Jump to content

etažirana obiteljska kuća


marek_bla

Preporučene objave

Poštovani.

Živim u etažiranoj obiteljskoj kući s 3 stana i to je sada formalno i pravno mini stambena zgrada s 3 kata. Kako je friško etažirana nema međuvlasničkog ugovora ni pričuve, a podjela parkinga i vrta NIJE napravljena jer jedan stan NEMA pristup vrtu. Malo je čudno kako je prošao upis u zemljišne knjige bez tih stvari, ali eto. Koliko razumijem problematiku taj stan koji nema pristup vrtu ima pravo na vrt po zakonu, ali ga ne može realizirati osim ako si ide raditi neke stepenice ili lift sa svog kata direkt na svoj dio vrta, ali opet ostala 2 suvlasnika trebaju pristati na to?

Mene zanima kako da uspostavimo pričuvu i na koji način postupiti ako dođe do zanemarivanja obveza održavanja? Koliko razumijem može se dogoditi da naprimjer krov prokisne, vlasnik zadnje etaže odluči ignorirati taj krov jer npr ne živi u tom stanu ili što već, a onda jedan suvlasnik TREBA:

1. anagažirati sudskog vještaka za građevinu koji će napisati da je sanacija krova hitan popravak

2. suvlasnik sam snosi troškove tog popravka

3. sudskim putem (parnicom) traži od ostalih naknadu štete? Kako to u praksi izgleda?

Koliko je trošak te parnice? Treba uplatiti 2000kn uopće da bi se predmet stavio na sud? Koliko košta odvjetnik? Ako sud naloži da ostali suvlasnici nadoknade štetu što ako se ovi ogluše?

uređeno: od marek_bla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li su vlasnici/suvlasnici voljni ovlastiti upravitelja i uspostaviti obvezu plaćanja na ime pričuve? Ovo bi bilo najjednostavnije i najjeftinije rješenje za sve buduće probleme, a koji se tokom vremena sigurno javljaju. U početku ugovorite obvezu plaćanja minimalne pričuve, a kasnije ovisno o okolnostima istu možete prilagođavati sa potrebama nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji želja da organiziramo pričuvu i odaberemo suvlasnika, ali ne znamo kako to pokrenuti?

Zvali smo tvrtku je bi uzeli našu kuću i rekli su da ispod 2.5kn po kvadratu ne misle uzimati. Minimalna cijena je 1.5kn ili? Jedni kažu da nama i ne treba tvrtka koja bi skupljala pričuvu, da to možemo i sami.

Dakle mi bi otvorili žiro(ili tekući?)? račun u banci i na njega uplaćivali neku cifru. Jel treba ovjeravati potpise suvlasnika? Jel treba printati uplatnice? Jel treba prvo međuvlasnički? Za međuvlasnički ugovor nas žele oderati, a sami ne znamo složiti.

 

Jel bi mogli ovako:

Temeljem čl.380 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (NN 91/96), Uredbe o održavanju zgrada (NN 35/95) i Podatka o etalonskoj vrijednosti (NN 35/95)

Suvlasnici zgrade na adresi xxxxxx, Katastarska općina: xxx, xxxx , broj katastarske čestice: xxx

dana donose

ODLUKU

Da će od xxx godine na račun zajedničke pričuve otvoren u izdvajati 2 kn/m2 mjesečno.

Suvlasnici svojim potpisom potvrđuju da su suglasni sa ovom odlukom:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, marek_bla je napisao:

Postoji želja da organiziramo pričuvu i odaberemo suvlasnika, ali ne znamo kako to pokrenuti?

Obratite se na više adresa upravitelja i zatražite njihovu ponudu za poslovnu suradnju.

Prije 15 minuta, marek_bla je napisao:

Zvali smo tvrtku je bi uzeli našu kuću i rekli su da ispod 2.5kn po kvadratu ne misle uzimati. Minimalna cijena je 1.5kn ili?

Evo jedan dobar članak vezan za visnu pričuve.

Prije 15 minuta, marek_bla je napisao:

Jedni kažu da nama i ne treba tvrtka koja bi skupljala pričuvu, da to možemo i sami.

Zgrade sa tri ili više suvlasnika moraju imati upravitelja, a koji je registriran za tu djelatnost tj. upravlja zgradom, održava ju, prikuplja pričuvu i obavlja sve druge poslove koje mu povjere suvlasnici. Ako sami ne imenujete upravitelja izlažete se situaciji imenovanja prinudnog, odnosno privremenog upravitelja koji će upravljati zgradom do sklapanja ugovora o redovnoj upravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Obratite se na više adresa upravitelja i zatražite njihovu ponudu za poslovnu suradnju.

Zgrade sa tri ili više suvlasnika moraju imati upravitelja, a koji je registriran za tu djelatnost tj. upravlja zgradom, održava ju, prikuplja pričuvu i obavlja sve druge poslove koje mu povjere suvlasnici. Ako sami ne imenujete upravitelja izlažete se situaciji imenovanja prinudnog, odnosno privremenog upravitelja koji će upravljati zgradom do sklapanja ugovora o redovnoj upravi.

Možete mi objasniti na nekom konkretnom primjeru u kojem slučaju, tko i kako imenuje prinudnog upravitelja?

Jedna tvrtka iz Zg koja se bavi održavanje zgrada mi je opet rekla da smo mi granični slučaj i da ne trebamo upravitelja. Ipak poslali su ponudu manju od onih 1.53.
Sad meni nije jasno jel mi trebamo upravitelja ili ne? Ako ne trebamo otvorit ćemo žiro račun i na njega uplaćivati iznos koji dogovorimo. Iako sam osobno sklop njima čisto radi slanja uplatnica, evidentiranja dugovanja i zavrzlama ako netko ne plaća. I neka lova se ipak skupi samo me zanima koliko od npr. 100kn pričuve uopće ostane na računu kad se oduzmu bankarske naknade i naknada upravitelju?!

uređeno: od marek_bla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , marek_bla je napisao:

Možete mi objasniti na nekom konkretnom primjeru u kojem slučaju, tko i kako imenuje prinudnog upravitelja?

Pogledajte čl. 385. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

prije 2 sati , marek_bla je napisao:

Jedna tvrtka iz Zg koja se bavi održavanje zgrada mi je opet rekla da smo mi granični slučaj i da ne trebamo upravitelja.

Vjerujem da su mislili da ste granični slučaj za obvezu plaćanja pričuve, a samim tim ako ne želite uvesti plaćanje pričuve tada Vam ni ne treba upravitelj.

prije 2 sati , marek_bla je napisao:

Sad meni nije jasno jel mi trebamo upravitelja ili ne?

Ako želite uvesti obvezu plaćanja pričuve, tada Vam treba upravitelj.

prije 2 sati , marek_bla je napisao:

I neka lova se ipak skupi samo me zanima koliko od npr. 100kn pričuve uopće ostane na računu kad se oduzmu bankarske naknade i naknada upravitelju?!

Vi ste ti koji pregovarate sa upraviteljem o visini njegove naknade i eventualno naknade za predstavnika stanara, a sve to je sastavni dio Vašeg ugovora kojega sklopite. S obzirom da je nekretnina nova, naknade bi trebala biti minimalne. Malo Vas je i lako možete dogovoriti koji je iznos koji ste spremni maksimalno dati za ove naknade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Pogledajte čl. 385. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Ako želite uvesti obvezu plaćanja pričuve, tada Vam treba upravitelj.

Vi ste ti koji pregovarate sa upraviteljem o visini njegove naknade i eventualno naknade za predstavnika stanara, a sve to je sastavni dio Vašeg ugovora kojega sklopite. S obzirom da je nekretnina nova, naknade bi trebala biti minimalne. Malo Vas je i lako možete dogovoriti koji je iznos koji ste spremni maksimalno dati za ove naknade.

Kuća je već 10 godina etažirana i ako do sad nije imenovana prinudni upravitelj niti neće.

Tvrtke nas traže 100kn+pdv  za njihove usluge. Meni se to čini puno. Dakle svaki mjesec 100kn da bi oni slali uplatnice?! Kažu jednako imaju posla s nama kao i s zgradom od 25 stanova?!?!

Nekretnina je stara 40 godina.

uređeno: od marek_bla
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija