Jump to content

Razlika između ugovora o djelu i aut. honorara


anonimno

Preporučene objave

Molim vas, moze li mi netko objasniti razliku (posebno u poreznom smislu) izmedju ugovora o djelu i autorskog honorara. Tvrtka s kojom suradjujem mi nekad za slicne poslove isplati novac po ugovoru o djelu, a nekada kao autorski honorar.... porezna mi je prošle godine "odrezala" da moram ja njima platiti još poreza...uza sve što već plaćam kroz redoviti posao i kroz honorare...

Čuo sam da je bolje izbjegavati autorske honorare...molim ako netko može objasniti.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Autorskim honorarima smatraju se primici ostvareni od autorskih djela, koja su uređena Zakonom o autorskom pravu i srodnim rpavima (NN167/03). Isplatitelj primitka je obvezna utvrditi da li se radi o uautorskom djelu i obvezna je vjerodostojnim ispravama dokazati da se radi o isplati autroske naknade za autosko djelo. U tom slučaju se priznaju paušalni izdaci u visini 30%.

Dakle, ako se ne nalazite u ovom Zakonu na vaše usluge se primjenjuje isplata ugovora o djelu, tj. bez priznavanja 30% troškova. Obzirom da vam je porezna odredila plaćanje dodatnog proeza znači da vam se ubuduće mora plaćati kao ugovor o djelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija