Jump to content

Upisivati u ZK ili cekati da se premise vlasnistvo na mene


Ala

Preporučene objave

 

Bivsi suprug se odrekao Vikend kuce u moju korist. U izjavi I notarski obradjenoj navodi da se odrice I cestice  I manjeg godpodarskog objekta sagradjenog na istoj. Sve  se To jos vodi na Pokojnoj svekrvi  sa kojom smo imali ugovor o dozivotnom izdrzavanju. E sad sve to treba prevesti  I privesti kraju. Ova Imovina je u Korculi. Htjela bih da vlasnistvo uknjizim na svoje Ime. Da li  je dovoljno informacija za sudiju da prizna moje pravo vlasnistva  na osnovu izjave u kojoj bivsi suprug   navodi da se u moju korist odrice cestice I manjeg  gospodarskog objekta te da nece potrazivati nista vise od mene I da novu upisati vlasnistvo na svoje ime u z.k. I gruntu. Da naglasim da je  objekat sagradjen  prije 1968 i manji od 50m2  za koji  sam  pokrenula Legalizaciju  da bih ispostovala rok za predaju is ko se jos vodi na pokojnoj svekrvi, Da li je ovakva njegova izjava dovoljna za sud da Mi prizna moje  pravo vlasnistva  Ili ce sud zahtijevati  i tabularnu izjavu koju sad tesko da mogu dobiti. On je vec dobio nasu zajednicku kucu a meni ovo Ali Kroz trnje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Ala je napisao:

Da li je ovakva njegova izjava dovoljna za sud da Mi prizna moje  pravo vlasnistva  Ili ce sud zahtijevati  i tabularnu izjavu

Na temelju konkretne izjave nije moguće izvršiti prenos prava vlasništva pa sve i da imate tabularnu ispravu, ovo iz razloga što se tabularna isprava veže za pravni posao koji za cilj ima stjecanje prava vlasništva, no u konkretnom slučaju izjava to nije. Glede navedenog upućujem na odluku Županijskog suda u Splitu Gž 4277/2006 od 27.2.2007, u kojoj je između ostalog navedeno:

"Neće se dopustiti upis prava u zemljišne knjige ako iz tabularne isprave nije vidljiva pravna osnova stjecanja" 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Matrix, ispricavam se jer nisam navela bitno.  midlim da  postoji pravi posao. Postojao je ugovor O dozivotnom  izdrzavanju Sklopljen izmedju mog supruga I majke 2000 god. Bili  smo tada u braku pa je nakon majke ostavstina postala   predmetom bracne stecevine. U ugovor je glasio na svu  pokretnu  I nepokretnu  imovinu Makkah ostavlja sinu i posto smo bili u brake Sud je ugovor  priznao nakon razvoda kao dio bracne Stecevine a ovu cesticu sam dobila temeljem besplatno pravnog posla ugovora o darovanju sklopljenim sa sada bivsim muzem. Darovni ugovor je   sklopljen dok smo jos bili  u zajednici. I sad to pokusavam sa majke prenijeti na svoje ime I regulisati sa zemlji smo knjiznim  odjelom. Mama je preminula 2005. Za sud imam dokaz ugovor o darovanju od muza, dozivotnom izdrzavanju sa Majkom, smrtni  list I izjavu od supruga  i njegovig brata da Se odricu interesa I da ne  bi nista  osporavali , potrazivali  te da Mi dozvoljavaju da to prenesem na svoju ime u zk I gruntu. Isprave koje sam navela nisu dovoljne za upisuje pa sad od suda trazim da mi dozvoli da to uskladim sa stvarnum Stanjem. Cestica I manji poljoprivredni objekat koji nije postojao u zk izvadku. Posto nije bio izvini ne jer je manji od  50m2 sagradjen  1986 da ne bih zakasnika sa legalizacijom predala sam i zavrsila I To i dobila rjesenje. E sad posto nemam tabularnu izjavu za objekat pitanje koje sam postavila prethodno. Da li imam osnovu za Prenos vlasnistva po navedenim cinjenicama a bez tabularne izjave vec samo izjave kako se suprug  izjasnio da nista ne osporava i uknjizbu dozvoljava I da ti tako predam. Da ne predsjem zk zahtjev da je  legslizacija  Rjesena  da ne  zakomplikuje  stvari. 

 

, Matrix je napisao:

Na temelju konkretne izjave nije moguće izvršiti prenos prava vlasništva pa sve i da imate tabularnu ispravu, ovo iz razloga što se tabularna isprava veže za pravni posao koji za cilj ima stjecanje prava vlasništva, no u konkretnom slučaju izjava to nije. Glede navedenog upućujem na odluku Županijskog suda u Splitu Gž 4277/2006 od 27.2.2007, u kojoj je između ostalog navedeno:

"Neće se dopustiti upis prava u zemljišne knjige ako iz tabularne isprave nije vidljiva pravna osnova stjecanja" 

 

Postoji  ugovor o poklonu izmedju  mene I sada vec bivseg  supruga da  cesticu i manji poljoprivredni objekat poklanja meni😌 I To prilazem sudu. Objekat nije bio tad legaliziran. Da li ce sud moze sad da zahtijeva tabularnu izjave ili moze i bez tabularne. Darovni Glasi da mi daruje sve tonnavedeno jer sam vec u posjedu a stekli smo To pravo na osnovu ugovora o dozivotnom sa pokojnom mamom. Takodje na idi da mi dozvoljava da to prebesem na sebe u ZK I gruntu. Brat mu je dao izjavu da se odrice prava ako ikakvih u korist svog brata a mog bivseg  supruga I da ni on nece nista osporavati I da me nece uslovljavati  niti ista Potrazivati 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Ala je napisao:

Darovni Glasi da mi daruje sve tonnavedeno jer sam vec u posjedu a stekli smo To pravo na osnovu ugovora o dozivotnom sa pokojnom mamom.

Citirano je pravni osnov prenosa prava vlasništva, ok. 

 

prije 3 sati , Ala je napisao:

Takodje na idi da mi dozvoljava da to prebesem na sebe u ZK I gruntu

Dakle, ugovor već u sebi ima uglavljenu tabularnu ispravu ( suglasnost da se upis provede). 

 

prije 3 sati , Ala je napisao:

Brat mu je dao izjavu da se odrice prava ako ikakvih u korist svog brata a mog bivseg  supruga I da ni on nece nista osporavati I da me nece uslovljavati  

Ovo i nije toliko bitno da bi se upis proveo, no svakako da je pozitivno imati spoznaju kako se s njihove strane neče pokretati određeni sudski postupak. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
Na 31. 08. 2020. at 12:18, Ala je napisao:

 

Bivsi suprug se odrekao Vikend kuce u moju korist. U izjavi I notarski obradjenoj navodi da se odrice I cestice  I manjeg godpodarskog objekta sagradjenog na istoj. Sve  se To jos vodi na Pokojnoj svekrvi  sa kojom smo imali ugovor o dozivotnom izdrzavanju. E sad sve to treba prevesti  I privesti kraju. Ova Imovina je u Korculi. Htjela bih da vlasnistvo uknjizim na svoje Ime. Da li  je dovoljno informacija za sudiju da prizna moje pravo vlasnistva  na osnovu izjave u kojoj bivsi suprug   navodi da se u moju korist odrice cestice I manjeg  gospodarskog objekta te da nece potrazivati nista vise od mene I da novu upisati vlasnistvo na svoje ime u z.k. I gruntu. Da naglasim da je  objekat sagradjen  prije 1968 i manji od 50m2  za koji  sam  pokrenula Legalizaciju  da bih ispostovala rok za predaju is ko se jos vodi na pokojnoj svekrvi, Da li je ovakva njegova izjava dovoljna za sud da Mi prizna moje  pravo vlasnistva  Ili ce sud zahtijevati  i tabularnu izjavu koju sad tesko da mogu dobiti. On je vec dobio nasu zajednicku kucu a meni ovo Ali Kroz trnje. 

Hvala Na odgovoru. Imovinu se Stella na osnovu ugovoru o dizivotnom izdrzavsnju od pokojne svekrve. Da li To mijenja status I have iki to mora u I javi biti navedemo ili je divoljna kopija  ugovoru da se dosta I sudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija