Jump to content

Darovanje kuće


bubamara122

Preporučene objave

Molim savjet.

Moj otac darovat će mi svoju kuću. Što mi sve treba da to napravimo i gdje se to radi (radi moje informacije), kod javnog bilježnika?

Otac je oženjen ali kuća nije stečena u braku, to je nasljeđe njegova oca.

Može li biti ikakvih problema s njegovom suprugom (pravnih)?

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što mi sve treba da to napravimo
potrebno je sklopiti ugovor o darovanju,ovjeriti potpise na istom i isti ugovor provesti u zemljišnim knjigama i katastru nekretnina.

U roku 30 dana od dana sklapanja ugovora prijaviti poreznoj upravi poreznu obvezu i predočiti dokaz srodstva otac-dijete,u svrhu oslobađenja od plaćanja poreza.

Reguliranje porezne obveze nije zapreka prenosa prava vlasništva(odluka Ustavnog suda RH),no pravodobna prijava porezne obveze se preporučuje radi izbjegavanja kazne.

Otac je oženjen ali kuća nije stečena u braku, to je nasljeđe njegova oca.

Može li biti ikakvih problema s njegovom suprugom (pravnih)?

nikakvih pravnih posljedica nemože biti,obzirom da se radi o vlastitoj imovini vašeg oca a ne imovini stečenoj u braku,no skrećem pozornost na pravu predaju darovane stvari kako bi u budućnosti izbjegli neugodnosti,o čemu se možete informirati u članku pod linkom http://www.legalis.hr/forum/entry.php/33-Prava-predaja-posjeda-pri-darovanju
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru.

Imam još neka pitanja. Što znači prava predaja darovane stvari? Znači li to da se ja uselim u kuću? (Već živim u njoj)

Što je sve potrebno od dokumenata donijeti kod javnog bilježnika pri sklapanju ugovora o darovanju (osobne iskaznice,......)? Moram napomenuti da je momentalno samo dio kuće očev. Za dio se vodi sudski proces tj. ostavinska rasprava još nije gotova (ja imam njegovu punomoć u svim pravnim poslovima).

Može li moj otac napraviti nekakav dokument da kuću daruje sada a ne nakon rasprave?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači li to da se ja uselim u kuću? (Već živim u njoj)
sudska praksa je iskristalizirala takvu pravnu situaciju,odnosno konkretan slučaj se smatra da je izvršena predaja posjeda darovane stvari
Što je sve potrebno od dokumenata donijeti kod javnog bilježnika pri sklapanju ugovora o darovanju (osobne iskaznice,......)?
dokument iz kojeg će utvrditi identitet ugovornih stranki i podatke o nekretnini koja se daruje(vlasnički list)
Može li moj otac napraviti nekakav dokument da kuću daruje sada a ne nakon rasprave?
može,no ugovor neće biti provediv u zemljišnim knjigma,tj provediv je u onom dijelu za što je vaš otac kao darovatelj upisani vlasnik.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija