Jump to content

Obveze prodavatelja nekretnine


Imenica

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

 

Ako sam pogriješio podforum, nemojte mi uzeti za zlo, jer se kao laik teško snalazim u ovome.

 

Trebao bi mi jedan savjet vezan uz nekretninu. Darovnim ugovorom prije mjesec dana sam dobio stan od majke, iza koje su ostala neka dugovanja za režije (pokrenut je ovršni postupak, ako to išta znači). Ja u međuvremenu nisam stavio sebe kao vlasnika priključka za režije jer imam kupca za stan.

 

Sada, ja kao prodavatelj sam dužan po zakonu novome vlasniku predati stan bez dugova?

 

Da li da prebacim priključak na sebe pa da imam "čisti" račun ili da ostavim to novome vlasniku da učini?

 

Da li kupac, ako se naknadno ustanovi da ima još režijskih dugova, može tražiti od mene da platim to? Npr. ovrha pokrenuta prije 5 godina .

 

Može li kupac imati poteškoća sa prebacivanjem priključka (režije -struja, voda, grijanje) radi dugova moje majke? Da li postoji zakonska mogućnost da se kupcu ili meni zabrani upis dok se ti dugovi ne riješe?

 

Pa molim za koji savjet dobri ljudi.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darovnim ugovorom prije mjesec dana sam dobio stan od majke, iza koje su ostala neka dugovanja za režije (pokrenut je ovršni postupak, ako to išta znači). Ja u međuvremenu nisam stavio sebe kao vlasnika priključka za režije jer imam kupca za stan.

rizikujete porez u smislu odredbi čl.27.Zakona o porezu na dohodak

http://www.zakon.hr/z/85/Zakon-o-porezu-na-dohodak

Može li kupac imati poteškoća sa prebacivanjem priključka (režije -struja, voda, grijanje) radi dugova moje majke? Da li postoji zakonska mogućnost da se kupcu ili meni zabrani upis dok se ti dugovi ne riješe?

o sličnoj temi se pisalo

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/81253-Darovni-ugovor-i-dugovi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem kako riskiram porez ako je to nekretnina u kojoj stanujem (moja jedina nekretnina) te mi je darovana od majke? Da li nešto krivo tumačim?

 

Vidio sam temu koju ste mi linkali, te me zanima ukoliko mi npr. odbiju upis kao novome vlasniku priključka, a napisali ste kako nemaju zakonsku mogućnost da uvjetuju osobu na taj način, postoji li druga mogućnost osim uzimanjem novog priključka?

 

Jer ukoliko oni radi svog potraživanja duga vode ovršni prijedlog (što je pitanje vremena kad će naplatiti dug) kakve veze imam ja sa dugom kojeg je napravila druga osoba? Ispada da oni bespravno ne žele omogućiti korištenje resursima poput struje i vode, radi duga moje majke, koju tuže radi duga.

 

Molim vas, dragi forumaši da mi odgovorom na ova pitanja olakšate život. :)

 

Da li da prebacim priključak na sebe pa da imam "čisti" račun ili da ostavim to novome vlasniku da učini?

 

Da li kupac, ako se naknadno ustanovi da ima još režijskih dugova, može tražiti od mene da platim to? Npr. ovrha pokrenuta prije 5 godina .

 

Može li kupac imati poteškoća sa prebacivanjem priključka (režije -struja, voda, grijanje) radi dugova moje majke?

Uzevši u obzir sve, što mi je najbolje činiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredbe članka 27. Zakona o porezu na dohodak reguliraju situacije oporezivanja dohotka od imovine i imovinskih prava poput prodaje ili najma/zakupa nekretnina. Točno je da predmetni članak propisuje obvezu poreza na dohodak za otuđitelja nekretnine ako se nekretnina otuđuje unutar tri godine od njezine nabave. Međutim, stavak članka 27. isključuje poreznu obvezu u slučaju da je nekretnina koja se prenosi korištena za stanovanje poreznog obveznika ili uzdržavanih članova njegove obitelji (ako su imali prijavljeno prebivalište na adresi stana).Jednako tako, u stavku 9. spomenutog članka Zakona o porezu na dohodak jasno je naznačeno da se rok od tri godine računa od dana nabave nekretnine, a kod darovanja je to onaj dan kada je nekretninu stekao darovatelj (osoba koja vam je darovala), a ne dan kad ste vi istu darovanjem stekli,glede čega sam napisao da rizikujete,budući da niste napisali kad je darovatelj stekao nekretninu.

Nadalje,ako ste pronašli kupca,mišljenja sam da bi bilo poželjno prenijeti komunalije na sebe,jer ipak kupac ugovor pravi s vama,a ne sa osobom od koje ste vi stekli nekretninu i na koga i dalje glase računi.

Valja naglasiti da ukoliko vjerovnik vašeg prednika osjeti opasnost da se neće moći naplatiti po dugu,može tužiti radi pobijanja dužnikove poduzete pravne radnje i predložiti upis zabilježbe spora,a što bi u tom slučaju otežalo daljnje prometovanje nekretninom,odnosno kupoprodaju za koju imate namjeru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darovatelj je nekretninu kupio 97. godine, pa ukoliko sam dobro shvatio onda ne riskiram nikakad porez.

 

Što bi npr. GSKG radi duga (za koju su pokrenuli ovršni postupak) mogli mene napraviti zapis na nekretnini? Dug treba riješiti dužnik, koji ima primanja, a ne treća osoba koja nema veze sa time.

 

Ukoliko mi ne bi htjeli prebaciti priključak na mene radi duga, na što se mogu pozvati u zakonu da ipak dobijem priključak?

S obzirom kako ste rekli da nemaju zakonske osnove meni odbiti prebacivanje priključka u temi koju ste mi linkali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dug treba riješiti dužnik,

upravo iz tog razloga je ostavljena mogućnost vjerovniku da pobija pravnu radnju svog dužnika,a pravna radnja u ovom slučaju je darovanje.

Vidi odjeljak II Zakona o obveznim odnosima.

http://www.google.ba/gwt/x?gl=BA&wsc=ya&source=s&u=http://www.google.com/url%3Fq%3Dhttp://www.poslovniforum.hr/zakoni/zakoni-zoo-05.asp%26sa%3DU%26ei%3DzcKiVe2yNJDvoASek7b4Dw%26ved%3D0CBYQFjAA%26usg%3DAFQjCNFgQyz3VplsoeuBBIZEDlnlXzW5Xg&hl=hr-BA&ei=zcKiVf2bDcHKmAHqwrGAAw

S obzirom kako ste rekli da nemaju zakonske osnove meni odbiti prebacivanje priključka u temi koju ste mi linkali.

osnova je da nemate ugovorni odnos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko bi trajalo vjerovniku da napravi zabilježbu radi dugova?

 

Bi li to što bih tražio upis sebe kao vlasnika priključka mogao pokrenuti taj postupak jer bi vidjeli kako je nekretnina darovana?

Jer nije mi jasno da bi oni pobijali darovni ugovor, pa nije nekretnina napravila dug nego vlasnik te će ovrhom sjesti na primanja i naplatiti svoj dug.

 

Znači ukoliko bi oni meni odbili promjenu priključka na moje ime ja se pozivam na to kako nemamo ugovorni odnos te da su mi dužni omogućiti upis u vlasnika priključka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko bi trajalo vjerovniku da napravi zabilježbu radi dugova?

pravni učinci zabilježbe djeluju od trenutka kad je z.k.ured zaprimio prijedlog za upis.

Bi li to što bih tražio upis sebe kao vlasnika priključka mogao pokrenuti taj postupak jer bi vidjeli kako je nekretnina darovana?

ispravno razmišljate

pa nije nekretnina napravila dug nego vlasnik te će ovrhom sjesti na primanja i naplatiti svoj dug.

Imenico,pa u tome jeste bit pobijanja,nije nekretnina ali jest njen vlasnik/dužnik.

Gledajte,niko nije rekao da će doći do toga,budući da je to zadnja opcija,odnosno ako dužnik nema druge imovine što u vašem slučaju i nije,glede činjenice da ste napisali kako ima primanja,u suprotnom bi se smatralo da darovanjem prikračuje svog vjerovnika.

ja se pozivam na to kako nemamo ugovorni odnos te da su mi dužni omogućiti upis u vlasnika priključka?

da,u tom smislu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na detaljnom odgovoru.

 

Ono što meni predstavlja dvojbu još uvijek je da li da se upišem kao vlasnik priključka (čime se mogu uvući u postupak koji bi trajao dugo da bi me upisali kao vlasnika priključka -spominje se mjesec dana) ili to ostavim novome vlasniku?

 

Jer ja ću pokriti sav dug koji mi je poznat, a da li odgovaram za neki dug u ovršnom postupku za koji ne znam (npr. ovršni postupak iz 2005. godine, a ja sam dobio nekretninu ove godine)? Znači da ne bih naknadno imao problema jer nisam bio upoznat sa nekim ovršnim postupkom te novome vlasniku ne daju priključak pa isti od mene zahtijeva da se poduzme u vezi sa time.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija