Jump to content

Izvansudska nagodba o podjeli bračne stečevine


Marin Luka

Preporučene objave

Poštovani,
Supruga i ja namjeravamo razvrgnuti bračnu zajednicu Prijedlogom za sporazumni razvod braka.
Od bračne stečevine imamo jedan stan vrijednosti cca 60.000 eura koji je kupljen na kredit, te smo do sada otplatili pola glavnice. Kredit je podigla supruga koje je i upisana kao vlasnik stana, dok sam ja solidarni jamac.
U istome žive njeni roditelji.
Iako trenutno nemam riješeno stambeno za sebe,tj. trenutno sam podstanar, želim da njeni roditelji ostanu živjeti u tom stanu.
Molim za savjet:
Trebam li potpisivati Prijedlog razvoda uz stavku u kojoj se navodi i iznos alimentacije dok nismo dogovorili podjelu bračne stečevine?
Na koji se način dogovara podjela bračne stečevine u ovom konkretnom slučaju gdje nisam zainteresiran za taj stan, već za financije u stjecanju bračne stečevine kako bih riješio svoje stambeno pitanje?
Konkretno. Koji je moj financijski udio u tom stanu? Pola iznosa do sada otplaćenih rata ili nešto drugo?
Ukoliko ne postignemo dogovor, moram li podizati tužbu obzirom da je supruga upisana kao vlasnik?
Unaprijed hvala,
Lp 
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se možete dogovoriti mirnim putem, možete i to staviti u Prijedlog za sporazumni razvod braka, koji će činiti jedinstveni predmet, te će odmah, sa razvodom, biti riješena i ta stavka...

Možete se dogovoriti i naknadno, potpisati Sporazum o podjeli bračne stečevine, te ovjeriti kod JB...

Vama bi trebalo pripasti polovina otplaćenog dijela stana, a ako tražite pola cjelokupnog stana, onda se i preostali dio kredita (otplate) dijeli na pola..

A ako se nikako ne možete dogovoriti oko podjele, morat ćete pokrenuti sudski postupak za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine, te to sve riješavati na taj način (sudskim putem)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Željac047 je napisao:

Ako se možete dogovoriti mirnim putem, možete i to staviti u Prijedlog za sporazumni razvod braka, koji će činiti jedinstveni predmet, te će odmah, sa razvodom, biti riješena i ta stavka...

Vama bi trebalo pripasti polovina otplaćenog dijela stana, a ako tražite pola cjelokupnog stana, onda se i preostali dio kredita (otplate) dijeli na pola..

 

 

Hvala na brzom odgovoru. 

Opcija koju ste naveli: /"Ako se možete dogovoriti mirnim putem, možete i to staviti u Prijedlog za sporazumni razvod braka, koji će činiti jedinstveni predmet, te će odmah, sa razvodom, biti riješena i ta stavka..." /, djeluje mi najjednostavnija.

Za drugi dio odgovora: /"Vama bi trebalo pripasti polovina otplaćenog dijela stana..."/, pročitao sam na netu dva tumačenja.

Jedno tumačenje je da se stan daje na procjenu tržišne vrijednosti, te da mi pripada polovica otplaćene vrijednosti. Trenutno smo na polovici otplate kredita.

Po drugom tumačenju pripada mi polovica otplaćenih anuiteta.

Obzirom da je kredit bio nepovoljan, 'švicarci' nažalost, razlika između onog što mi pripada po jednom i drugom tumačenju je velika.

Molim Vas za odgovor.

Ispričavam se. Možda nisam jasno postavio pitanje. Ne 'plivam' baš dobro u pravnim vodama. : )

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Marin Luka je napisao:

Za drugi dio odgovora: /"Vama bi trebalo pripasti polovina otplaćenog dijela stana..."/, pročitao sam na netu dva tumačenja.

Jedno tumačenje je da se stan daje na procjenu tržišne vrijednosti, te da mi pripada polovica otplaćene vrijednosti. Trenutno smo na polovici otplate kredita.

Obzirom da je kredit bio nepovoljan, 'švicarci' nažalost, razlika između onog što mi pripada po jednom i drugom tumačenju je velika.

Da, to sam Vam i napisao, no kako sam rekao sve se možete, naravno ako je moguće, dogovoriti...

No, zbog kredita u "švicarcima" čini tu veliku razliku, ali ako idete i sudskim putem, utvrđuje se sadašnja vrijednost stana, iskreno, na Vama je da se sami odlučite, probajte se ljudski dogvoriti i učiniti kako sam Vam napisao što učiniti u slučaju dogovora, dogovor Vam je najbolje i najadekvatnije rješenje, jer, ako se ide sudskim putem, troškovi suda, troškovi odvjetnika, troškovi vještaka itd.itd, nepovoljno i za Vas i za suprugu...

Znate one naše stare "Dogovor je majka mudrosti.., dogovor kuću gradi, a....", no, svjestan sam i ja da za dogovor treba dvoje, ali i za nju će biti povoljnije i bolje rješenje da se dogovorite na ljudski i miran način, kad ste se već dogovorili i oko razvoda braka...

Sretno još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija