Jump to content
neli89

Priznanje djeteta,skrbništvo,prava

Preporučene objave

Poštovani,molila bih Vas za pomoć ako netko zna odgovore na moja pitanja ili ako je netko bio u sličnoj situaciji,pa da mi pomogne bila bi Vam jako zahvala.Naime,ostala sam trudna s dečkom nakon 5 i pol godina veze,kad sam saznala da sam trudna bilo je sve u redu 2-3 dana,nakon toga me je ostavio.Ja bih trebala kroz mjesec dana roditi,a on nije pitao svih ovih mjeseci za dijete jer misli da nije njegovo (njegovo je 100%),pričao je okolo svakakave priče,vikao da nema novaca za dijete a otišao na skijanje i slične situacije.Inzistira na DNK-a testu,ja sam pristala ga napraviti nakon što se dijete rodi privatno u poliklinici ovdje u Zagrebu samo radi nekakvog "mira" radi bebe.Od raznovrsnih priča da ako je njegovo bude prizno,nebude.Kako nebi isla preko suda na DNK nego privatno te ako je on otac djeteta kao priznao bi ga.Mene sada zanima,kod upisa dijeteta u matični ured,navesti ime oca moram,ako ga on zaista prizna dali dijete dobiva njegovo prezime automacki (mi nismo u braku niti u vezi) ,dali se ja vodim kao samohrana majka ili ne,dali je skrbništvo onda zajedničko ili ne? Dali se moram iz nekog razloga obračati cetru za socijalnu skrb,ako on prizna dijete? Dali ako jednog dana dođe do suda,ima veze  što on nije 9 mjeseci pitao za dijete nego je pričao da nije njegovo a znao je da je,samo je bježao od toga? Ja bih voljela sve riještii u miru,bez suda i sličnog,nebi tražila ni alimentaciju od njega,samo da imamo dijete i ja mir.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Poštovana, da se ne ponavljamo i ako Vam nije problem, otvorite temu na ovom forumu pod naslovom "Savjet u vezi utvrđivanja očinstva i skrbništva" pokrenutu 24. studenog 2018. g., na sva svoja, ovdje postavljena, pitanja tamo možete naći odgovore koje smo razradili potkrepljujući ih Zakonskim odredbama i citirajući ih, odgovarajući pokretačici navedene teme koja je imala slične probleme Vašim, ako Vam nešto ne bude jasno, možete se javiti kako bi Vam se pojasnilo..

Hvala 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 30 minuta, Željac047 je napisao:

Poštovana, da se ne ponavljamo i ako Vam nije problem, otvorite temu na ovom forumu pod naslovom "Savjet u vezi utvrđivanja očinstva i skrbništva" pokrenutu 24. studenog 2018. g., na sva svoja, ovdje postavljena, pitanja tamo možete naći odgovore koje smo razradili potkrepljujući ih Zakonskim odredbama i citirajući ih, odgovarajući pokretačici navedene teme koja je imala slične probleme Vašim, ako Vam nešto ne bude jasno, možete se javiti kako bi Vam se pojasnilo..

Hvala 

Hvala Vam puno,procitala sam i dosta toga mi je sada jasno.Ali bih imala još pitanje. Dali postoji mogučnost da se otac djeteta ne složi s prezimenom (odnosno ja bih da se dijete preziva kao ja,a on kao on) dali se on ima prava ne složiti ako ga prizna?Ako da i u slučaju da se onda ja ne salžem s prezimenom njegovim,dali to onda ide na sud ili se baš moramo dogvoriti oko toga? Ako on dođe samnom u matični ured priznat djete i to sve prođe u "miru" ,dali onda automatski je zajedništvo skrbništvo,ili bez obzira na to moramo u CZSS napraviti plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi? Hvala puno.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi skrbi (čl. 106. ObZ), naravno ako je moguće, trebate zajednički sastaviti, te ga predati sudu na provjeru i odobravanje kako bi dobio svojstvo ovršne isprave, no ako se nećete moći dogovoriti i sastaviti ga, sud će, sagledavajući sve činjenice za dobrobit djeteta, donijeti odluku o zajedničkoj roditeljskoj skrbi nad djetetom, tj. odrediti kojem od roditelja će dijete biti povjereno na odgoj i s kojim roditeljem će živjeti, a drugom roditelju (primjenom čl. 310. ObZ) odrediti plaćanje uzdržavanja i, naravno, način i vrijeme viđanja i provođenja kontakata sa djetetom...

Što se tiče prezimena djeteta, u čl. 3. Zakona o osobnom imenu određeno je da osobno ime (prezime) djetetu određuju roditelji sporazumno, a dijete može imati prezime jednog ili obadva roditelja...

Ako se roditelji nisu sporazumjeli o osobnom imenu (prezimenu) djeteta, osobno ime određuje nadležni CZSS u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva jednog od roditelja...

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Željac047 je napisao:

Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi skrbi (čl. 106. ObZ), naravno ako je moguće, trebate zajednički sastaviti, te ga predati sudu na provjeru i odobravanje kako bi dobio svojstvo ovršne isprave, no ako se nećete moći dogovoriti i sastaviti ga, sud će, sagledavajući sve činjenice za dobrobit djeteta, donijeti odluku o zajedničkoj roditeljskoj skrbi nad djetetom, tj. odrediti kojem od roditelja će dijete biti povjereno na odgoj i s kojim roditeljem će živjeti, a drugom roditelju (primjenom čl. 310. ObZ) odrediti plaćanje uzdržavanja i, naravno, način i vrijeme viđanja i provođenja kontakata sa djetetom...

Što se tiče prezimena djeteta, u čl. 3. Zakona o osobnom imenu određeno je da osobno ime (prezime) djetetu određuju roditelji sporazumno, a dijete može imati prezime jednog ili obadva roditelja...

Ako se roditelji nisu sporazumjeli o osobnom imenu (prezimenu) djeteta, osobno ime određuje nadležni CZSS u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva jednog od roditelja...

U redu,hvala Vam puno na pomoći. Jos samo pitanje ovaj Plan o zajednickoj skrbi se radi odmah po rodenju djeteta,bez obzira na starost djeteta? I dali je on obavezan ako se partner i ja medusobno dogovorimo tko ce koliko vidati dijete? Hvala unaprijed.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 12 sati , neli89 je napisao:

Plan o zajednickoj skrbi se radi odmah po rodenju djeteta,bez obzira na starost djeteta? I dali je on obavezan ako se partner i ja medusobno dogovorimo tko ce koliko vidati dijete?

Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi nad mld. djetetom radite ako i kada se uspijete dogovoriti, bez obzira na starost djeteta, naravno, malodobnog...imate obrazac koji zajednički popunite, inače ga ima svaki CZSS, a možete ga skinuti i na njihovim stranicama (bilo kojeg CZZS)...

Plan o zajedničkoj roditeljskoj skrbi sadrži:

 - mjesto i adresu stanovanja djeteta (kod kojeg roditelja i na kojoj adresi će dijete živjeti)

 - vrijeme koje će dijete provoditi sa svakim od Vas kao roditelja (način, vrijeme i provođenje kontakata s roditeljem s kojim neće živjeti)

 - način razmjene informacija u svezi davanja   suglasnosti i pristanka pri donošenju odluka važnih za dijete, te razmjene važnih informacija o djetetu Vas kao roditelja

- visinu uzdržavanja kao obvezu roditelja kod kojeg dijete neće stanovati (s kojim neće živjeti)

 - način na koji ćete rješavati buduća sporna pitanja

- uređenju drugih pitanja koja Vi kao roditelji roditelji smatrate bitnim za dijete i njegov daljnji razvoj

Dakle, ako se uspijete dogovoriti o svemu navedenom, sastavljate ga, zajednički potpisujete i dostavljate sudu na provjeru i odobravanje kako bi dobio svojstvo ovršne isprave, bio obvezujući za Vas oboje kao roditelja, znači da ga se dalje morate pridržavati...

Uređeno od Željac047

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×