokrenuo Upravni spor po drugom pravnom pitanju?!

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Tvoj spor pred Upravnim sudom nema nikakve veze sa određivanjem čina. HZMO je dužan postupiti po zaprimljenoj potvrdi o činu pozornika i to odmah po isplati mirovine za sljedeći mjesec i izdati ti riješenje sa obračunom iznosa nove mirovine.Ako to nisu napravili a nisu onda je spis negdje u ladici i čeka jesen,a ti probaj kod svog područnog ureda HZMO dobiti osobu koja tvoj spis obrađuje ili napiši požurnicu.Prva opcija je sigurnija i najprije ćeš dobiti konkretan odgovor.U svakom slučaju sljeduju te zaostaci za cjelokupno razdoblje od kad si predao potvrdu o novom činu a ne od kad si u mirovini, to dobro zapamti. Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No vjerojatno ni objektivno nisu u mogućnosti izraditi novi izračun mirovine s osnovicom za čin pozornika, jer moj broj predmeta **** (spis) zbog upravnog spora već mjesecima cirkulira od Područne službe do Središnje službe, pa do Upravnog suda, te onda ponovo Središnja služba (Upravni sud usvojio moju tužbu zbog nedostavljanja spisa, a nakon toga Središnja donijela istovjetno rješenje, te sam opet podnio tužbu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Tvoj spor pred Upravnim sudom nema nikakve veze sa određivanjem čina. HZMO je dužan postupiti po zaprimljenoj potvrdi o činu pozornika i to odmah po isplati mirovine za sljedeći mjesec i izdati ti riješenje sa obračunom iznosa nove mirovine.Ako to nisu napravili a nisu onda je spis negdje u ladici i čeka jesen,a ti probaj kod svog područnog ureda HZMO dobiti osobu koja tvoj spis obrađuje ili napiši požurnicu.Prva opcija je sigurnija i najprije ćeš dobiti konkretan odgovor.U svakom slučaju sljeduju te zaostaci za cjelokupno razdoblje od kad si predao potvrdu o novom činu a ne od kad si u mirovini, to dobro zapamti. Sretno.

 

Kad već spominješ osobu koja vodi moj spis, moram reći na što me ona upozorila kada sam 7.2. predavao zahtjev za novi izračun mirovine s osnovicom za čin pozornik. Naime ja sam prošle godine išao na vještačenje radi promjene omjera rat-mir. Omjer mi nisu promijenili, te sam podnio žalbu, a rješenje kojim mi se žalba odbija zaprimio sam 4.2.2014.

E kada sam 7.2. predavao zahtjev (čin pozornik) napomenuo sam toj referentici da ću podnijeti tužbu Upravnom sudu na rješenje Središnje službe kojim mi se odbija žalba (rat-mir). Tada me upozorila da će taj upravni spor prolongirati donošenje novog rješenja inv.mirovine s osnovicom za čin pozornik.

Pitanje je da li HZMO smije tako postupiti, i da li će se novi izračun priznati od 7.2. kada sam predao zahtjev?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
Naime nakon višegodišnje borbe uspio sam ishoditi da mi MORH dostavi potvrdu o osobnom činu - pozornik. Invalidska mirovina po ZOPHBDR-a

 

Da li ta potvrda ima uredne pečate, "murove", biljege? Da li si tu potvrdu (ako je pravovaljana priložio u vrijeme kada je trebalo priložiti?

 

Već sam prije napisao da si "zakomplicirao" svoj status i borbu sa sudovima, tako da više nikom nije ništa jasno.

 

:zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Danas bio u Uredu za branitelje u Vukovaru, gdje mi je gosp. zadužen za tu problematiku rekao da su ovi iz Zkova Karlovac pogriješili (potpisao pukovnik Bu.....), tj. da nemam osobni čin pozornik, već ustrojbeno mjesto pozornik.

Šta mu sad to znači i ima li to kakvu ulogu glede HZMO-a i izračuna mirovine?

 

PS Bio sam i u mirovinskom, a tamo mi je referent natuknuo u smislu : da u trenutku razvojačenja nisam umao PTSP, pa se onda ne može računati čin pozornika. Ništa mi nije jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Evo danas dobio rješenje HZMO-a - izračun s osnovicom za čin pozornik. Mirovina ostala ista. Kosorkin zakon preko 3500 -10%.

Mislim da bih trebao ipak konzultirati odvjetnika. Naime 2009. mi je određena inv.mirovina temeljem opće nesposobnosti za rad (rješenje dobio 2010.) u iznosu od 3182 kn s osnovicom za čin vojnik, a 2012.sa.statusom HRVI 3631 kn te mi je tada skinuta 131 kn i mirovina zaokružena na 3500 kn (sa 6-mjesečnim povećanjima došla do 3652 kn).

Prošle godine u veljači sam dobio od MORH-a potvrdu o osobnom činu vojnik i istu priložio mirovinskom. U novom rješenju s osnovicom za čin pozornik stoji 3780 kn, no oni se retroaktivno (tako se meni čini) hvataju Kosorkinog zakona te mi ponovo skidaju (128 kn) i vraćaju na 3652 kn.

Vrijedi li uopće ići odvjetniku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li mi smiju ponovo skidati, pošto je ova potvrda od Morh-a došla tek prošle godine(s debelim zakašnjenjem) i koliko to godina nakon provedbe Kosorkinog zakona (-10%)

 

to ti je to. takav zakon i amen. ostavi se tužbi i odvjetnika jer ćeš popušiti par mirovina i ništa od svega. čuvaj preostalo zdravlje,čuvaj sebe i drži se svoje oibtelji.

lp!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija