Jump to content

otkaz i otkazni rok te placa


filip1994

Preporučene objave

Pozdrav ovako, poslodavac i ja smo sklopili ugovor na odredeno vrijeme dva puta po godinu dana. drugi put je ugovor sklopljen 14,12.2014, znaci kod poslodavca neprekidno radim godinu i 6 mjeseci tj malo vise, danas sam saznao o raskidu ugovora, ne znam ocu raditi otkazni rok ili ne koji bi trebao biti 15 dana kako i stoji u ugovoru o radu.. imam li pravo dobiti punu placu za ovaj mjesec ili se nesto mjenja s obzirom na otkaz...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ovako, poslodavac i ja smo sklopili ugovor na odredeno vrijeme dva puta po godinu dana. drugi put je ugovor sklopljen 14,12.2014, znaci kod poslodavca neprekidno radim godinu i 6 mjeseci tj malo vise, danas sam saznao o raskidu ugovora, ne znam ocu raditi otkazni rok ili ne koji bi trebao biti 15 dana kako i stoji u ugovoru o radu.. imam li pravo dobiti punu placu za ovaj mjesec ili se nesto mjenja s obzirom na otkaz...

filipe,

 

S obzirom da Vi imate Ugovor o radu na određeno vrijeme ako se radi o redovitom otkazu ugovora o radu isti mora biti i predviđen nekim člankom iz Vašeg ugovora. U slučaju takovog prestanka Ugovora o radu Vi ste obvezni odraditi otkazni rok ukoliko se drugačije ne dogovorite sa poslodavcem. Isto tako poslodavac ukoliko Vi želite odraditi otkazni rok ne može Vas u tome spriječavati jer je to i Vaše zakonsko pravo. Zakonodavac je „izmislio“ otkazni rok kako bi poslodavac imao vrijeme u kojem će naći novog radnika u slučaju da otkaz daje radnik ili pak da radnik može naći posao u slučaju da otkaz daje poslodavac. Postoji naravno i mogućnost da ne odrađujete otkazni rok i da Vam poslodavac isti plati . To je stvar dogovora.

Vaš ugovor može prestati i sporazumom što Vam nebih preporučio jer gubite prava na Zavodu za zapošljavanje.

Dakle dokument koji morate dobiti od poslodavca je Redoviti otkaz ugovora o radu prema čl.iz ugovora koji regulira tu mogućnost. Ukoliko Vi u Ugovoru nemate naznačenu mogučnost takovog otkazivanja,Vaš ugovor nebi mogao prestati prije isteka roka na koji je ugovoren, sem Izvanrednim otkazom od strane poslodavca radi neke Vaše teške povrede obveza iz radnog odnosa a što bi poslodavac morao i obrazložiti i razlozima zbog kojih radni odnos nebi biti moguć.

Što se plaće tiće: Poslodavac Vam je istu dužan isplatiti do zadnjega dana koji ćete kod njega raditi,dakle do odjave sa osiguranja. Inzistirajte da Vam plati i Otkazni rok na koji imate pravo ukoliko bi poslodavac tražio da odete bez odrađivanja istog. To Vam mora i potvrditi u pisanom obliku kao: radniku će biti isplaćena plaća i za trajanja otkaznog roka, bez obveze dolaska na posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala puno, rekao je da ce me danas odjaviti pa ne znam kad me odjavi jel se to racuna da se tek onda radi otkazni rok ili se racuna kao da sam ga odradio?

 

i jos jedna stvar imam pravo na naknadu s burze 3 mjeseca, 70% od place samo ne znam jel bruto place ili neto place? Od prvog dana sam prijavljen na 3300 kn neto dakle 4200 bruto.. koliku bi naknadu onda mogao ocekivati? Po mojim racunima oko 2100 kn prva 3 mjeseca.. Ispravite me ako grijesim i hvala vam puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Filipe,

Ako Vas je danas odjavio ,znači da je uračunao otkazni rok unatrag. To tako ne može. Inzistirajte na Rješenju o otkazu on ga nemože anti datirati jer onemogućava bitnu odrednicu Zakona o radu o otkaznom roku koja Vama koristi da nađete novi posao.On Vama mora dati Rješenje o redovitom otkazu ugovora o radu prema čl.iz Ugovora(ako postoji- POGLEDAJTE SVOJ UGOVOR) kojim je takova mogućnost predviđena. Ako toga članka nema otkaz je ništav!

Shvaćate? Ili ste rješenje Već dobili prije 15 dana?

Za naknadu na Zavodu interesirajte se na područnom uredu:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razumijem da, pitao sam za otkazni rok veli ne treba nista, ja sam do jucer bio na godisnjem tjedan dana..

 

Filipe,

Nisam siguran da ste me razumjeli!

 

  1. Ima li u Vašem ugovoru članak koji govori o mogućnosti redovitog otkaza tog Vašeg ugovora?
  2. Ne može Vam poslodavac JUČER reći da Vam daje otkaz i danas Vas odjavi sa osiguranja! MORA NAPISATI.NE POSOJI USMENI OTKAZ! Nakon što primite bRješenje o otkazu onda ,ako se ne žalite ,teće Otkazni rok!

 

 

 

Ažurirano

 

I godišnji NEMA VEZE SA OTKAZNIM ROKOM! Proporcionalni bi Vam ionako morao dati ili Vam ga platiti. To je jedna obveza koju ima a otkazni rok druga!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

shvacam sad, i jos jedno pitanje posto se firma zatvara svejedno mi je duzan isplatiti placu za dane koje sam radio? Po zakonu do 15-og u mjesecu

 

Sad je sve puno jasnije, hvala lijepa na trudu i odgovorima.. Puno ste mi pomogli

Da filipe,dužan Vam je isplatiti plaću do 15-tog. Dužan Vam je dati i obračun plaće. Ukoliko Vam nebi isplatio plaću do 30-tog dužan Vam je dati OBRAČUN NEISPLČENE PLAĆE,što je ovršna isprava.

Otođite k njemu. S obzirom da vas je već odjavio tecite mu da je sa Otkaznim rokom postupio protivno Zakonu o radu inek Vam isplati u kešu ili zajedno sa plaćom 15-tog ili čete u protivnom prijaviti ga Inspektoratu za radne odnose. Pa yebi ga zakaj postoji zakon ako ga se ne poštuje?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moža sam i ja malo pretjerao sa Inspektoratom. Poslodavac Vam zatvara firmu,pa ak je prema Vama bio korektan nemojte ga "nagaziti". Probajte na finjaka. Ni njemu nije bilo lako a vidim i nije mu,kad meće "ključ u bravu". Razmislite ,Vi ga najbolje znate i probajkte na finjaka. Samo ,ljuti me kad pokušavaju "veslati" šljakere. Eto filipe.To je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija