Jump to content

ivan-ri

Korisnik
  • Broj objava

    52
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je ivan-ri objavio

  1. Molio bih još jednom ako netko zna odgovor na ovo pitanje? Hvala lijepa.
  2. Sve to ulazi u rok. Jedino ako zadnji dan roka pada na neradni dan (Nedjelja) ili blagdan, tada se za zadnji dan roka uzima prvi idući radni dan.
  3. Možete se pokušati dogovoriti sa Vipom o obročnom plaćanju duga. Objasnite im vašu situaciju, i jasnu namjeru da želite platiti dug obročno. Obično ovrhovoditelj prihvati takvo rješenje i zatraži od suda odgodu ovrhe na određeno vrijeme. Ako plaćate, sve u redu. Ako ne, traži se ponovno nastavak ovrhe.
  4. Pitanje iz ovršnog - Nakon što dođe do obustave ovrhe, te nakon pravomoćnosti rješenja o obustavi, nakon proteka kojeg roka se može ponovno podnijeti ovršni prijedlog protiv istog ovršenika u istoj pravnoj stvari? Pokušavam naći odredbu o tome u Ovršnom zakonu ali bezuspješno. Molim ako netko zna odgovor i odredbu koja to definira? Puno hvala.
  5. Molim ako netko ima primjer podneska za nadopunu prijedloga uknjižbe prava vlasništva neka mi se javi na pvt. Hvala, bio bi jako zahvalan.
  6. Djete je rođeno u Americi, i njihov je državljanin. Majka je hrvatski državljanin, a otac ima Američko državljanstvo kao i njegov sin. Postoji pravomoćna odluka Američkog suda da roditelji imaju zajedničko skrbništvo nad djetetom, da te djete ne smije biti preseljeno izvan USA. Majka namjerava odvesti djete u Hrvatsku i pribaviti mu Hrvatsko državljanstvo. Da bi Hrvatska tada vratila djete u USA i poštivala odluku Američkog suda, da li je moguće i dovoljno da hrvatska postupi po eventualnoj tjeralici Američkog suda protiv majke, ili je potrebno(što pretpostavljam) da dođe do priznavanja pravomoćne sudske odluke Američkog suda pred Hrvatskim sudom (tu onda Zakon o rješavanju sukoba zakona definira postupak priznanja i ovrhe stranih odluka itd.)? Kako onda ide postupak vraćanja djeteta u USA? Da li to obično traje nekoliko mjeseci, ili godina? Da li na to ima utjecaja to što će djete eventualno steći hrvatsko državljanstvo? Napominjem da postoji pravomoćna odluka suda u USA o zajedničkom skrbništvu oba roditelja nad djetetom i samim time zabranu da se djete trajno preseli izvan USA. Hvala svima koji se uključe u raspravu. Pomoć mi je dosta hitna! Hvala!
  7. ivan-ri

    poticaji pomozite

    Točno je, nema više poticaja. Radi se, čini mi se, o nekih 300 mil. kn iz proračuna koji su sada preusmjereni u nešto drugo (u fond za zadržavanje postojećih radnih mjesta ili nešto slično). Nikakve pomoći od toga za sada, ali vrijedi sačekati donošenje novog proračuna, pa će se znati nešto više. Ja sam uspio nakon 6 mjeseci traženja i čekanja konačno dobiti posao, bolje rečeno konkretnu šansu za ugovor, ali evo, sretan sam, isplatilo se čekanje i traženje, i sutra u office!! Puno sreće svima u traženju!
  8. Da, postoji jedno i drugo. Kod darovanja bez prave predaje stvari (obećanje darovanja) akt sklapanja ugovora vremenski je odvojen od akta ispunjenja. Ovdje je bitno da se za takvo darovanje traži oblik javnobilježničkog akta! Ako je sklopljen u tom obliku ugovor je valjan. Naprotiv, kod realnog darovanja (gdje akt ispunjenja tj. predaje stvari slijedi neposredno iza akta sklapanja) se ne traži određeni oblik. Ali ako se radi o darovanju nekretnina, potreban je pisani oblik.
  9. Kao prvo treba vidjeti dali je otkaz koji ste dobili zakonit. Naime, prema Zakonu o radu radnica može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanoga poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života. Za blizance, treće i svako sljedeće dijete radnica može koristiti rodiljni dopust do navršene treće godine djetetova života. To je ono što je vaše pravo i što vi MOŽETE. Uz to, radnica obvezno koristi rodiljni dopust u razdoblju od 28 dana prije poroda do šest mjeseci djetetova života (obvezni rodiljni dopust). To je ono što MORATE, ali vi možete naravno koristiti rodiljni dopust i do godine dana djetetova života! Isto tako, kada prođe šest mjeseci djetetova života (odnosno obvezni dopust), radnica ima pravo raditi polovicu radnoga vremena do navršene jedne godine djetetova života, odnosno za blizance, treće i svako sljedeće dijete može raditi polovicu radnoga vremena do navršene treće godine djetetova života. Dakle, ako vam je to prvo djete, vi imate pravo koristiti rodiljni dopust do godinu dana djetetova života. Za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta, radnik koji ga koristi ima pravo na naknadu plaće prema posebnim propisima. A ono što je najvažnije - ZABRANA OTKAZA (ne odnosi se na ugovor o radu na određeno vrijeme AKO je istekao rok na koji je ugovor sklopljen): Zabrana otkaza Članak 77. (1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnoga dopusta, koriš­te­nja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskoga dopusta i dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju te petnaest dana nakon prestanka trudnoće, odnosno prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati trudnici, odnosno osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava. (2) Otkaz je ništav ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome pridonese odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugoga ovlaštenog tijela.
  10. Takav postupak suca koji vas je pitao navedene podatke propisan je Zakonom o kaznenom postupku već za istražni postupak i to čl. 237. st.1. (1) Kad se okrivljenik prvi put ispituje, pitat će se za ime i prezime, nadimak ako ga ima, ime i prezime roditelja, djevojačko obiteljsko ime majke, gdje je rođen, gdje stanuje, dan, mjesec i godinu rođenja, koje je narodnosti i čiji je državljanin, čime se zanima, kakve su mu obiteljske prilike, zna li pisati, kakve je škole završio, je li, gdje i kada služio vojsku, odnosno ima li čin časnika ili vojnog službenika, vodi li se u vojnoj evidenciji i gdje, je li odlikovan, kakva je imovna stanja, je li, kad i zašto osuđivan, je li i kad izrečenu kaznu izdržao, vodi li se protiv njega postupak za koje drugo kazneno djelo, a ako je maloljetan, tko mu je zakonski zastupnik. Okrivljenik će se poučiti da je dužan odazvati se pozivu i odmah priopćiti svaku promjenu adrese ili namjeru da promijeni boravište, a upozorit će se i na posljedice ako prema tome ne postupi. Dalje i za glavnu raspravu čl. 334. st.1.: (1) Kad je predsjednik vijeća utvrdio da su na glavnu raspravu došle sve pozvane osobe, ili kad je vijeće odlučilo da se glavna rasprava održi u odsutnosti neke od pozvanih osoba, ili je ostavilo da o tim pitanjima kasnije odluči, pozvat će predsjednik vijeća optuženika i od njega uzeti osobne podatke osim podataka o prijašnjoj osuđivanosti (članak 237.) da bi se uvjerio u njegovu istovjetnost. Napomena: Podaci o kojima je riječ služe za utvrđivanje istovjetnosti optuženika i propisani su u čl. 237. st.1. Opći podaci o optuženiku služe sudu i za druge svrhe, tako posebice upoznavanju s osobom optuženika, njegovim obiteljskim prilikama, socijalnim statusom, imovinskim statusom... Dakle, niste u pravo. To je uobičajena sudska praksa i propisana je zakonom. Ostavili ste samo neprijateljski dojam i možda i dojam da nešto skrivate prema sudu. Ubuduće slušajte više vašeg branitelja, bio i on po službenoj dužnosti, jer čovjek je za to školovan, i nije on "kriv" što si vi ne možete priuštiti vlastitog odvjetnika. Poštovanje!
  11. ivan-ri

    Natječaji!!!

    E nemoj tako, po naslovu ispada kao da primaju jedno stotinjak vježbenika na sud il tako nešto..! Nego, glede natječaja. Stoji ona odluka vlade o nezapošljavanju, a čini se da ima situacija gdje je ipak potrebno nekoga zaposliti, pa se onda igraju mačke i miša..Ili oni pak ne znaju ili svjesno krše tu odluku. U svakom slučaju sve je to nekako loše, i kida živce normalnim i pametnim ljudima željnih poštenog rada.
  12. Da, i ja sam to primjetio. Ostavimo ipak mogućnost da je čovjek krivo prepisao broj čl. Što se odvjetnika tiče, to što je trebalo više nije bitno jer ono što je prošlo, bez toga se može(i mora), a mislim da mu u fazi istrage odvjetnik neće škodit. Uostalom, istraga i služi da se vidi ima li materijala za optužnicu ili nema, da se ovako laički izrazim. Ako situacija nije baš ono 100% čista u prilog jedne strane, onda uvijek ima posla za branitelja.
  13. Čestitke! Evo u najkraćim crtama: U pogledu uvjeta za sklapanje braka mjerodavno je, za svaku osobu, pravo države čiji je ona državljanin u vrijeme stupanja u brak. (za Vas hrvatsko pravo, za budućeg supruga njemačko pravo). Za oblike braka mjerodavno je pravo mjesta u kojem se brak sklapa.(francusko pravo) A jednom kada je brak sklopljen: Za osobne i imovinske odnose bračnih drugova mjerodavno je pravo države čiji su oni državljani. Ako su bračni drugovi državljani različitih država, mjerodavno je pravo države u kojoj imaju prebivalište. Ako bračni drugovi nemaju ni zajedničko državljansvo ni prebivališe u istoj državi, mjerodavno je pravo države u kojoj su imali posljednje zajedničko prebivalište.
  14. Što se odvjetnika tiče izjavite ono što sam vam napisao u prijašnjem postu, kako nemate dovoljno sredstava da si sami uzmete branitelja, to argumentirajte, te kako se bojite da nećete moći zaštiti svoje interese bez branitelja, da se bojite vašeg neznanja itd. Što se ostalog tiče, najprije će se pročitati optužnica, nakon toga će vas se poučiti o vašim pravima, uključujući i o pravu na branitelja, te nakon toga će vas se pitati kakav stav zauzimate o svakoj točki optužnice (ako ih ima više). Vi ćete reći da se ne osjećate krivim. S obzirom da ćete se tako izjasniti, vas se mora ispitati na završetku dokaznog postupka (nakon što se ispitaju svi svjedoci, provedu ostale dokazne radnje itd..) što teško da će biti sve sutra. Tako da ćete prije nego se vas ispita imati mogućnost dogovarati sve sa vašim braniteljem.
  15. Možete postaviti zahtjev sutra na prvom ročištu, čim prije, tim bolje, ali sudac to ročište neće odgoditi zbog toga što sutra nećete imati odvjetnika.
  16. Protiv vas još nije podignuta optužnica, zato se i provodi istraga da se u njoj prikupe eventualni dokazi, pa da se na temelju njih podigne optužnica. Nakon toga bi sljedila glavna rasprava, pa donošenje presude. Svjedoci (a vrlo vjerojatno i vi) ćete biti pozvani kod istražnog suca da date svoj iskaz. Istražni sudac će po potrebi provoditi i druge istražne radnje u svrhu rasvjetljavanja cijele situacije i prikupljanja eventualnih dokaza protiv vas. Teško je ovako reći na temelju čega oni osnovano sumnjaju na vas, i na koje razdoblje se to odnosi, ali očito već imaju (ili bi trebali imati) nekakve čvrste indicije i dokaze za to. Zato bi bilo jako dobro da imate odvjetnika uz vas, jer će se, ako dođe do podizanja optužnice i glavne rasprave, ti dokazi sakupljeni u istrazi koristiti na glavnoj raspravi i biti temelj za donošenje eventualne osuđujuće presude. Sa odvjetnikom biste se trebali pripremiti već sada za istražni postupak i s njim dogovoriti strategiju (što reći/ne reći, možda pozvati nekog relevantnog svjedoka koji će potvrditi vaše navode itd..). Bolje i odvjetnik po službenoj dužnosti, nego nikakav. Krenite u akciju i nemojte pasivno čekati. To što niste nikada osuđivani ide vam u prilog kod odmjeravanje kazne (ako do nje dođe). Sud isto tako mora uzeti u obzir sve okolnosti slučaja. Što se pritvora tiče, on bi već bio određen protiv vas u trenutku pokretanja istrage. Recite, po kojem članku iz kaznenog zakona vas terete točno? To vam treba pisati u rješenju o provođenju istrage.
  17. Pretpostavljam da vama ne treba potvrda o "nekažnjavanju" već potvrda da se protiv vas ne vodi kazneni postupak i da trenutno nije "na snazi" nepravomoćna presuda. To biste trebali izvaditi na općinskom sudu svojega prebivališta. Drugo je evidencija koju vodi policija, rehibilitacija za kazneno djelo itd.
  18. Naravno, radi se o običnom prekršaju. Inače, ono što pretpostavljam da vama treba nije potvrda o "nekažnjavanju" već potvrda da se protiv vas ne vodi kazneni postupak i da nije donešena nepravomoćna presuda. To ćete bez problema izvaditi na općinskom sudu svojega prebivališta.
  19. Pokušat ću što jednostavnije i samo ono osnovno. U vašem slučaju je očito došlo do predistražnog postupka gdje je u sklopu izvida utvrđeno postojanje osnovane sumnje o počinjenju kaznenog djela. Cilj predistražnog postupka je zaključak o vjerojatnosti kaznenog djela i osobi počinitelja na temelju kojeg državni odvjetnik pokreće postupak. Na temelju rezultata izvida i drugih radnji utvrđeno je da postoji dosta visoki stupanj vjerojatnosti da ste počinili kazneno djelo odnosno da postoji osnovana sumnja da ste počinili kazneno djelo. Zbog toga je državni odvjetnik podnio zahtjev istražnom sucu za pokretanjem istrage. Kad on primi istražni zahtjev on mora razmotriti spise i ispitati vas, osim ako postoji opasnost od odgode, i ako se složi sa zahtjevom, donijeti rješenje o provođenju istrage. Rješenje se tada dostavlja državnom odvjetniku i okrivljeniku, koji protiv tog rješenja imaju pravo žalbe. Eto, tu ste vi stigli, ispitani ste i dobili rješenje o provođenju istrage. Istraga je prvi stadij kaznenog postupka. Donošenjem rješenja o provođenju istrage započinje kazneni postupak. Cilj istrage je da se prikupe dokazi i podaci koji su potrebni da bi se moglo odlučiti hoće li se podignuti optužnica ili obustaviti postupak te dokazi za koje postoji opasnost da se neće moći ponoviti na glavnoj raspravi ili bi njihovo izvođenje bilo skopčano s teškoćama. Da bi se prikupili ti dokazi i podaci provode se istražne radnje kao npr.(koje provodi sudac, sudski savjetnik, policija): pretraga, privremeno oduzimanje predmeta, ispitivanje okrivljenika, svjedoka, prepoznavanje, očevid, uzimanje otisaka prstiju itd. Istražni sudac završava istragu kad ustanovi da je stanje stvari u istrazi dovoljno razjašnjeno da se može podignuti optužnica ili obustaviti postupak. Nakon završene istrage istražni sudac dostavlja spise državnom odvjetniku koji je dužan u roku od 15 dana staviti prijedlog da se istraga dopuni ili podignuti optužnicu, ili dati izjavu da odustaje od progona. Dakle, kazneni postupak je pokrenut formalno protiv vas, i to je ozbiljna stvar, zato vam savjetujem da ipak potražite odvjetnika, ili pokušate dobiti odvjetnika po službenoj dužnosti.
  20. Dobro, optužnica je podignuta i sada podnesite zahtjev sudu da vam dodijeli branitelja po službenoj dužnosti s objašnjenjem da nemate dovoljno sredstava da si platite odvjetnika (što treba argumentirati) te da mislite da vam je odvjetnik prijeko potreban u zaštiti vaših prava, što zbog težine kazne koja vam prijeti (čini mi se čak do 5 godina zatvora) a što jer se vi slabo snalazite u svemu i da se bojite platiti danak zbog svojeg neznanja. Vrijedi pokušati, mislim da imate šanse.
  21. Onaj sud gdje je vođen postupak i donesena presuda - općinski sud. Mislim da ima smisla i da je u redu da se borite za svoga supruga. Treba iskoristiti sva pravna sredstva koja su vam na raspolaganju. Oko podnošenja samog zahtjeva savjetujem vam da se posavjetujete sa odvjetnikom, i da vam on kaže što misli, te da ako procijeni da ima smisla, da on taj zahtjev i sastavi. Ja se osobno nebi upuštao u takvu ocjenu. Što se tiče pomilovanja postupak pomilovanja pokreće se molbom za pomilovanje osuđene osobe. Molbu može podnijeti i osoba ovlaštena na podnošenje žalbe u korist optuženika. Molba ne odgađa izvršenje kaznenopravne sankcije.Molba se predaje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa. Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa dostavlja Pred­sjedniku Republike molbu sa svim izvješćima i podacima relevantnim za odluku.Odluku o pomilovanju Predsjednik Republike dostavlja osuđeniku putem ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.
  22. Koliko je meni poznato potpuno je irelevantno gdje je policijsko vozilo bilo parkirano kada vas je službenik zaustavio i potvrgnuo alkotestu na koji ste pristali. Problem je, ipak, u vaših 0,63 promila alkohola u krvi.
  23. U objektima gdje se poslužuje hrana (između ostalog i restorani, ali i drugo...) na snazi je zabrana pušenja! Jedino se može napraviti pušačka komora u takvom objektu (ali u njoj je zabranjeno posluživanje bilo čega). Dakle, hrana i pušenje ne idu zajedno po novim izmjenama Zakona. Pušenje je dok ne prođe rok prilagodbe (do kada se mora instalirati adekvatna i skupa ventilacija) dopuštenu samo u objektima gdje se poslužuje piće (bez hrane).
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija