Jump to content

Pitanje vezano za Mirovinu u Hrvatskoj i BiH


Robeert

Preporučene objave

Pozdrav 

Moze li mi netko strucan odgovorit na ova pitanja? 

U BiH sam sluzio OS BiH 7 godina i casno napustio OS BiH. 

SVe ukupni radni staz u BiH iznosi tocno 10 godina. 

U Hrvatsku sam se doselio prosle godine te sad imam 29 godina. 

U Hrvatskoj do sad imam 5mj radnog staza i uskoro potpisujem ugovor i sa OS RH te nastavljam vojnu karijeru i u Hrvatskoj (dvojna drzavljanstva) 

Planiram ostat ako Bog da u OS RH do 45te godine zivota kako je zakonom za vojnika dopusteno ostat u OS RH kao cin vojnika. 

U tom slucaju sa 45 godina zivota imao bi 19 godina radnog staza u RH a sve ukupno 29 godina radnog staza,te sa napunjenih 45 zivota OS RH bi mi dale častan otpust radi napunjenih 45 godina kao cin vojnik.

Koliko mi jos radnog staza treba da bi imao mirovinu u Hrvatskoj Ako bi proveo tih minimalno 15 godina kao vojno lice u Hrvatskoj kao sto zakon Kaze?

Ne razumjem taj zakon u potpunosti zato sam i dosao ovde da pitam? Jedan zakon kaze ako imas 30 godina staza i 15 godina kao vojno lice da imas pravo na starosnu mirovinu bez obzira na godine a drugi koji sam nasao kaze da moras imat 35 godina radnog staza i 15 godina kao vojno lice da bi imao pravo na prijevremenu mirovinu kad napunis 60 godina? Da li je to istina i ako jeste da li bi se men racunalo i onih 10 godina staza iz BiH u tih 30 ili 35 godina staza? 

U tom slucaj ja bi sa 45 godina imao 29 godina staza i ako bi radio jos jednu ili pak 6 godina imao da li bi imao pravo na prijevremenu mirovinu sa 46 ili 60 godinu zivota? Je li to istina? 

A pitanjima nije kraj... 

U BiH, zakon za starosnu mirovinu glasi ili 15 godina staza iz BiH-vine te napunjenih 65 godina starosti ili 40 godina radnog staza bez obzira na godine. Posto znam da ovih 40 godina staza racunaju i prihvataju i iz Hrvatske ali isplata mirovine iz BiH u tom slučaju bi bila 4x manja mirovina od starosne koja iznosi 390km(oko 100 maraka) jer racunaju samo godine iz BiH(10 godina)

Mene vise zanima ovaj dio minimalno 15 godina radnog staza u BiH...

Da li bi imao pravo na starosnu mirovinu sa navrsenih 65 godina od 390 maraka iz BiH ako radim od 45-te do 50-te godine zivota tj jos 5 godina u Bih te imao 15 godina radnog staza iz BiH i da li bi tih 5 godina rada u BiH mi se racunalo za onih gore navedenih 30 ili 35 godina staza u kombinaciji sa 15 godina staza kao vojno lice za dobivanje i prijevremene starosne mirovine u Hrvatskoj?

Ukratko zelim iskombinovat da imam 15 godina staza iz BiH te odatle mirovinu od 390 maraka i da prijevremeno u Hrvatskoj odem u mirovinu sa 60 godina radi 15 godina sluzenja OS Hrvatske te sve ukupnih 35 godina staza?? 

Postavit cu ovde 2 slike i oznacit ta 2 zakona, jedan Kaze 30 sa 15 kao vojno lice te bez obzira na godine a drugi 35 godina staza ali sa navrsenih 60 godina zivota i nisam siguran sto tocno znace? 

Hvala unaprijed ko god da ovako veliku temu i procita a kamoli odgovori. 

Srdacan pozdrav

Screenshot_20210421_032115.jpg

Screenshot_20210421_032141.jpg

uređeno: od Robeert
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za Bosnu ne znam kakav je zakon, ali za Hrvatsku trebaš 15-30 znači 15 godina u službi i 30 godina ukupnog staža i mislim da se računa sav staž pa i onaj iz inozemstva. Ti bi išao prema zakonu o mirovinskom osiguranju djelatnik vojnih osoba i pol. službenika što znači da bi ti se prilikom odlaska u mirovinu računalo 10 najpovoljnijih godina staža zaredom.

Na temelju rješenja nadležnog ministra, odnosno predstojnika Ureda za nacionalnu sigurnost o prestanku službe zbog potreba službe osiguranik može ostvariti pravo na starosnu mirovinu, bez obzira na godine života, kada navrši mirovinski staž od najmanje 30 godina, od toga najmanje 15 godina mirovinskog staža na dužnostima, odnosno na poslovima na kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem prema odredbama ovoga Zakona.

https://www.zakon.hr/z/837/Zakon-o-pravima-iz-mirovinskog-osiguranja-djelatnih-vojnih-osoba,-policijskih-službenika-i-ovlaštenih-službenih-osoba

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Robeert,

uskoro tek potpisujete ugovor sa OS RH a već želite (pitate) u mirovinu i u BIH i Hrvatskoj ?

Pred vama je još najmanje 30 godina rada i puno promjena zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS, kao i civilnog zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO) u Hrvatskoj i BIH i tko vam ozbiljan, sada može nešto tvrditi da će tako i biti kad jednog dana vi budete imali 65 godina.

Poštovani Skywalker vam je dobro objasnio trenutni Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS a onaj dio što vas buni je Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO), zakon o civilnim mirovinama, za koga trenutno treba imati najmanje 60 godina života i najmanje 35 godina efektivnog radnog staža za priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Skywalker007 je napisao:

Za Bosnu ne znam kakav je zakon, ali za Hrvatsku trebaš 15-30 znači 15 godina u službi i 30 godina ukupnog staža i mislim da se računa sav staž pa i onaj iz inozemstva. Ti bi išao prema zakonu o mirovinskom osiguranju djelatnik vojnih osoba i pol. službenika što znači da bi ti se prilikom odlaska u mirovinu računalo 10 najpovoljnijih godina staža zaredom.

Na temelju rješenja nadležnog ministra, odnosno predstojnika Ureda za nacionalnu sigurnost o prestanku službe zbog potreba službe osiguranik može ostvariti pravo na starosnu mirovinu, bez obzira na godine života, kada navrši mirovinski staž od najmanje 30 godina, od toga najmanje 15 godina mirovinskog staža na dužnostima, odnosno na poslovima na kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem prema odredbama ovoga Zakona.

 

 

https://www.zakon.hr/z/837/Zakon-o-pravima-iz-mirovinskog-osiguranja-djelatnih-vojnih-osoba,-policijskih-službenika-i-ovlaštenih-službenih-osoba

 

Hvala Vam Skywalker007 na odgovoru 

Znaci po trenutnom zakonu u Hrvatskoj za vojna lica trebam imat 30 godina staza od tih 30 godina moram najmanje 15 godina bit vojno lice da bi bez obzira na godine zivota mogao ici u mirovinu u Hrvatskoj? 

Samo na linku kojeg ste poslali nigdje ne pise 30 sa 15 Vec 35 sa 15 i plus moram imat navrsenih 60 godina zivota. 

Na prvoj slici koju sam poslao je zakon na kojem glasi 30 godina staza i 15 kao vojno lice bez obzira na godine a na drugoj je 35 godina staza, 15 kao vojno lice i navrsenih 60 godina. 

Tako da idalje nisam toliko siguran koliko mi radnog staza u Hrvatskoj treba za prijevremenu mirovinu ako bi bio vojno lice 15 godina sa beneficiranim stazom bi tu imao 19 godina a 10 godina takodjer iz BiH. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , prof je napisao:

Poštovani Robeert,

uskoro tek potpisujete ugovor sa OS RH a već želite (pitate) u mirovinu i u BIH i Hrvatskoj ?

Pred vama je još najmanje 30 godina rada i puno promjena zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS, kao i civilnog zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO) u Hrvatskoj i BIH i tko vam ozbiljan, sada može nešto tvrditi da će tako i biti kad jednog dana vi budete imali 65 godina.

Poštovani Skywalker vam je dobro objasnio trenutni Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS a onaj dio što vas buni je Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO), zakon o civilnim mirovinama, za koga trenutno treba imati najmanje 60 godina života i najmanje 35 godina efektivnog radnog staža za priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu.

Lijep pozdrav

Hvala Vam Prof na odgovoru 

A naravno da ste upravu, palo mi je to na pamet da djaba si o tomu mislim kad mogu sve i Svasta promjenit u zakonu i da li cu ja bit Ziv uopste do tad...

Al eto, covjek Uvjek gleda ka naprijed i planira pa mu to Zivot cini laksim i boljim jer sta je covjek bez plana i cilja? 

Mislim da je zakon manje vise za vojna lica i manje vise za starosnu mirovinu zadnjih 50 godina se nije puno promijenio sem tih pomjeranja godina koje moras navrsit pa se postavlja pitanje, npr netko tko je bio 15 godina vojno lice a ima 35 godina radnog staza(od toga 15 godina iz BiH a 20 godina iz Hrvatske) i 51 godinu zivota te zivi u Hrvatskoj da li on sad mora da radi jos 9 godina negdje Tj da ima onda preko 44 godina radnog staza da bi imao pravo na prijevremenu mirovinu u Hrvarskoj? 

Posto u Bih znam da kad napunis 40 godina radnog staza da Drzava ti odmah nudi mirovinu bez obzira na godine jer 40 godina staza nije malo? 

I niste mi rekli ako mi treba 35 godina staza ako sam bio vojno lice 15 godina da li u tih 35 godina mi priznaju i staz iz BiH u prijevodu da li ako od tih 35 godina je 15 godina staza iz BiH da li ce mirovina u Hrvatskoj se racunat po tih  sveukupnih 35 godina staza ili samo po 20 godina staza u Hrvatskoj? 

Hvala Vam unaprijed 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Skywalker007 je napisao:

Na linku što sam vam poslao malo bolje pročitajte članak 6. stavak 1. on se odnosi na vas.

Hvala Vam 

To znaci ako mi bude sudjeno da ostanem sad u vojsci od 29te do 45te godine zivota da cu sa 45 godina zivota imat 10 godina staza iz BiH i 19 godina staza iz Hrvatske, tj sveukupno 29 godina staza. 

Jel to znaci da ako onda radim jos jednu godinu, bilo to u Bih ili Hrvatskoj da cu imat pravo na prijevremenu mirovinu u Hrvatskoj ili to vrijedi samo za ljude koji su imali 30 godina radnog staza u trenutku kad su casno dobili otpust u OS RH? 

U mom slucaju bi falilo tocno 1 godina do tih 30 godina, sto znaci da u trenutku napustanja OSHR nebi imao 30 godina staza jer sam 😄 casno napustio OSBIH u 7mj 2020te zbog zene u Zagrebu skojom sad zivim. 

Ako zakon vrijedi samo za osobe koje u trenutku napustanja OSRH imaju 30 godina staza onda sam peh za jednu godinu 😄

I da li u tom slucaju se mirovina u Hrvatskoj racuna po tih 30 godina staza bez obzira sto bi 10 godina staza bilo iz BiH? 

Hvala Vam 

uređeno: od Robeert
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, Skywalker007 je napisao:

Ako imaš benificirani radni staž kao djelatna vojna onda ćeš imati više od 30 i moraš ići u mirovinu iz vojske prema članku 6.

Postovani, 

Mozda me niste shvatili posto imam dosta pitanja a sve su u jednoj temi

Ako sad pri zavrsetku specijalisticke obuke potopisem ugovor sa vojskom i ostanem od 29te do 45te godine zivota u OSRH gdje je beneficirani ja mislim staz za vojnika omjer 12-15, sto znaci da je 15 godina=18 godina i 8 mjeseci, a prije vojske u Hrvatskoj  imam nesto malo vise od 4 mjeseca radnog staza sto bi bilo znaci tocno 19 godina radnog staza u Hrvatskoj sa 45 godina starosti i 10 godina radnog staza iz BiH. 

Sad mi Vi objasnite kako ja moram ici u starosnu mirovinu u Hrvatskoj ako imam 19+10 godina radnog staza? 

Ako je tako onda Necu podnositi zahtjev sad da mi se prizna 10 godina radnog staza iz BiH ovde u Hrvatskoj pa onda nakon odradjenih 15 godina vojske u OSRH otic radit 5 godina u BiH i onda od tamo imat sigurnu mirovinu radi 15 godina staza kad napunim 65 godina. 

A ovde onda predat da mi se prizna tih 15 godina iz BiH i 19 godina iz Hrvatske te onda ovde ici u prijevremenu mirovinu. 

Ali ja msm da bi oni racunali tu mirovinu mnogo manje ovde u Hrvatskoj jer bi racunali samo 19 godina iz hrvatske te bi mirovina ja mislim bila 35% manje zbog omjera 19 iz hrvatske i 15 godina iz BiH 

To je pitanje isto da li Hrvatska racuna mirovinu samo po godinama iz Hrvatske ili priznaje u racun i mirovinu iz BiH pri kalkuliraju veličine mirovine. 

Da li bi se men isplatilo onda radit jos 11 godina u Hrvatskoj da nakupim 30 godina hrvatskog radno staza da bi mirovina bila veca?

Ili se to ne isplati? Ako bi racunali 19 godina iz Hrvatske da postoji neka minimalna mirovina koja ne ide ispod, te se onda takvu isplati uzet nego li radit jos 11 godina i dobit nesto malo vecu mirovinu od ove sa 19 godina staza iz Hrvatske? 

 

 

Srdacan pozdrav 

uređeno: od Robeert
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , prof je napisao:

Poštovani Robeert,

uskoro tek potpisujete ugovor sa OS RH a već želite (pitate) u mirovinu i u BIH i Hrvatskoj ?

Pred vama je još najmanje 30 godina rada i puno promjena zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS, kao i civilnog zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO) u Hrvatskoj i BIH i tko vam ozbiljan, sada može nešto tvrditi da će tako i biti kad jednog dana vi budete imali 65 godina.

Poštovani Skywalker vam je dobro objasnio trenutni Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS a onaj dio što vas buni je Zakon o mirovinskom osiguranju (ZOMO), zakon o civilnim mirovinama, za koga trenutno treba imati najmanje 60 godina života i najmanje 35 godina efektivnog radnog staža za priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu.

Lijep pozdrav

Prof

Vi ste stručnjak za ovakve stvari 

Mozete li mi pojasniti zakone o mirovini u Hrvatskoj? 

Kad kazete da vojno lice koje je u Hrvatskoj provelo 15 godina radnog staza kao vojnik da ima pravo na mirovinu kada pored tih 15 godina ima jos sveukupno 30 godina radnog staza jer tu ima milion medju pitanja. 

Da li tih 30 godina staza se racuna i beneficirani radi staz ili se racuna bez njega? 

Da li se mirovina u Hrvatskoj moze kalkulirat kao 30 godina na osnovu ako je 20 godina u Hrvatskoj odradjeno a 10 u BiH, ili se smanjuje veličina mirovine za godine provedene u Bih? 

Da li sa 15-30 godina radnog staza moram zakonski ici u mirovinu ili mogu jos da radim ako sam u toj grupi gdje 15 godina sam sluzio vojsku? 

Da li ako imam 19 godina radnog staza u Hrvatskoj i 10 godina radnog staza iz BiH imam pravo otic radit jos 5 godina u BiH u kojoj ne prijavljujem radni staz iz hrvatske te tamo radit dok ne budem imao 15 godina radnog staza u sistemu BiH skojim bi osigurao starosnu mirovinu kad napunim 65 godina zivota te potom dosao u Hrvatsku te onda predao tih 15 godina radnog staza iz BiH da mi se prizna u Hrvatskoj te bi onda imao 19 godina radnog staza u Hrvatskoj i 15 godina radnog staza u Bih (sve skupa 34 godine radnog staza) 

Da li sa tih 34 bi imao pravo na mirovinu kao vojno lice u Hrvatskoj i na koji nacin bi se racunala mirovina ako sam 19 godina od 34 radio u Hrvatskoj? 

Zelim da mi kazete najpametniji plan kako da dobijem sto vecu Hrvatsku mirovinu a u isto vrijeme i sto vecu BiH

Po mom misljenu taj plan je da imam 15 godina radnog staza u BiH i 19 godina radnog staza u Hrvatskoj(ako se tih 34 godina staza veličina mirovine racuna tako da se priznaje onih 15 iz BiH kao da je odradjeno u Hrvatskoj) 

Molim Vas za pomoc i neke odgovore jer oko ovog ima previse pitanja i kombinacija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Robeert,

1. Nisam pravnik a o ovoj problematici pišem temeljem ispravljanja dugogodišnje negativne prakse u primjeni mirovinskih zakona u Hrvatskoj.

2. Nemam pojma o zakonima u BiH kao i o njihovim odnosima sa mirovinskim zakonima u Hrvatskoj.

3. Temeljna stvar koju predlažem mladim ljudima je: radite što dulje godina za što veću plaću.

4. Osiguranik HZMO morate biti najmanje 15 godina , prema sadašnjem zakonu, da bi ostvarili pravo na srazmjerni dio neke od mirovina u Hrvatskoj.

5. Do kraja radnog vijeka morate se ponovo zaposliti i u BiH da bi i tamo mogli ostvariti pravo na priznavanje pristojnog minimalnog iznosa srazmjernog dijela neke mirovine u BiH.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani Robeert,

1. Nisam pravnik a o ovoj problematici pišem temeljem ispravljanja dugogodišnje negativne prakse u primjeni mirovinskih zakona u Hrvatskoj.

2. Nemam pojma o zakonima u BiH kao i o njihovim odnosima sa mirovinskim zakonima u Hrvatskoj.

3. Temeljna stvar koju predlažem mladim ljudima je: radite što dulje godina za što veću plaću.

4. Osiguranik HZMO morate biti najmanje 15 godina , prema sadašnjem zakonu, da bi ostvarili pravo na srazmjerni dio neke od mirovina u Hrvatskoj.

5. Do kraja radnog vijeka morate se ponovo zaposliti i u BiH da bi i tamo mogli ostvariti pravo na priznavanje pristojnog minimalnog iznosa srazmjernog dijela neke mirovine u BiH.

Lijep pozdrav

Postovani, 

Hvala Vam na kakvom takvom odgovoru te i sam shvatam da je ovo prekomlicirano te cu vjerovatno morat osobno otic u mirovinsko jedno dana te se dobro raspitati. 

Nisam Vas shvatio sta Vam znaci srazmjerni dio nakon 15 godina staza? 

Kako znam da sa 15 godina radnog staza u Hrvatskoj te 65 godina zivota imas pravo na mirovinu koja ne znam koliko iznosi Al ako je u Bih za te iste kriterije trenutno 390maraka(1500kuna) onda valjda bi značilo po nekom standardu cijene i zivota u Hrvatskoj po istom kriteriju,  za 15 godina staza i 65 godina zivota, mirovina u Hrvatskoj bi trebala biti oko 2700kn. 

Slazem se s Vama da treba radit sto duze ali samo ako je stvarno i potrebno a kako sam skuzio da bi ja imao odlicnu sveukupnu mirovinu, trebao bi radit 15 godina u OSRH te nakon toga 5 godina ponovo u BiH a onda nakon toga jos 11 godina u Hrvatskoj da bi imao 2 dobre mirovine iz obije zemlje. 

Po trenutnom zakonu sa 30 godina radnog staza iz Hrvatske od toga 19 iz OSRH bi imao odprilike 3000kn mirovinu a sa 15 godina radnog staza iz BiH bi imao dodatnih 1500kn od svoje 65te godine zivota. 

Tom kalkulaciom npr po trenutnom zakonu i standardu bi od 61.godine zivota u Hrvatskoj primao cirka 3000kn mirovine a od 65. Godine zivota 4500kn mirovine

Sto je sveukupno 45 godina radnog staža kad uzmem u obzir beneficiju a bez nje je to 38 godina iz obije zemlje sa 61 godinom zivota 

Eto to je moj plan 😄  maštanje sad za sad Al opet treba gledat unaprijed jer 61 godina zivota nije kraj života, to po nekom prosjeku je 75% zivota... 😄

Srdacan pozdrav 

 

uređeno: od Robeert
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija