Jump to content

Rastava i podjela imovine


Mara Bubica

Preporučene objave

Poštovani,

 

rastala sam se od supruga prije 3 mjeseca nakon 23 godine braka. Živimo još uvijek u zajedničkom kućanstvu sa četvero djece. Tehnički još uvijek funkcioniramo kao obitelj, što se tiče kućanskih i drugih obaveza. Od njih četvero dvoje je punoljetno, za treće dijete koje je staro 17 godina odlučeno je da živi sa suprugom, a četvrto sedmogodišnje dijete da živim samnom. Problem je slijedeći: Svo vrijeme živjeli smo u kući roditelja moga supruga i sada nakon rastave ja nemam gdje otići. Suprug me tjera van iz kuće, ali inzistira da dijete od 7 godina koje je sud dodijelio da živi samnom, ostane kod njega, dakle da samo ja napustim dom. Naravno da se ne slažem sa time, jer dok dišem ja dijete napustiti neću. Imam plaću koja je cca 3.700 kn, opterećena kreditima tako da u prosjeku mjesečno oduzevši kredite raspolažem sa 2.500 kn, dakle nemam niti za podstanarstvo...Molim supruga da me isplati, za sva ulaganja koja sam tokom godina izvršila u kuću (majka mi je nakon udaje dala gotovinu koju sam uložila u kuću...kompletno centralno grijanje, namještaj....krediti tokom svih ovih godina za namještaj i sl.), ali ja ne posjedujem nikakve račune kojima bi to dokazala da sam sudjelovala u uredjenju kuće koja glasi na majku moga bivšeg supruga. Osjećam se totalno nemoćno, psihički me svakodnevno lomi, vrši pritisak na mene da napustim kuću, to me uništava, a da ne kažem kako njegovo ponašanje utječe na najmanje dijete. Od svoje obitelji nemam apsolutno nikoga, svi su preminuli, tako da sam ostala sama. Nemam od koga potražiti pomoć. Molim savjet, da li da angažiram odvjetnika, da li uopće imam ikakve šanse da me se isplati. Inače, suvlasnik sam 1/2 stana od 37 kvadrata sa svojim nećakom. Taj stan je u neuseljivom stanju, dakle potrebno ga je adaptirati, bez grijanja, bez namještaja i svega potrebnog. Ne znam više što mi je činiti, jer bivši suprug govori da nemam pravo na ništa, niti ga je briga za to, samo da ostavim dijete kod njega, a ja neka se snalazim, neka odem pod most...Još samo da napomenem, njegovi roditelji su vlasnici dvije kuće od cca 140 m2, i dva stana koja iznajmljuju...Dakle nisu obitelj koja oskudijeva u ničemu ili me nema od čega isplatiti, ali jednostavno sve nekretnine se vode na roditelje moga supruga, te on kategorički i rezolutno tvrdi da neću dobiti niti kune i neka napustim kuću. Molim za neki savjet, ako uopće postoji nešto što bi mi ulilo barem malo nade, jer sam već na kraju snaga...psihički i fizički....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

podnesi tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine.

i kredit koji otplaćuješ,ako je korišten za kuću čime joj je povečana vrijednost, je bračna stečevina i djeli se 1/2i 1/2.

od vlasnika kuće traži povrat 1/2 ulaganja (ako imaš i drugih dokaza o ulaganju ( osim kredita ili svjedoka)).

 

zašto si ulagala u tuđe nekretnine? trebalasi tražiti udio u vlasništvu ? znam sad je gotovo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo da odgovorim na pitanje zašto sam ulagala u tudju nekretninu...zato jer sam bila naivna...eto, vjerovala u ljudskost, koja očito ne postoji...Što se tiče kredita, da, dizala sam kredite koji su bili nenamjenski, dakle kako dokazati da su dizani u svrhu uredjenja kuće? Spomenula sam suprugu i te kredite koje sam realizirala tokom svih ovih godina, medjutim njegov odgovor je bio, da je on prošle godine dok smo već debelo bili u rastavi, podigao jedan oveći kredi od cca 150 tisuća kuna, kako bi reprogramirao i neke svoje kredite, i najstarijem djetetu platio godinu fakulteta....tako da je to opet dvosjekli mač...mada ja od tog njegovog kredita nisam vidjela niti kune, a niti iskoristila...pošto je kredit realiziran još uvijek za vrijeme našeg braka (bez obzira na naše odnose) on isto tako može mene teretiti za njega, zar ne? Zaboravila sam još napisati, da se bivši suprug i njegovi roditelji sada spremaju prodati kuću u kojoj sada živimo, tako da vjerojatno u slučaju moje tužbe izbjegnu bilo kakvo utvrđivanje činjeničnog stanja od strane vještaka ili bilo koga iz te struke...a ja na taj način završim na cesti, jer mu je to očito najelegantniji način da riješi cjelokupnu situaciju sebi u korist...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija