Jump to content

Komunalni doprinos


tomknez

Preporučene objave

Postovanje,

Imam upit vezan uz rjesenje o komunalnom doprinosu. Isto je doneseno nakon provedenog postupka legalizacije i ukoliko se plati jednokratno u roku 15 dana od primitka rjesenja odobren je popust od 25 %. Na navedeno rjesenje namjeravam izraziti zalbu na iznos. Zanima me da li trebam platiti i onda kroz zalbu traziti povrat preplacenog ili se smatra da sam placanjem priznao rjesenje.

Ukoliko se zalim i drugostupanjsko tijelo potvrdi rjesenje, odnosno ne uvazi zalbu da li i tada imam pravo na onih 25% popusta za jednokratno placanje u roku 15 dana. Na rjesenju nije posebno navedeno da zalba ne odgada izvrsenje.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, tomknez je napisao:

 Na navedeno rjesenje namjeravam izraziti zalbu na iznos.

Obzirom da sam stekao poprilično iskustva sa legalizacijama nekretnina iz prve ruke, savjetujem vam da ne ulazite olako u takve žalbe . Ako je pogrešno navedena kvadratura u izračunu (dakle odstupa od izračuna koji je naveo arhitekt) onda žalba naravno ima smisla.

Ali računajte da su svi ti izračuni uglavnom sa znatnim popustima, i na kraju riskirate da platite i nekoliko puta veći iznos.

Prije 13 minuta, tomknez je napisao:

Zanima me da li trebam platiti i onda kroz zalbu traziti povrat preplacenog ili se smatra da sam placanjem priznao rjesenje.

Ja sam po jednom rješenju odmah jednokratno platio iznos, i tek kasnije vidio da je to iznos za obročnu otplatu. Moj prigovor/zamolbu su uvažili i napravili povrat 25% iznosa.

Ali negdje drugdje možda ne bi tako postupili.

U drugom slučaju imao sam situaciju da je vodna naknada po rješenju obračunata na potpuno pogrešnu (znatno veću) kvadraturu, i u tom slučaju sam izravno kontaktirao Hrvatske vode , odjel za obračun doprinosa te im ukazao na grešku i objasnio da nema smisla da pišem žalbu kada se očito radi o tipfeleru. U roku od 3 dana su mi poslali poništenje starog i novo rješenje sa ispravnim iznosom.

Prije 13 minuta, tomknez je napisao:

Ukoliko se zalim i drugostupanjsko tijelo potvrdi rjesenje, odnosno ne uvazi zalbu da li i tada imam pravo na onih 25% popusta za jednokratno placanje u roku 15 dana. Na rjesenju nije posebno navedeno da zalba ne odgada izvrsenje.

To bi moglo ovisiti o diskrecijskoj odluci odgovorne osobe u lokalnoj upravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. Riječ je konkreno o sljedećem:

nemam prigovor na iskazani volumen već na činjenicu kako općina ima 90 % popusta na komunalni doprinos za osobe koje imaju ili su imale više od 10 godina prijavljeno prebivalište na području općine. Ja osobno nemam već je isti uvjet ispunio djed iza koga sam posredno preko oca naslijedio nekretninu. Djed je pokrenuo postupak legalizacije po prijašnjem zakonu, u međuvremenu se razbolio i umro. Dok je djed bio u bolnici stigli su na adresu nekretnine zaključci za dopunu zahtjeva i kako iste nitko nije zaprimio postupak je završen odbijanjem legalizacije. Ja sam pokrenuo postupak po Zakonu o postupanju sa ... i legalizirao objekt.

Prije izdavanja rješenja o komunalnom doprinosu obratio sam se pisanim putem općinskom vijeću i zatražio da mi se prizna popust na temelju djeda. Isto mi je odbijeno uz obrazloženje kako se pravo popusta nemože steći prijenosnim putem preko nasljeđivanja. Dakle djed je ispunjavao uvjete za ostvarenje popusta od 90 % i isto nije osporeno ali osporeno je da se to pravo prenese na mene kao nasljednika.

Međutim, na stranicama općine proučio sam zapisnike sa sjednica općinskog vijeća i vidim da je u više navrata (ja sam pronašao 3) nasljednicima priznat i odobren popust od 90 % koji bi mogli ostvariti njihovi pretci. Čak je i izrijekom navedeno da se odobrava prijenos prava na olakšicu, dok u mom slučaju tvrde da isto nije moguće. Na to sam također pisanim putem ukazao općinskom vijeću ali opet sam odbijen.

Sada mislim uložiti žalbu na rješenje o kom. doprinosu i pozvati se na dvostruko posupanje u istoj upravnoj stvari, temeljem činjenic da je vijeće ustalilo praksu da nasljednicim odobrava prijenos prava olakšice a u mome slučaju to osporava.

Bio bih zahvalan ako imate koji savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , tomknez je napisao:

Međutim, na stranicama općine proučio sam zapisnike sa sjednica općinskog vijeća i vidim da je u više navrata (ja sam pronašao 3) nasljednicima priznat i odobren popust od 90 % koji bi mogli ostvariti njihovi pretci. Čak je i izrijekom navedeno da se odobrava prijenos prava na olakšicu, dok u mom slučaju tvrde da isto nije moguće. Na to sam također pisanim putem ukazao općinskom vijeću ali opet sam odbijen.

Piše li u zapisnicima po kojim propisima je to učinjeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne navode se posebni propisi. Odluka o komunalnom doprinosu predmetne opcine sadrzi clanak koji predvida 90% oslobodenje za osobe koji imaju ili su imale min 10 godina prebivaliste na podrucju opcine. Nasljednici tih osoba se ne spominju. 

U zapisniku navode sljedece «prihvaca se zamolba zakonske nasljednice osobe koja je rodena u ... i koja bi da je ziva imala uvjete za ostvarenje popusta. Odlukom o kom. dop. nisu definirani ovakvi pojedinacni slucajevi te je zakljucak na zadnjoj sjednici opcinskog vijeca da ce se o pojedinacnim alucajevima koji nisu definirani Odlukom izjasnjavati na temelju zamolbi na sjednicama vijeca»

U mom slucaju odgovaraju da je stav vijeca da se takav nacin prijenosa prava ne moze ostvariti.

Smatram kako vijece ne moze na taj nacin donositi odluke, odnosno jednom nasljedniku odobrit prijenos prava a drugome odbiti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U zadnjoj zamolbi sam se pozvao na slucajeve u kojima su odobrili nasljednicima ali ponovno su me odbili samo uz navod da ostaju pri odluci.

Vise ne namjeravam pisat zamolbe vec se zalit pa neka drugostupanjsko tijelo odlucu i preispita dosljednost u radu opcine.

Konkretno su u slucajevima koje sam naveo trazile supruge, ali naglasak stavljam na to da one nisu udovoljile uvjete oz Odluke vec im je pravo preneseno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija