Jump to content

Posebni dio ispita - mirovinsko osiguranje


garfilda

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...
  • 11 mjeseci kasnije...
jel mi mozes reci sto ti je bilo iz posebnog djela? ja sam isto maticna evidencija hzmo i idem uskoro na DSI

 

 

26.09.2015. položila sam DSI, sa posebnim pisanim dijelom iz oblasti Mirovinsko. I isto sam imala većinu pitanja iz Matične evidencije na usmenom dijelu, jer te pita odmah "što ste najčešće radili na stručnom osposobljavanju i je li bilo samo jedno područje ili više njih?" i kako odgovoriš, tako te i pita (bar meni tako bilo).

 

Pisani dio ima 6 pitanja iz ZOMO i Pravilnika o vođenju matične evidencije, među njima 1 pitanje koje je "mina" tj. postavljeno je za razmišljanje da oni vide jesi li ti stvarno praksirao se i usavršavao, ili učio i "peglao" po ZOMO i ništa drugo. Kod pisanja pisanog dijela smiješ nazvati i utiho razgovarati s nekim od kolega ili mentorom, da ti bude "joker zovi" i naravno, koristiti se literaturom. Pisati odgovore treba što kraće i konkretnije, (nastojati NE prepisati da se primjeti da je prepisano iz ZOMO već onako, uokviriti to kao da si "pisao iz glave"), paziti da se dosta napiše u malo riječi jer ima puno kandidata pa se njima "nešto ni ne daje čitati to sve naširoko".

 

Uglavnom, iz usmenog meni bio ispitivač gospodin Popović i bio je jako fair i blag ispitivač, pitao nas po dvoje da budemo pri ispitivanju, i da, svi smo prošli iz te grupe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polagala sam DSI za VŠS, a za VSS više pitaju i traže znanja od dipl. pravnika.

 

PITANJA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA - POSEBNI DIO (MATIČNA EVIDENCIJA):

 

Roditelji iz članka 14. ZOMO, i vrsta plaćanja doprinosa (odgovor: iz državnog proračuna).

Produženo osiguranje iz članka 18. ZOMO.

Ben-staž tko ima (koje vrste poslova imaju pravo na ovakav staž) i opisati jednu vrstu poslova.

Koje su vrste tiskanica i kako se koriste (M obrasci po Pravilniku o matičnoj evidenciji).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo ovako da i ja iznesem svoje dojmove jer znam da to buducim polagateljima puno znaci... Posebni dio sam pisala iz Mirovinskog osiguranja odjel maticne evidencije... Dovoljno je ponjet samo ZAKON O MIROVINSKOM I PRAVILNIK O VODENJU MATICNE EVIDENCIJE... Ja sam imala 4 pitanja na pismenom: 1. Tko je sve obvezno osiguran na mirovinsko osiguranje 2. Što je produženo osiguranje 3. Koji podaci se upisuju u maticnu evidenciju 4. Koji su rokovi prijave na osiguranje (naravno da to nisam ucila nego tamo lijepo sve prepisala iz zakona i pravilnika-4. sata pisanja pismenog je i pre pre previse i ako ne procitate prije zakon), a na usmenom me pitala sta sam radila na kojim poslovima tocno da joj malo opisem sta sve i ovo sto sam napisala u pismenom okvirno)... Eto nadam se da sam nekom olaksala:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

+

Pitanja koja su imali ostali iz posebnog dijela iz područja mirovinskog:

koja se prava obvezno osiguraju,

tko upravlja zavodom,

koji su rokovi za podnošenje prijavno-odjavnih podataka,

što se sve prilaže uz zahtjev za prijevremenu starosnu mirovinu.

 

Pitanja na usmenom vezano za posebni dio:

pitaju što ste radili, npr. mene su pitali produženo osiguranje, koji je rok za podnošenje prijave na p.o., utvrđivanje staža (iako ga nisam radila), ukratko sam opisala postupak, što je staž osiguranja.

 

Kolegica do mene je na pismenom morala izraditi rješenje. Imala je zadan slučaj - čovjek je podnio zahtjev za utvrđivanjem staža, priložio je potvrdu da je od-do radio kod nekog poslodavca... donijela je rješenje o priznanju staža.

 

Ispitivač doslovno nije ni pogledao taj pisani dio, najbitnije je ono što ste radili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija