Jump to content

Tužiti agenciju?


LRL

Preporučene objave

Prije par godina kupli smo stan preko relativno poznat agencije za posredovanje nekretninama.

Budući da smo bili u stisci s vremenom njima smo povjerili taj posao. Računate na to da će i agencija odraditi profesionalno svoj dio posla pripremiti ugovore, provjeriti nekretninu i ostalo. No međutim kako to biva u RH naknadom provjerom nekretnine utvrđeno je da baš i nije sve čisto (znate ono metar tu metar tamo, kat dole gore). Naravno agencija je tu stvar prešutila, previdila ne znam. Na moj naknadni upit pravili su se pomalo nevješiti izbjegavajući pravi odgovor.

Nekretninu ću najvjerojatnije o svom trošku probati dovesti u red.

No zanima me slijedeće ima li tu pravne osnove za podizanje tužbe protiv agencije u smislu smanjene vrijednosti nekretne koju su mi prodali (odnosno preprodali) i zatražiti naknadu od njih s kojom bi si pokrio svoje troškove.

Unaprijed zahvaljujem na konstruktivnim prijedlozima odgovorima.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- u principu, svaka nekretnina koja se pojavljuje na tržištu nekretnina u RH, trebala bi imati "certifikat", ili NALAZ POSTOJEĆEG STANJA NEKRETNINE, izrađena i ovjerena po sudskom vještaku građevinske struke, iz razloga što se većina nekretnina prodaje po zastarjelom modelu izmjere prostora, tj po JUS-strukovnom PROPISU

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost u to doba nije bio običaj pisanog ugovora između agencije i kupca (iako pretpostavljam da su oni to bili dužni ponuditi a i moj prpust jer nisam na tome inzistirao) neman nikakav pisani dokument osim uplatnica kojima oni potvrđuju da sam platio njihovu uslugu posredovanja.

Naravo da smo od agencije tražili da nam pokažu stanove koji su papirnato provjereni (građevna, vlasnički i dr.) na uporabnoj nismo mogli inzistirat jer i sami znate kakova je situacija kod nas.

Po njima nekretnin je bila 100% čista i provjerena.

I sretni mi.

No tu počinje Hrvatska priča o poduzetništvu.

Nekretnina po dozvoli PO+PR+1+POT.

Stanje na terenu PO+investitorov POSLOVNI PROSTOR(PR)+1+2+POT.

Zanči 2. kat višak a moj stan u potkrovlju. Naravno banka neće odobriti hipoteku na takav stan jer nije sv parirno OK.

Bio sam i kod investitora (lociran u prizemlju) naravno on se pravi totalno lud po njemu je sve ok.

Naravno tu su one igrice bruto, netto konunalna naknda, parkirna mjesta i dr.

I što preostaje ništa drugo nego da sam probam to dovesti u red jer po GUPU, a i sve okolne zgrade su tih gabarita i moguća je takova gradnja.

Eto to je u kratko to.

Gdje vidim smanjenu vrijednost pa u tome što je nemogu prodati nekome tko hoće kupiti stan i isti staviti pod hipoteku, nego tražiti kupca s gotovinom a i sami papiri i dalje nisu OK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Agenciji je cilj da nekretninu proda i "stiska sa vremenom" tu zaista nije razlog za vas previd.

 

Da sam ja na mjestu agencije, ja bih Vam rekao da ste imali prilike sve pregledati prije kupovine, predpostavljam da Vam agencija nije pismeno izjavila - "mi garantujemo da su papiri u redu". Slicno je i sa tehnickom stanjem zgrade - ako krov pocne prokisnjavati, necete valjda zvati agenciju zato sto su Vam rekli da je kuca u izvrsnom stanju?

 

Ako imate napismeno pd agencije da su "svi papiri u redu" idite na sud - mi smo takav narod.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija