Jump to content

Nedoumica oko Članka 5. (NN 102/19)


lebanon101

Preporučene objave

Poštovani,

Nakon čitanja Zakona o hrvatskom državljanstvu na linku: https://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-državljanstvu
imam samo glavobolju jer mi ništa nije jasno. Na forumima se pominje godina 1977, pa 1991  da je presudna oko utvrđivanja prava na državljanstvo itd. Ovo mi je noćna mora, posebno Članak 5. (NN 102/19)
Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

Pitanje je vrlo jednostavno. Da li moj brat i ja, koji smo rođeni 1973. i 1975. u Beogradu, imamo mogućnost dobijanja hrvatskog državljanstva 
na osnovu činjenice da nam je majka  Hrvatica (kao što su baka i deka sa majčine strane) koja je rođena u HR 1938?  Otac je Srbin. Ona poseduje domovnicu i rodni list. Ukoliko imamo pravo, šta nam je potrebno od dokumenata za apliciranje?

Hvala najlepše

Dejan 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, lebanon101 je napisao:

Poštovani,

Nakon čitanja Zakona o hrvatskom državljanstvu na linku: https://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-državljanstvu
imam samo glavobolju jer mi ništa nije jasno. Na forumima se pominje godina 1977, pa 1991  da je presudna oko utvrđivanja prava na državljanstvo itd. Ovo mi je noćna mora, posebno Članak 5. (NN 102/19)
Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

Pitanje je vrlo jednostavno. Da li moj brat i ja, koji smo rođeni 1973. i 1975. u Beogradu, imamo mogućnost dobijanja hrvatskog državljanstva 
na osnovu činjenice da nam je majka  Hrvatica (kao što su baka i deka sa majčine strane) koja je rođena u HR 1938?  Otac je Srbin. Ona poseduje domovnicu i rodni list. Ukoliko imamo pravo, šta nam je potrebno od dokumenata za apliciranje?

Hvala najlepše

Dejan 

 

Je li majka hrvatska državljanka bila u trenutku vašeg brata i vas ili je rođena u HR?

Ukoliko je, uvjet ispunjen,za pobliže molim u inbox. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Moja priča je slična. Ja sam rođen 1980 u BiH. Majka je rođena 1951 u Hrvatskoj, Hrvatica je, gdje je odrasla, školovala se i 1976 zaposlila u BiH, udala za mog oca(državljana BiH, Srbina).

Majka ima hrvatsko državljanstvo, tj dvojno sa BiH.

Da li neko zna ima iskustva da li ja imam pravo po osnovu člana 5. Zakona?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 08. 2021. at 11:08, radenkoma je napisao:

Moja priča je slična. Ja sam rođen 1980 u BiH. Majka je rođena 1951 u Hrvatskoj, Hrvatica je, gdje je odrasla, školovala se i 1976 zaposlila u BiH, udala za mog oca(državljana BiH, Srbina).

Majka ima hrvatsko državljanstvo, tj dvojno sa BiH.

Da li neko zna ima iskustva da li ja imam pravo po osnovu člana 5. Zakona?

 

Ne, članak 5 st 2 je primjenjiv za rođene od 08.10.'91.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 08. 2021. at 11:08, radenkoma je napisao:

Moja priča je slična. Ja sam rođen 1980 u BiH. Majka je rođena 1951 u Hrvatskoj, Hrvatica je, gdje je odrasla, školovala se i 1976 zaposlila u BiH, udala za mog oca(državljana BiH, Srbina).

Majka ima hrvatsko državljanstvo, tj dvojno sa BiH.

Da li neko zna ima iskustva da li ja imam pravo po osnovu člana 5. Zakona?

 

Od kada je majka državljanka RH?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija