Jump to content

Sumnja u nepravilnost kupoprodajnog ugovora zbog kojeg ne mogu ostvariti nasljedstvo


Bassanac

Preporučene objave

Dakle...

 

Kuca u kojoj sam zivio s roditeljima od svog rođenja (1975.) do 1980. kad su se roditelji razveli (s majkom sam odselio u drugi grad) bila je vlasnistvo oceve majke, znaci moje bake. Otac je kucu (s dvoristem, sve skupa oko 300 'kvadrata') nekoliko godina kasnije prodao. Pod sumnjivim okolnostima. Tako se prica (rodbna), ali nemam dokaze.

 

Ono sto me muci je sljedece:

Ljudi koji su kupili kucu su u posjedu, ali se jos uvijek nisu uspjeli upisati u zemljisne knjige! Jedan susjed (koji je s njima bio u sporu jer su 'međasi') mi govori kako su oni u posjedu na temelju ugovora koji nije ovjeren.

 

S druge strane ja imam ugovor iz 1987 godine (ovjeren!) u kojem stoji da nekretnina o kojoj pricam u ovoj temi pripada mojoj baki (ocevoj majci), moj otac je dozivotni uzivatelj, a ja sam nasljednik. Jedini.

Na temelju tog ugovora sam jos 1997. pokrenuo zahtjev za upis u zemljisne knjige, ali sam odbijen bez obrazlozenja.

 

Znaci, ljudi su u posjedu preko 30 godina, nisu upisani u zemljisne knjige (vec je tamo upisan moj otac, vjerojatno automatizmom nakon smrti svoje majke), ja sam jedini nasljednik, otac je umro jos 2006 godne. Nikad nisam bio pozvan ni na jednu ostavinsku raspravu...

 

Ispricavam se na duzem upisu, i zanima me da li bi mi netko mogao rec kakve su mi sanse? Jer nisam bas u financijskoj situaciji prisutit si odvjetnika u slucaju da nemam vjerojatnosti da dobijem spor...

 

Hvala i srdacan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svašta ste napisali, ali puno bitnoga fali.

 

Otac nije mogao prodati kuću ako je ona bila u vlasništvu bake za bakinog života. Budući da je upisan kao vlasnik u z.k, onda nije upisan "automatizmom" nego vjerojatno na temelju rješenja o nasljeđivanju iza bake. Kako se upisao, možete vidjeti u povijesnom dijelu z.k. uloška.

 

Niste napisali kada je kuću prodao, i da li je to bilo prije ili nakon smrti bake (svoje majke).

 

Činjenica da su kupci kuće u posjedu, ali se ne mogu upisati u zemljišne knjige, ne mora značiti da nisu valjani vlasnici, već može značiti i samo to da vjerojatno nemaju dokument podoban za upis vlasništva. U takvom slučaju mogu pokrenuti sudski postupak radi utvrđenja vlasništva.

 

Niste napisali tko su ugovorne strane u ugovoru od 1987. godine i o kakvom se ugovoru radi (o raspodjeli za života, uzdržavanju, ...). Ako je ovako kako ste napisali, onda je ugovor ništav jer ugovorno raspolaganje nasljedstvom koje nije otvoreno (tj. budući ostavitelj nije umro) zakonom nije dopušteno. U svakom slučaju, logično je da je upis vlasništva po tom ugovoru odbijen, jer niste mogi biti nasljednik žive osobe i upisati se umjesto nje u z.k.

 

Ako ostavinski postupak iza vašeg oca nije proveden, ili ako je proveden ali u njemu nije raspravljeno nasljeđivanje kuće, možete ga pokrenuti odnosno tražiti raspoređivanje naknadno pronađene imovine i upisati se kao vlasnik kuće na mjesto oca (zajedno s drugim sunasljednicima ako ih ima).

 

Međutim, ako sadašnji posjednici imaju valjani pravni temelj da traže vlasništvo kuće (a čini mi se da bi to mogla biti i dosjelost), time ćete im samo olakšati da to ostvare, jer će u z.k. biti upisani podaci o osobu koju trebaju tužiti.

 

Moguće je i suprotno, da nemaju pravo na vlasništvo, ali budući da je prošlo puno godina, to baš nije vjerojatno.

 

Svakako bi bilo dobro da zatražite uvid u cijeli z.k. uložak i posebnu pažnju obratite na to da li postoji zabilježba da su sadašnji posjednici pokušali upisati pravo vlasništva ali nisu uspjeli. U takvom slučaju se isključuje barem dosjedanje, jer od trenutka odbijanja upisa više nisu pošteni posjednici. Međutim, to ne znači da ne mogu imati neki drugi pravno valjani temelj vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor iz 1987 godine je zapravo darovni ugovor moje bake (umrla 1993.) meni, i navedeno je kako se zakljucenjem tog ugovora ustanovljuje teret dozivotnog uzivanja, u korist njenog sina, a mog oca koji je umro 2006.

 

I, zelite reci da posjednici iako (pretpostavimo) nemaju ovjeren ugovor o kupoprodaji nakon 30ak godina posjeda imaju sva prava kao i s valjanim ugovorom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija