Jump to content

Rok za očitovanje poslodavca na dopis o otkazu


Torinho

Preporučene objave

Poštovani,

zaposlenik sam privatnog poduzeća (staž na 1.10. je 3 godine i 9 mjeseci) te sam 25.9. predao dopis u kojem tražim raskid ugovora o radu (28.9. je isti došao i preporučeno poštom u ured). S obzirom da jedina odgovorna osoba živi i radi u Austriji nisam bio u mogućnosti predati joj isti osobno.

Od moje predaje otkaza, jedinu povratnu informaciju koju sam dobio je "Pričat ćemo kad se vidimo", te se na moje pozive i upite e-mailom ne odgovara.

S obzirom da otkaz predajem zbog prelaska kod novog poslodavca, predložio sam da zadnji radni dan kod trenutnog poslodavca bude 31.10. Da li postoji neki zakonski rok u kojem se poslodavac mora očitati i da li se u slučaju prekoračenja tog roka podrazumijeva da poslodavac nema primjedbe na predloženo?

Razlog mojeg pitanja je što mi je ugovorom određeno otkazni rok od 60 dana te sporazumom tražim da se taj rok umanji. Također, u slučaju negativnog odgovora poslodavca, da li je u mojem slučaju moguće primjeniti Članak 122. Stavak 7 "Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog." Zakona o radu, gdje je prilika zaposlenja kod novog poslodavca uvjetovana početkom rada s 1.11.2015.

Hvala na odgovorima i savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Torinho,

otkaz ugovora o radu je jednostran akt, Volja jedne strane iz ugovora. Ne jasno je: jeste li ili niste dali otkaz? Ili ste samo izrazili namjeru? Ako niste dali otkaz,dajte.

Po onome što ste napisali dali ste REDOVITI otkaz ugovora o radu i obvezni ste odraditi zakonom određen otkazni rok. Međutim sukladno čl.122.7 ako imate osobito važan razlog nije propisano Zakonom. To bi moglo biti npr. presljenje u drugo mjesto i sl. Dobivanje drugog posla također bi mogao biti osobito važan razlog, posebno ako npr. radnik ne radi u svojoj struci, pa dobije drugi, odgovarajući posao ili radnik kod poslodavca prima ispodprosječnu plaću, a kod drugog poslodavca bi dobivao znatno veću plaću, i sl.

Radnik koji otkazuje koristeći ovaj kraći rok, morao bi poslodavcu navesti zašto otkazuje u tom kraćem roku, dakle navesti mu svoj 'osobito važan razlog'. Ako poslodavac ne bi uvažio razlog, mogao bi samo na sudu potraživati naknadu štete, tvrdeći da radnik nije imao opravdan razlog za skraćivanje otkaznog roka, čime mu je uzrokovao štetu.

U pravilu u praksi se prihvaća, ako otkazuje radnik, da otkazni rok iznosi najviše mjesec dana, bez obzira na razloge zašto otkazuje.

Generalno, ako se radnik ne pridržava propisanog otkaznog roka, bilo da se ne pridržava duljine otkaznog roka, bilo da nema osobito važan razloga za otkazni rok od mjesec dana, poslodavac može naknadno putem suda samo zahtjevati naknadu štete. Međutim, takvih sporava u praksi praktički i nema, jer se poslodavci očito jednostavno u to ne žele upuštati, vjerojatno procjenjujući malu korist odnosno neučinkovitost takvih sporova.

Ja se na Vašem mjestu ne bi previše zamarao kada i hoće li mi poslodavac odgovoriti i otišao bih raditi tamo gdje mi je bolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija