Jump to content

Godina dodatnog staza


Temporius

Preporučene objave

Konkretna pitanja za poznavatelje „problematike“ (prof, mali covjek,...)

Otisao sam u profesionalnu invalidsku mirovinu (sa famozne skrbi) 1999. po ZOMO. Novim ZOHB mi je priznato pravo na najnizu braniteljsku umanjenu za 20% + broj dana, takodjer umanjen za 20%. Ako ostane ovako, to ce mi biti trajan obracun mirovine. Koliko sam shvatio, dodatnim radom od minimum 1 godine, mogu zatraziti starosnu mirovinu, koja bi bila takodjer najniza braniteljska, ali bez umanjenja od 20%. Moja pitanja su slijedeca:

1.      Kakav ugovor treba napraviti, da se ispostuje tih godinu dana dodatnog staza, a da se ne umanjuje postojeca mirovina (rad na osam sati, cetiri sata, 3,5 sati, 3 sata 29 minuta)?

2.      Raditi kod nekoga, ili otvoriti svoju firmu, za potrebno vrijeme?

3.      U slucaju da imam godinu dana „borbenog staza“, mogu li zahtjev za ponovni izracun mirovine podnijeti na nadnevak 64. rodjendana, a da se manjak od godinu dana do 65. rodjendana ne penalizira?

Kako bi se radilo o (po sadasnjim podacima) iznosu od cca 700 kn vise od sadasnje mirovine, mislim da bih trebao nesto uciniti u vezi tog. Sve to, naravno, ako se dozivi.

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

ne što je najbolje, već što možete.

Za Vas je najbolje:

1.

a. Ugovor o djelu (i primate punu mirovinu) ili

b. Ugovor o radu na puno radno vrijeme 12 mjeseci (uz njega primate dosta umanjenu mirovinu)

2. obavezno raditi kod drugoga

3. starosna braniteljska mirovina se priznaje onoliko mjeseci prije 65-tog rođendana koliko ste punih mjeseci proveli u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata, bez ikakve penalizacije.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Štovani profesore vezao bih se za ovu temu ako nije problem,

Naime, u mirovini sam od 2006. godine, profesionalna nesposobnost 50/50, hrvi, 20% trajno, ranjavanje. Vidim kako se spominje ovaj ugovor o dijelu pa ako Vam nije problem može li malo objašnjenje s Vaše strane. Zanima me iz tog razloga s obzirom kako imam preko 1700 dana borbenog sektora a naravno nemam pravo na isplatu famoznih 50 lipa po danu.

- koliko bih vremenski trebao odraditi da bih stekao pravo novog izračuna mirovine ? ( ako uopće imam pravo )

- postoji li neka određena visina novčanih uplata ili ona može biti minimalna ?

- https://www.isplate.info/kalkulator-ugovor-o-djelu-2021.aspx

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Baltimor,

ova priča oko 12 mjeseci naknadnog radnog staža (puno radno vrijeme), nakon umirovljenja vrijedi, donosi pravo na novo priznavanje mirovine za one koji su korisnici mirovina po starim zakonima i to:

- minimalnih invalidskih mirovina - profesionalna nesposobnost (braniteljska ili civilna)

- prijevremene starosne mirovine ili

- mirovina po člancima 6. i 6.a. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS

Novim izračunima iznosa mirovine dolaze u poziciju primanja povoljnije mirovine kad ostvare pravo po novim zakonima, ZOMO ili Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Povoljni iznosi novih mirovina, pokazuju simulacije, su kod priznavanja prava na starosne mirovine kad se ostvare uvijeti za njih.

Lijep pozdrav

PS

Ugovorom o djelu također se može ostvariti naknadnih 12 mjeseci punog radnog staža nakon umirovljenja. Mogu se ostvariti u jednoj ili više kalendarskih godina, ovisno o dogovorenim iznosima honorara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Baltimor je napisao:

Štovani profesore vezao bih se za ovu temu ako nije problem,

Naime, u mirovini sam od 2006. godine, profesionalna nesposobnost 50/50, hrvi, 20% trajno, ranjavanje. Vidim kako se spominje ovaj ugovor o dijelu pa ako Vam nije problem može li malo objašnjenje s Vaše strane. Zanima me iz tog razloga s obzirom kako imam preko 1700 dana borbenog sektora a naravno nemam pravo na isplatu famoznih 50 lipa po danu.

- koliko bih vremenski trebao odraditi da bih stekao pravo novog izračuna mirovine ? ( ako uopće imam pravo )

- postoji li neka određena visina novčanih uplata ili ona može biti minimalna ?

- https://www.isplate.info/kalkulator-ugovor-o-djelu-2021.aspx

 

Hvala unaprijed

Poštovani pošto ste u invalidskoj mirovini nekih 15 godina morate znati da gubite puno pridodanog staža, što naći da bi vam se moglo dogoditi da i uz tih 1700 dana a oni priznaju mislim max 1440 dana imate manju mirovinu. Sve relevantne podatke imate na rješenju od mirovinskog i poštovani Prof vam može okvirno izračunati da li bi vam mirovina bila veća i uz taj rad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema šanse da neki poslodavac ugovor o djelu s nekim radnikom napravi dva puta, zato što bi to onda imalo obilježje trajnog a ne povremenog rada. Ja sam sklopio ugovor o djelu s poslodavcem obvezavši se da ću mu u novoj hali organizirati montažu polica i napraviti dvije kancelarije od knaufa. U ugovoru je naveden rok od 30 dana a nije navedena nikakva satnica radnog vremena niti cijena satnice. Morao sam otvoriti žiro račun na koji mi je isplaćen novac. Kada sam mu ponudio demontažu stare hale nije me htio angažirati uz obrazloženje da bi ga odmah posjetila inspekcija. Mislio sam kod njega raditi kao noćni čuvar na 3 h i 29 min ali niti to nije bilo izvedivo zato što je firmin pravni savjetnik po naputku inspektorata inzistirao da se u ugovoru o radu navede točno vrijeme od kada do kada traju ta 3 i pol sata. Na papiru je jedno a u stvarnosti nešto sasvim drugo, tko želi raditi u mirovini uvijek je u riziku od radne inspekcije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , mobiliziranidragovoljacZNG je napisao:

Nema šanse da neki poslodavac ugovor o djelu s nekim radnikom napravi dva puta, zato što bi to onda imalo obilježje trajnog a ne povremenog rada. Ja sam sklopio ugovor o djelu s poslodavcem obvezavši se da ću mu u novoj hali organizirati montažu polica i napraviti dvije kancelarije od knaufa. U ugovoru je naveden rok od 30 dana a nije navedena nikakva satnica radnog vremena niti cijena satnice. Morao sam otvoriti žiro račun na koji mi je isplaćen novac. Kada sam mu ponudio demontažu stare hale nije me htio angažirati uz obrazloženje da bi ga odmah posjetila inspekcija. Mislio sam kod njega raditi kao noćni čuvar na 3 h i 29 min ali niti to nije bilo izvedivo zato što je firmin pravni savjetnik po naputku inspektorata inzistirao da se u ugovoru o radu navede točno vrijeme od kada do kada traju ta 3 i pol sata. Na papiru je jedno a u stvarnosti nešto sasvim drugo, tko želi raditi u mirovini uvijek je u riziku od radne inspekcije

Moj prijatelj (mirovina za oso) mjesecima radi kod istog poslodavca na ugovor o djelu a ja više od godine na ugovor o radu na 20 sati tjedno bez točnog sata početka i kraja radnog vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija