Jump to content

Šteta pri izvođenju radova


Damaiondie

Preporučene objave

Rusitelje koji su mi danas dosli skidati plocice u kuhinji sam nasla preko interneta. Imaju svoju stranicu, djeluju profesionalno. Komunikacija je bila preko maila, ponuda doduse poslana u text obliku, a ne sa zagljavljem s imenom firme, brojem racuna, oibom itd - Moja greska. Dogovorena je cijena od 500 kn za skidanje plocica u kuhinji i 700 kn za slicove za vodovodne cijevi i busenje stropa za dimovodnu cijev bojlera.
Prilikom skidanja plocica, "majstor" (kojeg je ovaj s kojim sam preko maila komunicirala poslao), je probio vrlo vidljivu vodovodnu cijev i napravio poplavu. Dok sam nasla ventil u podrumu, proslo je dosta vremena i puno vode je iscurilo i natopilo mi zidove (spricalo je pod 45 stupnjeva), podove, parkete... Zvala sam upravitelja, hitne intervencije i predstavnika suvlasnika i vodoinstelateri su sredili stvar. Dok su oni to popravljali, "majstor" mi je rekao da je on gotov i trazio da mu platim. Racun nije izdao, a i da je, nisam htjela platiti dok ne vidim sto ce biti s racunom od vodoinstelatera. Zvao je gazdu (ovog s kojim se dogovarala preko maila) kojeg sam trazila da ovaj priceka dok ovi ne zavrse da vidimo sto ce biti s tim racunom. Kad su njih 2 opet razgovarali, cula sam gazdu kako kaze majstoru da kupi stvari i ide iz stana. Moja je krivnja sto nisam odmah zvala policiju, ali nisam se snasla.

Prijavila sam nezgodu osiguravatelju, cekam da se jave no u pet i pon su blagdani pa cu mozda morati cekati do sljedeceg tjedna.

Kad me kasnije kontaktirala susjeda od ispod i poslala mi slike unistenog stropa, parketa i svog laptopa koji se lijepo natopio vodom, odjurila sam u najblizu policijsku postaju gdje su me uputili na postaju u kvartu gdje se stan nalazi. Tamo su mi rekli da krivnja nije moja, ali da sve sad mora ici privatnom tuzbom (unatoc donesenim mailovima i slikama stana odispod i unistenog laptopa). Za koji dan se trebam vratiti po zapisnik. Policijski sluzbenik je pregledao site na kojem sam nasla ove, oglase na njuskalu itd. i zakljucio da to vjerojatno uopce nije firma jer nigdje nema oiba ni niceg!

Slike sam proslijedila gazdi, ne odogovara. Sutra cu ga zvati, ali s obzirom da suta nije odnesena, vec stoji u dvoristu zgrade, pretpostavljam da mi se vise nikad nece javiti. Slicevi nisu napravljeni, strop nije nabusen. Vodu sam kupila sama, cistila sve to poslije sama.

I sad pitanja:
1. Jesam li ja kriva za stetu?
2. Ako susjedi tuze mene, da li mogu dobiti spor?
3. Sto napraviti da ovog natjeram da sredi stvar - osim privatne tuzbe?
4. Hoce li me osiguraje odbiti po svim osnovama? Imam osiguranje od proboja vode, ali prema ovom sto pise u polici, pokrivena sam samo u slucaju iznenadnog i neocekivanog puknuca ili zacepljenja i to ne prema trecim osobama. 
5. Da li trebam stetu kod susjeda ja sanirati o svom trosku pa se suditi s majstorom ili? 
6. Trebam li zvati sudskog vjestaka na procjenu?
7. Kad su susjedi u zgradi adaptirali stan, propali su na kat ispod i cijela medukatna kontrukcija kao i posebne vertikale za sva 3 kata za svaki pojedini stan na toj strani su radene iz pricuve. Moze li ova steta biti placena iz pricuve? Da se razumijemo, meni uopce nije u interesu da pricuva odlazi na gluposti i tude greske i zelim da to plati majstor ili u najgorem slucaju da ide iz mog osiguranja. Ako mi upravitelj kaze da ce ici iz pricuve, mogu li odbiti i svejedno traziti majstora da to plati?
8. Ukoliko moramo tuziti, koga tuzimo? Ovog s kojim sam komunicirala prek maila ili bas ovog koji je radio (ako stvarno ne postoji firma)? Kako doci do njihovih podataka za tuzbu? Hoce li mi ih htjeti dati u policiji?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Spitfire je promijenio naziv u Šteta pri izvođenju radova

1 i 2, da krivi ste u smilu nastale stete prema njima. Ako tuze, olako dobiju...

3. Pokusajte u dogovoru s odvjetnikom po zelji poslati dopis da podmiri stetu...

4. Pa jedno je sigurno, a to je da nece pokriti svu nastalu stetu vama i drugima, probajte se dogovoriti, inace opet tuzakanje...

5. Da, vi!

6. Pa, ne bi bilo lose, ali opet i njega treba platiti... Mozete zvati policiju, da naprave zapisnik...

7. "pukla" je vasa vodovodna cijev, krivnjom radnika kojega ste vi narucili, samim time - odgovarate vi, a vi onda se naplatite od osobe od koje ste narucili radove...

8. Tuzite onoga od koga ste narucili radove... - podatke, ako imaju mogli bi vam ustupiti, ako, ako, ako imaju...

 

Odmah poslikati sve! I da, preporuka zvati policiju obvezno poradi sacinjavanja zapisnika zbog osiguranja!!! A onda i ostalih stavki, da pokusaju ustanoviti tko je "firma" i radnik iste, poradi podnosenja tuzbe...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , virtalni je napisao:

6. Pa, ne bi bilo lose, ali opet i njega treba platiti... Mozete zvati policiju, da naprave zapisnik...

7. "pukla" je vasa vodovodna cijev, krivnjom radnika kojega ste vi narucili, samim time - odgovarate vi, a vi onda se naplatite od osobe od koje ste narucili radove...

Postovani,
Hvala Vam na brzim i detaljnim odgovorima.

6. Da li onda trebam ponovo ici na policiju i bas traziti da izadu na teren pa da u zapisnik uvrste ono sto su vidjeli? Kad sam bila na policiji jucer nisu spominjali da bi dosli vidjeti.
7. Probusio je vertikalu, prije izljevnog mjesta u stanu, koja spada pod zajednicke dijelove - zato nisam mogla ni zatvoriti vodu u stanu, vec u podrumu.
No ne bih htjela da sad pricuva odlazi na tu sanaciju kad nije cijev pukla sama od sebe. Mogu li ja odbiti naplatu iz pricuve ako upravitelj i predstavnik suvlasnika kazu da to ide iz pricuve pogotovo jer su slicnu stvar i platili iz pricuve kad su susjedi usred radova propali kat ispod i onda svima njima radili nove vertikale o zajednickom trosku? Ako odbijem naplatu iz pricuve i dode do suda, hoce li to biti problem? Imam li ja pravo zahtjevati da to bas on plati?

 

9. Smijem li nastaviti s radovima u stanu prije nego na teren izade djelatnik osiguranja? Ili ne smijem nista dirati dok oni ne dodu i snime situaciju?
10. Odnosi li se na ovu situaciju Zakon o zastiti potrosaca (NN 41/2014, cl. 10, st. 5) prema kojem mi pruzatelj usluge mora odgovoriti u roku od 15 dana na prigovor? Sto ako on nema firmu / obrt, da li svejedno mora odgovoriti u tom roku?

Hvala!


 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

6. Poradi osiguranja, da bi stvarali manje probleme ako budu spremni platiti makar ista, pozeljno je imati dokumentaciju, foto, video, policijski zapisnik, itd...

 

7. Kao sto sam rekao, da je pukla sama od sebe, pricuva pokriva, ali posto je to radnik koji je dosao po "vasem" nalogu, onda sam misljenja da pricuva to ne pokriva, - slobodno me netko ispravi ako grijesim...

Ako isti zele popravak sanirati iz pricuve, to je na vama ocete/necete...

9. Nemojte nista dirati, eventualno vodu pokupiti, prije slikajte, i odma njih kontaktirajte, i posaljite im i dostavite svu foto dokumentaciju, tek nakon toga sanirajte stetu...

10. Puno je to sto tko ako... jos i ne znate o kome se radi,... i da ima to sve, upitno je bi li se uspjeli naplatiti, je li u blokadi/stecaju, nakon naravno godina tuzakanja po sudovima gdje i ako nije bio u blokadi/stecaju moze zavrsiti u istima...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, virtalni je napisao:

6. Poradi osiguranja, da bi stvarali manje probleme ako budu spremni platiti makar ista, pozeljno je imati dokumentaciju, foto, video, policijski zapisnik, itd...

 

7. Kao sto sam rekao, da je pukla sama od sebe, pricuva pokriva, ali posto je to radnik koji je dosao po "vasem" nalogu, onda sam misljenja da pricuva to ne pokriva, - slobodno me netko ispravi ako grijesim...

Ako isti zele popravak sanirati iz pricuve, to je na vama ocete/necete...

9. Nemojte nista dirati, eventualno vodu pokupiti, prije slikajte, i odma njih kontaktirajte, i posaljite im i dostavite svu foto dokumentaciju, tek nakon toga sanirajte stetu...

10. Puno je to sto tko ako... jos i ne znate o kome se radi,... i da ima to sve, upitno je bi li se uspjeli naplatiti, je li u blokadi/stecaju, nakon naravno godina tuzakanja po sudovima gdje i ako nije bio u blokadi/stecaju moze zavrsiti u istima...

 

Postovani,
Puno Vam hvala na suvislim i detaljnim odgovorima.
Prijavila sam stetu osiguranju, no na zalost stan ispod nije pokriven - osiguran je samo moj stan i moje stvari.

Do vlasnika stana ispod jos nisam dosla, zive u inozemstvu, a podstanari su mi pokazali katastrofu dole. Vlasnici su im rekli da ce to rjesavati njihov neki rodak. Moj "majstor" tj. covjek s kojim sam preko maila dogovarala posao se ograduje od stete, tvrdi da nije on izvodac (?), ali kaze da ce on to srediti.

E sad, na koji nacin sam ja njima duzna sanirati stetu:
1. Mogu li angazirati ovog istog koji je kriv za stetu i da on to sve sredi?
2. Mogu li naci neku pouzdaniju firmu da to rjesi?
3. Mogu li dovesti svog rodaka koji ce im, npr. srediti zidove besplatno?
4. Mogu li vlasnici inzistirati da oni nadu firmu koja ce to rjesiti, a da ja platim troskove ako sam im ja vec ponudila neku od gore navedenih opcija?
5. Jesam li duzna prihvatiti njihov nacin saniranja i onda se tuzakati s "majstorom" da mi nadoknadi troskove ili oni trebaju prihvatiti ako im ponudim nesto od ovog gore?

Hvala!
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija