Jump to content

Vrste činjenica u kaz. postupku - molim pomoć


anonimno

Preporučene objave

čl. 338 st.1. (321) ZKP-a kaže: "dokazivanje obuhvaća sve činjenice za koje sud smatra da su važne za pravilno presuđenje."

 

VSRH III Kr 284/99 ..kaže: "Nigdje u zakonu nije propisana obveza suda da se mora provesti dokaz koji su stranke predložile. Dokazivanje obuhvaća sve činjenice za koje sud smatra da su važne za pravilno presuđenje, dakle ne i one za koje to stranke smatraju..."

 

ne znam kaj bi ti drugo mogla reći za činjenice osim toga..nadam se da sam ti barem malko pomogla :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad sam se sjetila da si ti mislio vjerojatno na ovo..

 

- u kaznenom postupku se utvrđuju:

1. materijalnopravno relevantne činjenice - namjera, nehaj, nužna obrana, krajnja nužda, pokušaj, dobrovoljni odustanak...

2. procesnopravno relevantne činjenice - sve one na koje se neposredno nadovezuje primjena norme kpp-a - činjenica da je netko počinio kd ali ima kaznenoprocesni imunitet po međ. ili unutarnjem pravu koje priječi započinjanje kaznenog procesa protv neke osobe

3. indicij - koje su irelevantne s gledišta kaznenog prava, ali relevantne s spoznajnog motrišta

4. pomoćne činjenice - koje se utvrđuju kada stranke moraju provjeriti pouzdanost pojedinih izvora spoznaje o pr.relevantnim činjenicama ili činjenicama indicijama (npr. okolnost da je svjednok koji tvrdi da je vidio okr. pri provaljivanju u stan kratkovidan)

 

 

- a činjenice koje sud ne treba utvrđivati su: notorne činjenice i presumpcije

 

to ti je valjda sada to što si pitao.. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija