Jump to content

Stan na poklon


Mr_G

Preporučene objave

Ona mi želi pokloniti stan darovnim ugovorom ali koliko sam uspio iščitati iz zakona darovni ugovor može postati ništetan (darovatelj ga može opozvati ili potomak može tražiti nužni dio).

Također meni bi odgovaralo da taj stan prodam pošto nije u dijelu grada koji mi odgovara i kupim drugi a čini mi se da to ne mogu učiniti odmah. Ne znam što se dešava u slučaju da stan prodam ako netko zatraži opoziv darovnog ugovora.

Postoji li još neka mogućnost osim darovnog ugovora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Mr_G je napisao:

može postati ništetan

Ništavost ne nastaje u budućnosti, več postoji pri samom sklapanju ugovora. 

 

, Mr_G je napisao:

darovatelj ga može opozvati

Može ako su ispunjeni uvjeti za opoziv

 

, Mr_G je napisao:

potomak može tražiti nužni dio

Može ako je povrijeđen u svom pravu na nužni dio

 

, Mr_G je napisao:

Također meni bi odgovaralo da taj stan prodam pošto nije u dijelu grada koji mi odgovara i kupim drugi a čini mi se da to ne mogu učiniti odmah

Ovo je več stvar poreza, a ne zapreka za daljnji promet nekretninom. 

 

, Mr_G je napisao:

Ne znam što se dešava u slučaju da stan prodam ako netko zatraži opoziv darovnog ugovora.

Ništa,jer je prema odredbama čl. 493 st.2 ZOO, darovanje moguće opozvati samo ako se dar ili njegova vrijednost još uvijek nalazi u imovini obdarenika. 

 

, Mr_G je napisao:

Postoji li još neka mogućnost osim darovnog ugovora?

Postoji, ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, no ako će te takav ugovor sklopiti samo tako bez pruženog uzdržavanja u namjeri da treće osobe prikratite u njihovim pravima, onda vam je bolji darovni ugovor. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Matrixe, hvala lijepo na odgovorima.

Ideja o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju ne zanima ni mene ni prijateljicu, a darovni ugovor mi se kao takav čini dosta neizvjestan te se dalje ne bi njime bavio.

Tako da sad razmišljam da kupim stan od prijateljice stambenim kreditom. Pretpostavljam da takav kupoprodajni ugovor nije baš moguće razvrgnuti od strane sina kasnije, a i tako ću moći prodati stan odmah nakon kupnje.

Zanima me mogu li dići minimalni stambeni kredit a u ugovoru navesti da je dio isplaćen kreditom a dio u gotovini na ruke (znam da će tada porezna odrediti svoju procijenjenu cijenu i naplatiti porez prema njoj)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija