Jump to content

Potraznja novcane naknade od oca


Mirko Katić

Preporučene objave

Pozdrav svima

 

Imam oca koji živi u Amerci skoro 20 godina (ja ga nisam vidio od svoje 4 god.)

 

Ja živim u Hrvatskoj te nisam imao nikakvih kontakata s njim do prije 6 mj. a u tih cca 20 god nije nikad pitao za mene niti me potrazio. Ja sam ga pokusao naci etc. ali bezuspjesno.

 

Sve te godine moj otac meni nije nista slao a mama nije ni trazila od njega tj. znala je gdje je (u kojoj zelji) ali nije znala gdje tocno jer bi u protivnom vjerovatno trazila od njega nesto

 

Kako su se meni znaci roditelji rastali etc. etc. i za vrijeme rata meni je mama promjenila ime tako da ja sada ne nosim ni prezime od svog oca nego djevojacko od majke

 

dakle moj otac se zove Mate Matic a ja se zoven Ivan Ivancic dakle sto se toga tice nikad nebi rekli da mi je doticni otac (ovo je samo radi usporedbe)

 

Prije cca. 6 mj. on je mene nasao na Facebooku te me kontaktirao etc. pitao za mene etc. etc. da bi bez da sam ja inzistirao on meni ponudio 700 dolara sto sam prihvatio jer tesko zivim (uplaceno u tri navrata) ... (to je ono sto sam dobio sve te godine)

 

Desava se slijedece da moj otac u meduvremenu mjenja plocu i nepriznajeme kao sina te vise ne zeli samnom komunicirati iz razloga poznatih samo njemu.

 

Ono sto mene zanima je par stvari

 

- Da li ja kao sada punoljetna osoba imam pravo traziti alimentaciju ili neku vrstu novcane naknade?

 

- da li ja kao njegov sim imam pravo zatraziti da se napraviti DNK analiza kako bi se utvrdilo ocinstvo?

 

- da li ja kao njegov sim imam pravo na nasljedstvo?

 

- da li mozda imam neka druga prava?

 

- da li se moze ista od navedenog jer smo u dvije razlicite drzave?

 

p.s. U svim dokumentima se on vodi kao otac samo sto ja i on imamo druga prezimena te sam ja i ime premjenio

 

Napominjem da mi otac zivi u Americi i njihov je drzavljanin dok ja zivim u Hrvatskoj te sam drzavljanin RH

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirko, koliko sam ja shvatio vaš post, vaš otac zapravo nije vaš "službeni" otac. Ili ...? Jer vidim spominjete, tužbu za utvrđivanje očinstva.

 

Glede pitanja -

 

- Da li ja kao sada punoljetna osoba imam pravo traziti alimentaciju ili neku vrstu novcane naknade?

 

Prvo mora biti posve jasno i "službeno" da je dotična osoba vaš otac + na sve to, morate ispunjavati uvjete određene čl. 290. http://www.zakon.hr/z/88/Obiteljski-zakon.

 

- da li ja kao njegov sin imam pravo zatraziti da se napraviti DNK analiza kako bi se utvrdilo ocinstvo?

 

Tužbu radi utvrđivanja očinstva možete podnijeti do navršene 25. godine života. Nakon toga, jedino što dolazi u jeste da vas on prizna, obzirom se priznanje može učiniti u bilo koje doba (može čak i u oporuci).

 

- da li ja kao njegov sim imam pravo na nasljedstvo?

 

Ako ste "službeno" njegov sin ili vas prizna u oporuci - da.

 

- da li mozda imam neka druga prava?

 

Obzirom ste već punoljetni, teško je precizirati koja bi to prava mogla biti. Ali recimo, na pamet mi pada mogućnost da postanete državljanin SAD-a, ali samo ukoliko je to predviđeno njihovom regulativom glede državljanstva (koja mi nije poznata).

 

- da li se moze ista od navedenog jer smo u dvije razlicite drzave?

 

E, to poprilično komplicira i otežava eventualni postupak. Moguće da bi biste prije došli do rješenja da tužbu podnesete u SAD-u, ali tu se onda postavlja i pitanje mjerodavnog prava i niz drugih pitanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija