Jump to content

Specifična pitanja na ispitu ! ! ! !


zvrk

Preporučene objave

Cijenjeni kolege i kolegice na ova pitanja nigdje nisam našao odgovore pa ako ih možda znate molim vas da mi odgovorite ! Hvala

GPP

1. tužba tzv. glavnog miješanja?

2.kako se prikuplja sadržaj stranog prava?

3.što se u slučaju pogrešne pouke o pravnom lijeku?

4.da li dva istodobno solidarna dužnika mogu biti osuđeni istovremeno na isplatu?

5.ugovor o prijevozu stavri, cesta, željeznica-što od toga treba znati?

KP

1.što je to relativno poticanje?

KPP

1.koliko ukupno može istražni sudac zadržati osumnjičenika?

2.zaštita manjine u d.O.o?

 

Odgovore na ova pitanja nigdje nemogu naći, pa ako znate odgovore bio bih vam jako zahvalan

moj mail je: bojan.laginja@zg.htnet.hr

 

Najljepše hvala !

 

:-):-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Na drugo - Sud bi morao poznavati strano pravo jednako kao i domaće (13/1 ZRSZ). Da bi se upoznao sa stranim pravom sudac može:

- zatražiti od stranaka da mu podnesu javne isprave izdane od nadležnog inozemnog organa kojima se potvrđuje koje pravo važi u stranoj državi (13/3 ZRSZ)

- ako ne uspije sa prethodnim, može se obratiti posebnoj službi pri ministarstvu pravosuđa (13/2 ZRSZ)

- može se obratiti institutu za međunarodno pravo ili institutu Max Planck u Hamburgu koji da je informacije o stranom pravu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e oko tog pitanja lomila su se koplja u folderu Molim brzi odgovor-od kolega koji su bili spremni pomoći, ali nažalost bezuspješno, pa do onih koji su pitali a "koji k...će mi to"??

ipak sam napokon surfajući legalisom našla odgovor koji je puno prije dala Xsara

sorry, žurim, pa nemem vremene za copy paste, vidi si odgovor u folderu Molim brzi odgovor.

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ponavljanje postupka u ovrsi moguće je prema čl. 54.st.7. Oršnog zakona u kojem stoji da je ponavljanje moguće samo ako ovršenik ne podnese prigovor protiv dijela rješenja o ovrsi kojim mu je naloženo da namiri tražbinu protiv tog dijela rješenja . Tada može tražiti ponavljanje postupka po pravilima parničnog postupka.

Na taj članak ti upućuje čl.12. istoga zakona koji također određuje da je u ovršnom postupku i postupku osiguranja dopuštena samo izvanredna revizija, a povrat u prijašnje stanje je moguć samo zbog propuštanja roka za žalbu i prigovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zadržavanje okrivljenika-čl. 98. Zkp-a. Nema baš jednostavnog odgovora. Okr. se može zadržati najviše 4 dana, i to kod murje 1 dan, pa dakle kod istražnog suca još 3 dana. Al prouči čl. 98., tamo je opisano nekoliko situacija

 

pogrešna pouka o pravnom lijeku- stranci ne može ići na štetu to što je sud dao pogrešnu pouku, jer je sud dužan pravilno poučiti stranke o njihovim pravima, jer su one neuke stranke, a prema shvaćanju Opće sjednice Vrhovnog suda, čak su i odvjetnici neuka stranka ! Ponavljam, ovo nije moje mišljenje, da me kolege odvjetnici i oni koji će to postati ne bi krivo shvatili.

 

solidarni dužnici- ne mogu istodobno biti presudom obvezani na ispunjenje obveze, jer kad bi se došlo do ovrhe, jedan bi se ovršni postupak morao obustaviti jer se nitko ne može dvostruko naplatiti. Kada bi se to i dogodilo, to je osnova za kondikciju ili stjecanje bez osnove

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ispravak netočnog navoda!

solidarni dužnici se presudom istodobno obvezuju na ispunjenje preuzete obveze !!!!!

Izreka presude glasi : Nalaže se Peri i Đuri solidarno izvšiti obvezu Mati.....

To je i smisao pasivne solidarnosti da za cjelokupnu tražbinu ne odgovara samo jedan nego više dužnika -vidi Vedriš-Klarić str. 378

Što se tiče ovrhe, nju pokreće vjerovnik i on je u poziciji da odabere hoće li se ovršiti od Pere koji prima plaću od 50.000,00 kn i uz to je vlasnik 5 nekretnina ili od Đure koji je npr. nezaposlen.

Znači, pravomoćnom i ovršnom presudom -ovršnom ispravom predlažeš sudu da donese rješenje o ovrsi provođenje ovrhe na npr. nekretnini Pere. :-)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, vjerovnik može u tužbenom zahtjevu zatražiti ispunjenje cijele obveze od bilo kojeg sudužnika, ali čim jedan od sudužnika isplati dug, obveza se prema ostalima gasi (čl.43. ZOO-a).tako da ne može tražiti ovrhu od više njih već samo od jednog, jer bi inače tražio ispunjenje od nekog tko to nije dužan platiti. Mislim da je to kolega ili kolegica htio/htjela reći pa se malo nespretno izrazio/la. Inače, u novom Vedriš/Klariću na str.378 nema ni govora o solidarnim dužnicima, a ako ima u starom, to zaista ne znam, jer ta knjiga više nije relevantna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Materijalno pravo-jedna obveza npr. 10,00 kn

Ako postoji pasivna solidarnost, tih 10,00 u slučaju da ti ih tvoji solidarni dužnici dobrovoljno ne namire, krećeš u postupak, pokrećeš tužbu-

1/protiv koga- tvojih dužnika koji su obični materijalni suparničari,

2/postavljaš tužbeni zahtjev- možeš ih tužiti jednom tužbom ili svakog posebno tako da tražiš svojih 10,00 kn

3/ u postupku će sud dosuditi ono što si tražio, znači ne više, ni drugo, zato ako tužiš 1. da ti namiri 5,00 kn to će ti sud i dosuditi

4/ ako si ih obuhvatio obojicu za 10,00 sud će izreći takvu presudu, a protekom paricijskog roka na tebi će biti da tih svojih 10,00 kn ovršiš kroz ovršni postupak

:-) u žurbi sam stoga oprosti na gramatici, ovako je 100%-tako se radi :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija