Jump to content

DSI u Ministarstvu pravosuđa


kris1

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...

ovo je sa stranica MP literatura

 

Državni stručni ispit sastoji se od općeg i posebnog dijela.

Opći dio Državnog stručnog ispita obuhvaća slijedeće predmete:

Ustavno ustrojstvo

Sustav pravosuđa

Službenički odnosi

Opći upravni postupak i upravni sporovi

Unutarnje poslovanje sudova, odnosno pravosudnih tijela

Sudske pristojbe.

Posebni dio Državnog stručnog ispita koji se polaže pismeno sastoji se od izrade zadaće u okviru odgovarajućih poslova za koje se osposobljava, odnosno koje obavlja osoba koja polaže Državni stručni ispit.

 

Pravni izvori za opći dio Državnog stručnog ispita su:

 

1.Predmet Ustavno ustrojstvo obuhvaća slijedeće pravne izvore:

 

Ustav Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 41/01 i 55/01 - pročišćeni tekst)

 

Ustavni zakon o ljudskim pravima i slobodama i o pravima etničkih i nacionalnih zajednica ili manjina u Republici Hrvatskoj ("Narodne novine", broj 105/00 - pročišćeni tekst, 36/01)

 

Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 13/91 i 99/99)

 

Zakon o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 55/90, 26/93 i 23/94)

 

Zakon o državnom pečatu ("Narodne novine", broj 33/95)

 

Zakon o izboru predsjednika Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 22/92 i 42/92)

 

Zakon o političkim strankama ("Narodne novine", broj 76/93, 111/96, 164/98, 20/01 i 36/01)

 

Zakon o izborima zastupnika u Hrvatski Državni Sabor ("Narodne novine", broj 116/99)

 

Zakon o popisima birača ("Narodne novine", broj 19/92)

 

2.Predmet Sustav pravosuđa obuhvaća slijedeće pravne izvore:

 

Zakon o sudovima ("Narodne novine", broj 3/94, 100/96, 131/97 i 129/00)

Zakon o državnom odvjetništvu ("Narodne novine", broj 51/01)

Zakon o prekršajima ("Narodne novine", broj 88/02)

Zakon o javnom bilježništvu ("Narodne novine", broj 78/93 i 29/94 i 162/98)

Zakon o odvjetništvu ("Narodne novine", broj 9/94)

3. Predmet Službenički odnosi obuhvaća slijedeće pravne izvore:

 

Zakon o državnim službenicima i namještenicima ("Narodne novine", broj 27/01)

Zakon o radu ("Narodne novine", broj 38/95, 54/95, 69/95, 17/01 i 82/01)

Zakon o zapošljavanju ("Narodne novine", broj 59/96, 88/98, 82/01 i 114/01)

Zakon o zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", broj 75/93, 55/96, 1/97 – pročišćeni tekst 109/97, 13/98, 88/98, 10/99, 34/99, 69/00 i 94/01)

 

NAPOMENA:

 

Vezano za Zakon o državnim službenicima i namještenicima ("Narodne novine", broj 27/01), donesena je Uredba o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u državnoj službi ("Narodne novine", broj 37/01), a vezano je djelomično i Uredba o načelima za unutarnje ustrojstvo tijela državne uprave ("Narodne novine", broj 43/01).

 

 

4. Predmet Opći upravni postupak i upravni sporovi obuhvaća slijedeće pravne izvore:

 

Zakon o općem upravnom postupku ("Narodne novine", broj 53/91)

Zakon o upravnim sporovima ("Narodne novine", broj 53/91, 9/92 i 77/92)

 

5. Predmet Unutarnje poslovanje sudova odnosno pravosudnih tijela obuhvaća slijedeće pravne izvore:

 

Sudski poslovnik ("Narodne novine", broj 80/97 i 20/98)

Javnobilježnički poslovnik ("Narodne novine", broj 38/94, 82/94 i 37/96)

Zakon o pečatu i žigu s grbom Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 33/95)

 

Za službenike državnih odvjetništava, odnosno prekršajnih sudova umjesto Sudskog poslovnika pravni je izvor pravilnik o unutarnjem poslovanju odgovarajućeg pravosudnog tijela.

 

6. Predmet Sudske pristojbe obuhvaća slijedeći pravni izvor:

 

Zakon o sudskim pristojbama ("Narodne novine", broj 74/95, 44/96 i 57/96).

 

 

Posebni dio Državnog stručnog ispita polaže se iz pravnih izvora u okviru poslova koje obavlja osoba koja polaže Državni stručni ispit (NN, br. 63/97 i 140/99)

Pravne izvore za polaganje Državnog stručnog ispita čine i sve izmjene i dopune propisa navedenih u Programu za polaganje Državnog stručnog ispita, kao i svi novi propisi iz područja iz kojih se polaže Državni stručni ispit, a doneseni su nakon 15. svibnja 1997. godine.

 

 

za predmete pod 1, 3 i 4 možeš koristiti skriptu s legalisa jer je dovoljna, a za ovo drugo sam samo čitala zakone i podcrtavala si što je bitno, ali što se tiče toga nisu nas baš puno davili, bitno da znaš osnovne stvari jer su ispitivači stvarno ok i puno ti pomažu i većinom pitaju sve ono sa čime se susrećeš u svakodnevnom posll. Jedino mi je zup i zus bio koma jer smo dobili neku opaku ispitivačicu tako da je bilo gusto (ali ima dvije ispitivačice pa se nadam da ćeš ti dobiti ovu bolju :-) ) ali sam položila od prve, a učila sam dva tjedna po 3-4 sata dnevno tako da se ništa ne moraš bojati. Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

hello.i ja radim kao administrativni referent - sudski zapisničar i zanima me da li iz predmeta Unutarnje poslovanje sudova odnosno pravosudnih tijela trebam učiti samo Sudski poslovnik ili i Javnobilježnički poslovnik?

 

da li ste vi učili sve zakone sa tog popisa i da li su vas pitali sve te zakone iz predmeta 1-6 ili samo što se tiče Sudova? (npr. iz predmeta Sustav pravosuđa - Zakon o sudovima, iz predmeta Unutarnje poslovanje sudova... - Sudski poslovnik ili i sve ostalo što je navedeno?):misli:

 

molim za pomoć... :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

data-8888 je napisao:

hello.i ja radim kao administrativni referent - sudski zapisničar i zanima me da li iz predmeta Unutarnje poslovanje sudova odnosno pravosudnih tijela trebam učiti samo Sudski poslovnik ili i Javnobilježnički poslovnik?

 

da li ste vi učili sve zakone sa tog popisa i da li su vas pitali sve te zakone iz predmeta 1-6 ili samo što se tiče Sudova? (npr. iz predmeta Sustav pravosuđa - Zakon o sudovima, iz predmeta Unutarnje poslovanje sudova... - Sudski poslovnik ili i sve ostalo što je navedeno?):misli:

 

molim za pomoć... :namiguje:

 

koliko sam čula odgovarali su samo sudski poslovnik (inače radim u državnom odvjentištvu, pa ja to nisam imala)i što se tiče sudova mislim da se baziraju većinom na sudovima, iako su i mene pitali pitanja iz zakona o sudovima (vrste sudova, najviši sud u RH..) ali mislim da javnobilježništvo i zakone o prekršajima ne morate učiti (jer u mojoj grupi nisu to nikog pitali), ali stvarno je bitno da znate bit svega i ništa opširno, samo da poznajete osnovne pojmove. Nije tako strašno kako se čini, i ja sam umirala od straha, samo je bitno da im to ne pokažete, budite sigurni u sebe i prolazite 100% :palac: . Sretno još jednom svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja kolegica i ja idemo polagati 23.05.2009. radimo u državnom odvjetništvu, kris1 bilo bi od male koristi da nam napišeš pitanja koja su ti bila za DSI? Ostali držite nam palčeve, naučile smo, opet nikad se nezna. Naravno javim vam kako je prošlo i naravno napisat ću vam pitanja koja sam imala... Pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Jel može meni netko poslati pitanja za DSI za administrativnog referenta sudskog zapisničara za prekršajne sudove (to što se polaže u Ministarstvu pravosuđa) i malo objasnti kako to izgleda kod njih.. kakav je opći dio, kakav posebni... idem na rok u 10 mj...

 

moj mail je ljiljanavk@gmail.com

 

Hvala unaprijed svima!!!

 

Ljiljana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

 

nadam se da nisam zakasnila! Od 01.04.2009. radim u Ministarstvu pravosuđa, u Kaznionici i moram položiti DSI ua višu stručnu spremu. Za srednju sam ga polagala, pa ne znam da li ću sad polagati samo posebni dio ili opet sve ponovo. Svejedno, kako bilo, dobro bi mi došle skripte da mogu početi učiti. Molim Vas, ako nije problem, da mi ih pošaljete na veic.natasa@gmail.com.

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija