Jump to content

ostavina, zajednički stečena imovina, djeca i ostalo


neva nevičica

Preporučene objave

Pozdrav svima. Imam pitanje i dosta mi je hitno. Član obitelji je iznenada preminuo prije nekoliko dana. Nasljednici su supruga i dvoje maloljetne djece. Imovina koju imaju je, nažalost, upisana na njega. Sve je zajednički stečena imovina, osim nekakve bezvrijedne zemljurine koju je naslijedio.

Sljedeći tjedan idemo u matični ured po smrtovnicu, izvod iz knjige umrlih i smrtni list. Znamo da trebamo sastaviti popis imovine i to smo napravili (nadamo se da nismo ništa propustili).

 

U zemljišnim knjigama stan je upisan na njegovo ime, dva auta su na njegovo ime (jedan auto je pod kreditom, kredit je njegov) i ušteđevina je na njegovim računima u banci.

 

Mi u obitelji želimo izbjeći da imovina bude podijeljena na tri jednaka dijela jer cijela imovina u biti i ne bi trebala predmet ostavine, budući je zajednički stečena.

 

Kad i kako se izjavljuje zajdnički stečena imovina? Da li supruga na ostavinskoj izjavljuje da je pola te imovine zajednički stečena imovina, da li se to prihvaća ili se čeka CZSS obzirom da je tu dvoje maloljetne djece. Ili da jednostavno kod popisa imovine na sve stavke navedemo 1/2.

 

Na njegovom računu se nalazi novac koji je skupljen za liječenje njihovog dijeteta (dijete je teško bolesno, a nevolja nikad ne dolazi sama, pa je povrh svega i tata trebao umrijeti). Nama svima je jako važno da se taj novac što prije oslobodi.

 

Imala sam priliku vidjeti kako to izgleda kad centar sjedi za vratom kad je u pitanju imovina djece i koliko su spori. Uostalom od centra je traženo vještačenje bolesnog djeteta još u listopadu i još nije gotovo. Bojimo se i pomisliti što će biti, ako centar stavi svoje šape na 2/3 novca koji je namijenjen liječenju djeteta.

 

Nevjerojatno je da se borimo protiv djece koju beskrajno volimo, a da bi ih zaštitili.

 

Da li da u popis imovine, navedemo i 2. mirovinski stup (postoje neke naznake da bi moglo biti povoljnije uzeti mirovinu samo iz I stupa)? Da li navodimo kredit za auto, da se ne bi dogodilo da auto dijelom naslijede djeca pa da se mjesecima čeka dozvola centra za prodaju i da onda još novac ode na račun djece, a majka nek im se bori se kreditom i kako da ih prehrani.

 

Molim savjet kako postupiti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravila sam napomenuti da postoji još i njegovih 50% udjela u firmi. Firma je pružala isključivo intelektualne usluge, dakle, nema njega, nema ni firme. U firmi je imao partnera kojem isto tako ne želimo otežati život i da u vlasničkim udjelima iam maloljetnu djecu pa da čeka centar, ako se odluči na kakvu statusnu promjenu. U ostavinu će se navesti samo 1/2 udjela u firmi ,ne spominje se zdržana dobit, je li tako? Da li da se i tu supruga pozove na zaj. stečenu imovinu, tako da smanjimo udjel djece u udjelu firme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru i to mi je savršeno jasno od početka. Ono u što nismo sigurni je operativno provođenje toga.

 

Dakle, ovaj tjedan idemo po smrtovnicu i nosimo popis imovine. Da li će na popisu biti:

a) stan x, upisan u z.k.ul.....

ili

b) 1/2 stana x upisanog u... bez obzira što se u zemljišnim knjigama nalazi samo ime umrlog

 

Da li se novac na računu navodi kao:

a) 100 kn na računu br... kod X banke

ili

B) 50 kn na računu kod x banke bez obzira što je na računu umrlog 100 kn

 

da li će kod javnog bilježnika supruga jednostavno reći: Ističem činjenicu postojanja bračne stečevine na svemu osim na zemlji površine x, upisane u z.k.ul

 

Da li javni bilježnik kaže ok i dijeli drugu polovicu imovine na 3 dijela ili kaže da su tu maloljetna djeca koja nemaju poslovnu sposobnost da bi se složila s tom konstatcijom i da ih treba zastupati CZSS u nekakvom postupku dokazivanja jer onda nam sve odlazi crnom đavlu.. Jako je bitno da sve bude gotovo što prije (napisala sam zbog čega)

 

Da li će supruga u ostavinskom postupku navesti kredit pokojnog supruga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, zahvaljujem na odgovoru.

 

Može li mi netko odgovoriti da li će kod javnog bilježnika supruga jednostavno reći: Ističem činjenicu postojanja bračne stečevine na svemu osim na zemlji površine x, upisane u z.k.ul

 

Da li javni bilježnik kaže ok i dijeli drugu polovicu imovine na 3 dijela ili kaže da su tu maloljetna djeca koja nemaju poslovnu sposobnost da bi se složila s tom konstatcijom i da ih treba zastupati CZSS u nekakvom postupku dokazivanja jer onda nam sve odlazi crnom đavlu.. Jako je bitno da sve bude gotovo što prije (napisala sam zbog čega)

 

Da li će supruga u ostavinskom postupku navesti kredit pokojnog supruga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija