Jump to content

Vlastita trasirana mjenica


anonimno

Preporučene objave

Vlastitu trasiranu mjenicu treba akceptirati, a za što može bti ugovoren kakvi uvjet. dok vlastitu mjenicu može ići na naplatu.

 

nadalje pitanje je regresnih prava protiv trasanta, ako vlastitu trasiranu mjenicu trasant ne bi akceptirao, a propusti se protest.

 

inače suštinski mjenica je mjenica!

 

pitanje je pravne teorije da li potpis trasanta na licu mjenice vrijedi i kao potpis trasata-akceptanta!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MASTER je napisao:

Vlastitu trasiranu mjenicu treba akceptirati, a za što može bti ugovoren kakvi uvjet. dok vlastitu mjenicu može ići na naplatu.

 

nadalje pitanje je regresnih prava protiv trasanta, ako vlastitu trasiranu mjenicu trasant ne bi akceptirao, a propusti se protest.

 

inače suštinski mjenica je mjenica!

 

pitanje je pravne teorije da li potpis trasanta na licu mjenice vrijedi i kao potpis trasata-akceptanta!!!

 

To mi je sve jasno. Koliko znam ne vrijedi kao potpis akceptanta. No moje pitanje je - prilikom izbora između te dvije vrste mjenice, u kojim slučajevima izabrati jednu, a kad drugu. I zašto?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vučena ili trasirana mjenica koristi se najčešće kao instrumenta osiguranja plaćanja ili instrument plaćanja kad je trasat banka (pa zapravo ima svojstvo čeka).

 

međutim osobno više volim vlastitu mjenicu jer ako je trasat=trasant tada je naprosto praktičnije izdavanje vlastite mjenice.

 

naime vlastita mjenica samim izdavanjem je apsolutno perfektan vrijednosni papir a temeljem kojeg je moguće izdati i nalog za plaćanje na teret računa izdavatelja.

 

dok međutim nisam siguran da bi banke prihvatile nalog za plaćanje izdan na teret računa trasanta u slučaju odbijanja akceptiranja.

 

a onda se postavljaju i pitanje avala na mjenici jer on je dan ako nije drugačije navedeno za transanta a ne akceptanta itd...

 

neki ludi trasant bi mogao i staviti klauzulu zabrane podnošenja na akcept prije dospjelosti pa tada nastupaju problemi.

 

najbolja je vlastita indosirani i avalirana mjenica.

time inosanti i avalist gube pravo prigvora ako su ista osoba :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se. Ja također mislim da je vlastita mjenica puno bolja, barem što se tiče akcepta i drugih sudionika. Po sudskoj praksi koliko znam, ako je akcept odbijen kod vlastite trasirane, nema isplate. Zato mi nije jasno zašto ipak u praksi puno češće koriste vlastitu trasiranu. To mi izgleda kao nepotrebno kompliciranje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija