Jump to content

VRLO MI BITNO!MOLIM ZNALCE ZA POMOĆ!


tena

Preporučene objave

Ako je kod počinitelja postojala namjera da se "osigura", pa ukloni svjedoka ovoga pokušaja silovanja ili samu žrtvu, odnosno onemogući prijavljivanje ili sprijeći žrtvu da povicima dozove pomoć - po meni bi bilo usmrćenje radi prikrivanja drugoga kaznenog djela.

Osim toga, ne bih rekla da se može raditi o prividnom stjecaju (konsumpciji) već o realnom stjecaju...Više radnji, više kaz. djela, iako ošt. može biti ista osoba, štite se i napadaju različita dobra - spolna sloboda i život...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radnje izvršenja su različite..

kod silovanja je to čin spolnog odnošaja, kod usmrćenja je to uzrokovanje smrti...

Primjena sile kod silovanja (ili pokušaja) je obilježje ovoga kaz. djela, nema sile ili prijetnje, nema kaz. djela. Ubojstvo može biti počinjeno na različite načine (različitim sredstvom) pa i bez primjene sile..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sto da je ubojstvo pocinjeno u pokusaju, a ne nakon pokusaja silovanja? Recimo, ako je zrtva umrla jer ju je napadac ugusio, sprecavajuci da vice i tako dozove pomoc. Kako je utvrdjeno da je zrtva ubijena nakon pokusaja? Znaci da je morala otkloniti otpor pocinitelja. Nije mi jasno kako je ovdje razgraniceno da je pocintelj zrtvu ubio nakon (koliki je onda vremenski razmak) pokusaja silovanja, a ne tijekom pokusaja istog.

 

Drugo, ne vidim zasto bi morala postojati samo namjera pocinitelja da prikije kazneno djelo da bi se ovo k.d. mogo okvalificirati kao tesko ubojstvo. I da nije imao amjeru prikriti dokaz, mogao je ubiti zrtvu zbog nezadovoljstva sto ju nije uspio silovati, sto e pruzila otpor i oduprla se jegovom napadu. Takav motiv za pocinjenje ubojstva mogao bi se okarakterizirati kao "osobito niska pobuda" i tada bi se isto radilo o teskom ubojstvu.

 

Ovo mi je zanimljiva tema zato sto sam trenutno u radnoj skupini nevladinih organizacija koje ce predloziti najesen da se u KZ uvede tzv. "hate crime", tj. da se pojedina kaznena djela progone i u kvalificiranom obliku ako su pocinjena iz mrznje prema nekome zbog neke njegove osobne karakteristike.

 

Tu smo puno raspravljali i o k.d. silovanja. Ono sto nas je ovdje zacudilo, jest da ako silovanje ima za posljedicu smrt zrtve (cl. 188. st. 3. KZ) onda ce se pocinitelj kazniti s najmanje tri godine zatvora. To je manje od predvidjenog raspona kazne a osnovno kazneno djelo ubojstva. E sad, ostalo nam je otvoreno pitanje, sto ako pocinitelj zrtvu ubije silijuci je (primjerice za vrijeme rata i sl.)? Prema cl. 91. KZ takvo bi ubojstvo moglo se okarakterizirati kao ono ucinjeno na osobito okrutan nacin. Granica izmedju cl. 91. KZ i cl. 188. st. 3. KZ lezi u namjeri pocinitelja. Za cl. 91. KZ treba imati namjeru da pocini ubojstvo, pa to cini silujuci ztvu i nanoseci joj ozlijede dok ne umre. No, ako je imao namjeru samo silovati zrtvu, a ne ubiti je, onda bi to trebalo kvalificirati po cl. 188. st. 3. KZ. A da li bi sudovi (pitanje je prakse) u takvim slucajevima uopce uzeli u obzir da se mozda radilo o teskom ubojstvu?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrnjaukalica je napisao:

A sto da je ubojstvo pocinjeno u pokusaju, a ne nakon pokusaja silovanja? Recimo, ako je zrtva umrla jer ju je napadac ugusio, sprecavajuci da vice i tako dozove pomoc. Kako je utvrdjeno da je zrtva ubijena nakon pokusaja? Znaci da je morala otkloniti otpor pocinitelja. Nije mi jasno kako je ovdje razgraniceno da je pocintelj zrtvu ubio nakon (koliki je onda vremenski razmak) pokusaja silovanja, a ne tijekom pokusaja istog.

 

iskreno, mislim da bi ovdje imali dovršeno djelo silovanja a ne pokušaj, jer je počinitelj "potpuno slomio otpor" žrtve..i čisto sumnjam da bi ju ostavio i otišao "nedovršena posla"...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.."optuženik je neposredno nakon što je počinio kaz. djelo silovanja u pokušaju, u cilju njegova prikrivanja, a kako bi spriječio M.P. da ga prijavi, te kako ne bi bio otkriven uslijed njezina dozivanja u pomoć, uhvatio oštećenicu s obje ruke za vrat i u namjeri da je liši života snažno ju rukama stegnuo oko vrata, tako da je uslijed gušenja došlo do smrti oštećenice.."

VSRH, I Kž-450/99 od 25.08.1999. (Garačić)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je to upravo ta presuda (spominju li se klipovi kukuruza i što je još s njima učinio oštećenoj?), mislim da je onda presuđen samo za teško ubojstvo radi prikrivanja k.d...možda da pokušate nešto reći o tome da li je to, ili nije, OK u smislu stjecaja o kojem smo dolje niže malo pisali...o tom djelu i u ovakvoj situaciji, recimo u novom KZ-u F.Bačić i Š. Pavlović, kažu da bi tu išao stjecaj...e, pa sada malo pogledati može li to ili ne, pa što bi bilo sa sankcijom u svakom od ovih slučajeva (koja je za okr. povoljnija i da li bi to bilo u redu ili ne...) tu morate dosta baratati skoro pa sa svim tim pojmovima i k. djelima, kako silovanjem tako i ubojstvom..i kaznama...

a, sada, što vi o tome mislite i kakva su vam razmišljanja, ja ne znam....

(ja bih uvijek išla u korist/prilog žrtve, znači što teža kvalifikacija i u konačnici i veća kazna, pogotovo ako imam još podataka o počinitelju, okolnostima koje su prethodile događaju, što je bilo nakon toga, kako se branio, da li je osuđivan...pa tko se ne slaže neka prekvalificira na blaže...)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija