Jump to content

Da li je obavezan ovlašteni arhitekt za manje od 400m2 i u kojoj fazi?


hortenzija8

Preporučene objave

Ne znam točno kojim redom do dozvole za gradnju vikendice.

 

TRi su katastarske čestice od ukupno 420m2.

Nalaze se u građevinskoj zoni iOdsjek za Urbanizam je izdao

rješenje o uvjetima tj. da je dozvoljena gradnja obiteljske kuce.

 

Sad treba najprije izaći geometar da snimi stanje i uredi

sve za parcelaciju.

Kad dobijem rješenje o objedinjavanju čestice (jer se ne može graditi na tri nego na jednoj), na osnovi parcelacijskog elaborata ovlaštenog geometra

idem gdje?

i tražim što?

Idem kod ovlaštenog arhitekte?

Da on izradi idejni projekt kojeg ću onda predati da mi se izda dozvola za gradnju?

Pa ću na osnovi te dozvole za gradnju platiti pristojbe, priključke po m3, i početi gradnju u roku dvije godine.

A na kraju gradnje tražiti da mi izdaju uporabnu dozvolu koja pokazuje da je izvedeno u skladu sa idejnim projektom, i da se tu može stanovati.

 

Ne razumijem onaj prelaz od izrade elaborata ovlaštenog geometra i izradu projekta.

 

Da li ja moram obavezno ići kod ovlaštenog arhitekta da mi izradi idejni projekt iako gradim kuću od manje 400 m2?

Gradit će se 100 m2.

 

MOlim pojašnjenje i ispravke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

Građenje građevine čija površina ne prelazi 400 m2brutto površine može započeti nakon pribavljanja pravomoćnog rješenja o uvjetima građenja( stambene, stambeno-poslovneahtjevu se prilažu tri primjerka idejnog projekta koji je izradio ovlašteni inžinjer odgovarajuće struke.u skladu s prostornim planom i dokaz vlasništva zemljišta na kojem se planira zahvat u prostoru(izvadak iz zemljišne knjige)-dokaz je vlasništva ),ili da ima pravo građenja na toj čestici ,također se kao dokaz može priložiti valjani kupoprodajni ugovor,rješenje o nasljedstvu.Zatim se određuje službenik koji je dužan provesti postupak izdavanja rješenja o uvjetima građenja kako je to propisano člancima 2o9 do 222.ZPUG.

 

Za izradu idejnog projekta prema izloženom to može biti

ovlašteni arhitekt ili inžinjer građevine,

 

Prilikom podnošenja zahtjeva plaćaju se upravne pristojbe u skladu sa Zakonom o upravnim pristojbama

 

Plaća se komunalni doprinos i vodni doprinos.

 

 

Pozdrav!

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ja sam se bila ponadala da mi ne treba idejni projekt kojeg izrađuje neki ovlašteni (arhitekt ili građevinac), mislila sam da mi to može izraditi neki "neovlašteni" pa da me manje košta.Da mi to onda amenuju oni u upravi za urbanizam.No, sve se to profesionaliziralo, niša više ne razumijem, za svaku stvar neki strogi propis.Što je sigurno dobro u konačnici,jer bi nam se sve svima valjda porušilo i od potresa od jedan po Richteru.

 

Dajte mi još recite molim vas,može li mi taj ovlašteni napraviti projekt u kojem nacrta ono što mi nudi jedno poduzeće kao montažnu kuću?Valjda može projekt biti za montažnu kuću,bitno je da su instalacije u redu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

 

ja isto gradim kucu pa sam malo u tome

 

Ukratko kako ste i rekli geodeta izlazi na teren daje vam PGP bez kojeg arhitekta uopce ne može napraviti idejni projekt.

 

Sad sto se tice vase montazne normalno da moze ali ako kupujete montaznu onda vam ozbiljinji ponuđač mora sam napraviti idejni projekt (uytongu to dobijete gratis).

Ja sam licno uzeo projekt sa intterneta od ytonga ali nisam uzeo ytong(sam cu si raditi) i onda je arhitektica samo taj nacrt eventualno po vašim željama ispravi.

 

Nakon idejnog projekta trazite posebne uvjete gradnje od komunalija ali isto tako i od elektre i kad sve to dobijete skupa sa vlasnickim listom mozete traziti dozvolu. Ne treba biti nuzno 2 godine moze i 1 mjesec ali to ovisi di gradite.

 

Mene su uvjeti komunalija kostali 400 kn (ali samo spajanje još neznam) a struja besplatno ali u uvjetima za struju dobijete koliko cete trebati platiti za spajanje i priključak-za trofaznu oko 19000 kn.

 

Evo nadam se da je pomoglo

Sretno:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na dragocjenim informacijama ( i dragim i cijenim).

Recite još molim vas, koliko ste platili tog arhitekta-icu koji je potvrdio idejni projekt koji ste vi sami složili?

 

(bez obzira da li ću ih ja dobiti od izvođača, ili će mi kolegica to napraviti - nije ovlaštena)

 

Lijepi pozdrav!

 

PS Koliko dugo čekate na dozvolu nakon što ste sve ovo prethodno predali?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Građenje građevine čija površina ne prelazi 400 m2brutto površine može započeti nakon pribavljanja pravomoćnog rješenja o uvjetima građenja....

 

Netočno.

 

Prije početka gradnje treba imati kompletan projekat kojeg primjerak treba imati izvođač na gradilištu, u protivnom slijedi kazna.

Idejni projekat je dovoljan za dobivanje Rješenja u uvjetima gradnje (dozvole).

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hortenzija8 je napisao:

PS Koliko dugo čekate na dozvolu nakon što ste sve ovo prethodno predali?

 

Dozvola bude izdana u cca. mjesec dana, pod uvjetom da ste priložili sve što je potrebno.

Dugo traje sve prije toga- čeka se izrada projekta, geodetski elaborat, pa pribavljanje suglasnosti od komunalaca i susjeda...

 

Sa montažnim kućama budite oprezni u pogledu cijene - one nisu tako jeftine kako se čini na prvi pogled.

Za montažnu kuću u pravilu sami morate napraviti temelj i temeljnu deku, i komunalne priključke do kuće, što dosta poskupi taj kvadrat.

Isto tako, montažne kuće dugoročno više gube na vrijednosti , a solidno građene kuće ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav

 

Dok nisam zaboravio za Rješenje o uvjetima gradnje (bivša građevna) osim dole navedenog trebate i Suglasnost susjeda da vam dopuštaju gradnju. (samo njihov potpis)

 

Dakle da dobijete u Zagrebu, gorici vam treba oko 2g u zagorju mjesec dana. Sve zavisi di gradite.

 

Mene je arhitektica koštala cca 30 000 kn(kao ubrzat će dozvolu). ali cujem da možete naci i za 15-20.Da li treba biti ovlaštena to stvarno neznam ali mislim da treba jer tu je još i proračun statike i sl.

 

Geodetski elbaorat je traja cca 2 tjedna, komunalije i struja (posebni uvjeti) tjedan do 3 tjedna.

 

Ako si poslozite sve mozete dobiti u roku mjesec dana (osim dozvole).

Isto tako računajte i na Iskolčenje (oznaka di je kuća) ako si sami radite a želite uporabnu dozvolu - cca 3000-4000 kn.

 

I slažem se za montažnu. Ako već uzimate uzmite od neke jake firme. Ja lično preferiram ytong ali kad izračunam sve skupa ispadne 3-4x skuplji(i cak i više ovisi o izvođaću).

Drugim riječima da imam novaca svakako bih uzeo njihovu pasivnu kuću ali naravno da nemam milione pa se snalazim ovako. A i smatram da je bolja od klasične ali ne toliklo bolja kolika je razlika u cijeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Felix!

 

Članak 209 Zakona o građenju citiram ;

 

 

" Građenju zgrade čija građevinska (bruto) površina nije veća

od 400 m2 i zgrade za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska ( brutto) površinanije veća od 600 m2, može se pristupiti na temelju PRAVOMOĆNOG RJEŠENJA O UVJETIMA GRAĐENJA.

 

 

Za dobivanje citiranog rješenja potrebno je pribaviti sve iz članka 213. istog zakona .

 

 

Molim da u slijedećem postu pojasnite što je netočno,.

Čekam informaciju možda postoji noviji propis od Novog zakona o građenju?

 

 

Pozdrav ! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Zahvaljujem na svim informacijama.Ali 299 je napisao nešto što ne razumijem:

Dok nisam zaboravio za Rješenje o uvjetima gradnje (bivša građevna) osim dole navedenog trebate i Suglasnost susjeda da vam dopuštaju gradnju. (samo njihov potpis)

 

Molim vas o kakvoj se suglasnosti radi?Ja sam mislila da susjedi daju suglasnost kad se gradi na udaljenosti od međe manje od 3 metra.

A sad ovo,kakva je to suglasnost i za što je to susjedi daju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ude je napisao:

Poštovani Felix!

 

Članak 209 Zakona o građenju citiram ;

 

" Građenju zgrade čija građevinska (bruto) površina nije veća

od 400 m2 i zgrade za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska ( brutto) površinanije veća od 600 m2, može se pristupiti na temelju PRAVOMOĆNOG RJEŠENJA O UVJETIMA GRAĐENJA.

 

Molim da u slijedećem postu pojasnite što je netočno,.

Čekam informaciju možda postoji noviji propis od Novog zakona o građenju?

 

Isti taj Zakon kaže da izvođač mora na gradilištu imati primjerak Glavnog projekta (arhitektonski projekt, statika, projekti instalacija...), pa ga dakle netko treba i napraviti, i bez njega se ne smije početi gradnja. Niti nadzorni inžinjer može vršiti nadzor.

 

Ova formulacija u Zakonu često zbunjuje male investitore koji grade stambeni objekat za vlastite potrebe, a vjerojatno je nastala zato jer se željelo skratiti proceduru ishođenja papirologije - dok traje postupak izdavanja Rješenja o uvjetima gradnje, arhitekt može izraditi Glavni projekt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hortenzija8 je napisao:

Molim vas o kakvoj se suglasnosti radi?Ja sam mislila da susjedi daju suglasnost kad se gradi na udaljenosti od međe manje od 3 metra.

A sad ovo,kakva je to suglasnost i za što je to susjedi daju?

 

Prilikom ishođenja dozvole za gradnju uvijek se traži suglasnost susjeda,tj. vlasnika susjednih čestica.

 

Susjedima se daje na uvid idejno rješenje vaše gradnje, na što oni daju (ili ne daju)suglasnost. Imaju i pravo žalbe po rješenju.

Ako je vaša građevina udaljena 3 m ili više od međe, manja je vjerojatnost da će to što susjed nije dao suglasnost uticati na izdavanje dozvole (ovisi i o drugim okolnostima).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija