Jump to content

kupnja stana pod hipotekom


anonimno

Preporučene objave

sviđa mi se stan pod hipotekom banke.

s prodavateljem bih se dogovorila da ću kupiti stan nakon što on prijevremeno otplati kredit i skine hipoteku sa stana. može li se sastaviti predugovor u kojem bi se navelo:

 

1. rok do kojeg on mora brisati hipoteku sa stana,

2. ukoliko to ne učini u dogovorenom roku, predugovor se raskida,

3. ako bih dala kaparu, u slučaju raskida predugovora on mi ju vraća (dvostruku?).

ako prodavatelj ispuni ovu obvezu, na temelju ovog predugovora bih tražila kredit od banke (trebam li raditi kakve anekse ili čak mogu odmah sklopiti ugovor?).

 

mislim da je kombinacija s kaparom prilično riskantna za mene, ali molim mišljenje. ima li toga uopće u praksi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se kapare tice koju biste mu Vi dali, s obzirom na danasnje okolnosti i sve ono sto ljudi rade ... razmislite malo.

 

Nitko ne kaze da je ta osoba nepostena, ali sto ako jest ? Kako cete dobiti kaparu (ili dvostruku) natrag ako nije postena osoba i ako potrosi novac ?

 

Na Vasem mjestu osobno bih dobro razmislio sto u ovoj ponudi ne stima ...

 

... rjesenje postoji. Ako je KAPARA ta koja je toj osobi potrebna da otplati hipoteku do kraja, tada napravite osiguranje za sebe na tom istom stanu, na nacin da upisete svoje zalozno pravo na dani iznos. U slucaju problema, banka ce prodati stan a Vi riskirate da opet ne dobijete nista (jer se i to moze dogoditi).

 

Ali, ako covjek govori istinu, ako mu je kapara potrebna da otplati hipoteku, a Vi ste ozbiljan kupac, tada ne vidim nikakvih poteskoca koje bi taj potencijalni prodavatelj stana trebao ciniti ako je posten.

 

Vi njemu date kaparu (kod javnog biljeznika napravite ugovor), temeljem osiguranja dane kapare napravite zalozno pravo nad stanom kojeg mislite kupiti, sve to preko odvjetnika posaljite na sud koji donosi rjesenje o upisu zabiljezbe u zk ulozak.

 

Kada Vas potencijalni prodavatelj stana banci kaparom otplati dug, od banke mora traziti brisovno ocitovanje koje se nosi u gruntovnicu. Sada Vi ostajete jedini upisani sa zloznim pravm nad stanom kojeg zelite - kupiti.

 

Medjutim, prvo biste se morali uvjeriti jos u stvarno cinjenicno stanje duga prema banci (da ne ispadne da je dug daleko veci od iskazanog te mu kapara nece koristiti za otplatu duga u cijelosti).

 

U Ugovoru se dade jos i ugovoriti to da Vi otplatite do kraja hipoteku ... uz stjecanje zaloznog prava ...

 

... a rjesenja ima jos.

 

Ali, nikako kaparu na ruke bez osiguranja (i to debelog !).

 

Lijepi pozdrav, B.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam koliko bi banci trebalo da obradi prijevremenu otplatu i da brisovno očitovanje. sumnjam da bi bilo baš odmah.

rizik mi je i to što u trenutku otplate ja još nemam odobreni kredit za kupnju. moglo bi se dogoditi da mi ne bude odobren ili da procjena vrijednosti stana bude premala, a ja otplatila čovjeku kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija