Jump to content

Vratimo proizvodnju u Hrvatsku


valado

Preporučene objave

Poštovani kolege,mislim da je pravo vrijeme da razmislite o ideji vraćanja i pokretanja proizvodnje u Lijepu našu.

 

 

Ne znam da li je netko pokrenuo takvu temu ,takvog sadržaja,ali mislim da je ona prava tema za današnje vrijeme u kojem se nalazimo..

Zašto sam pokrenuo ovu temu.

 

Pa upravo zbog toga što se svakim danom u našoj zemlji sve više proizvodnih pogona gase,ljudi ostaju bez posla ili im kasne plaće,banke nas nagovaraju na potrošnju,Vlada nam sugerira potrošnju da bi napunila državni proračun i ispoštovala sva davanja koja idu iz toga proračuna,a mi gospodo imamo sve manje tvornica i malih proizvodnih pogona koji se zatvaraju ili ih stranci ili domaći tajkuni kupuju za 1 kunu.

 

Strane banke nevoljko kreditiraju bilo koji domaći projekt,jer ako financiraju nas kako će kroz svoje trgovačke gigante prodati svoju robu sumnjive kvalitete.

 

Bio sam malo u stranim zemljama i vidio sam što se nalazi na našim policama ,a što na njihovim.

 

Većina trgovina ima kvaliztetnu robu,a mi jadni kakvi smo kupujemo za male novce raznu nekvalitetnu i robu sumnjive kvalitete.

 

I to samo zato što smo uništili domaću proizvodnju,a roba visoke kvalitete koju možete u inozemstvu kupiti i upola jeftinije kod nas radi velike trgovačke marže,više ruku koje zarađuju na robi dok dođe pred krajnjeg kupca,carine i ostalih državnih davanjane može doći do krjnjeg kupca zbog svoje skupoće.

 

Nekada i ta kvalitetna roba dođe do kupca,ali tek onda kada više nije moderna u EU,ili ju kupimo na sniženju pa se s pravom pitamo ,pa kolika je stvarno vrijednost te robe.

 

 

 

Nisam Jugonostalgičar,ali žalim za nekim dobrim vremenima kad samo onaj tko nije htio raditi nije imao posla.

 

Pa zar su gospoda morala uništiti domaću proizvodnju,zar smo morali nesvrstanima okrenuti leđa,zar smo morali upropastiti suradnju sa svjetskim velesilama(Japanom,Švedskom,Rusijom i SAD-om).

 

Reći ćete ,kada smo mi to surađivali s njima.

 

Epa jesmo gospodo ,prije rata i to vrlo uspješno.

 

Samo da smo zadržali nesvrstane kojima se sad u manjoj mjeri okrećemo,jer zapad nevoljko kupuje od nas nešto jer i sami muku muče sa svojim proizvodima,mi bismo sada bili industrijska velesila.

 

Ali ne ,kad nekome o tome pričate onda kažu da se vraćate u socijalizam i u radničko samoupravljanje,a što je gospodo radničko dioničarstvo,koncept koji vlada razrađuje i za koji govori da je odličan.

 

Znači tako se danas zove nešto što je poslije 1991. bilo zabranjeno i što nas je podsjećalo na komunizam.

 

E pa zašto vlada ne bi zagovarala koncept radničkog dioničarstva kada je to preslika radničkoh samoupravljanja s kojim su u Vladi bili jako zadovoljni dok su bili u bivšoj državi.

 

Isto kao što su neki skinuli maske sa lica bivšeg sustava i stavili nove u novoj državi ,tako su i preslikali sve ono dobro iz bivše države samo što se to ne smije tako zvati.

 

 

Znači kad su uvidjeli da tajkuni nisu pravedan izbor za upravljanje gospodarstvom,onda evo vama narode pa se vi snalazite kako znate,sve pod izlikom eto Vam pa vidite kako je teško biti svoj gazda.

 

E pa nije uopće teško,gospodo.

 

Bolje je i da jedna tvornica radi ,nego da se 1000 trgovina otvori.

 

Stranci imaju na taj način tržište sigurno,ako se ukaže prilika onda će oni otvoriti pogon ili kupiti posrnulu tvornicu za 1 kunu,uzeti neke investicijske kredite od vrle države i na kraju otjerati jadne ljude na HZZ a ostatak koji bude radio bit će zadovoljan ako dobije minimalac.

 

Nisam protiv trgovine,ali pogledajte oko sebe,Vlada govori da će se ljudi zapošljavati ,ali gospodo jedni te isti se jadni vrte u krug.

 

Jedni trgovački centri propadaju,drugi se otvaraju i tako jedna te ista radna snaga pronalazi zaposlenje.

 

Znači imate recimo 1000 ljudi koji svake 2-3 godine mijenja trgovinu,a vi naivni mislite da ćet dobiti posao.

 

To je Vladin trik da bi imala izliku da se nešto radi po pitanju zapošljavanja.

 

Zato gospodo,krenimo sami u otvaranje proizvodnje.

 

Hvala bogu imamo pametnih i mladih ljudi,naši inovatori su u vrhu svjetske elite po znanju ali nažalostkada im naša država okrene leđa i ne želi ih poduprijeti onda odlaze u inozemstvo i tamo grade poslovnu karijeru,da bi nako nekoliko godina ta ista država poslovala s njima i hvalila se kako je on našeg porijekla.A dotična gospoda im onda prodaju neki proizvod po vrhunskoj cijeni.

 

Tako i treba kad Vlada ne prepoznaje ljudske potencijale u ovoj zamlji nego samo političke ulizice dobijau sve ,pa čak i povoljne kredite ,a ostali nek se snađu.

 

 

Uključite se u raspravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa kaj Vam nije jasno da pokretanje bilo kakvog oblika proizvodnje trebaju biti zadovoljeni neki osnovni fiskalni parametri. Ekonomska regulativa u ovoj državi koju Vi zovete "Lijepa naša" ne pospješuje niti daje bilo kakvu stimulaciju u pogledu otvaranja novih proizvodnih pogona. Moram priznati da sam ja još jedan od rijetkih koji se bavim ovim "Sizifovim" poslom, ali dokle? Prije dva mjeseca nas je bilo preko 600 radnika, a dana nas je ukupno 60. Vjerojatno ćemo i tu brojku smanjiti na tzv. hladni pogon i poslati ostatak ekipe na burzu, jer posla više nema. Ja jednostavno ovim putem apeliram na cijenjeno čitateljstvo ovog foruma, da se aktiviraju u izgradnji kozmodroma u Lučkom, pa da svi odletimo na drugu sretniju planetu. Bio bi to apel koji bi svi uvažavali, ali apel za proizvodnju u ovoj zemlji, zvuči kao apel na seks bez penisa.

 

Pozdrav kao i uvjek

FIKUS :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija