Jump to content

Ostavinski postupak


sanja13s

Preporučene objave

Poštovani,

Imam pitanje vezano za ostavinski postupak. Naime, umrla mi je baka prije 2 godine. Nismo bile u najboljim odnosima , a u međuvremenu mi je umrla majka.

Kod javnog bilježnika vodi se ostavinski postupak gdje sam uvidom u spis vidjelja da baka oporučno ( vlastoručno napisana oporuka) sve ostavlja unuci po majčinom bratu. 

Mama mi je na samrti rekla da imam pravo na dio stana pa me zanima da li mogu pobijati tu oporuku.

Inače, nezaposlena sam i nisam u mogućnosti angažirati odvjetnika, pa vam ovim putem pišem, jer želim izvršiti obećanje majci da ću tražiti dio stana koji mi pripada.

Znači, da li mogu nekako doći do toga da dobijem dio stana, jer mi je javni bilježnik rekao da ne mogu.

Cijenila bih vaš odgovor jer mi je ročište za 10 dana.

Unaprijed hvala na odgovoru

Lijepi pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 05. 05. 2021. at 11:10, sanja13s je napisao:

Znači, da li mogu nekako doći do toga da dobijem dio stana, jer mi je javni bilježnik rekao da ne mogu

U konkretnom slučaju vaša majka je preminula nakon smrti vaše bake, te je trenutkom smrti bake vaša majka stekla nasljedno pravo pa tako i pravo zahtijevati nužni dio u slučaju povrijede takvog prava besteretnim raspolaganjima (darovanje ili oporuka). 

Međutim, vaša pokojna majka nije dočekala situaciju kad bi mogla zahtijevati nužni dio, to iz razloga činjenice smrti u kojem trenutku sva njena prava prelaze na vas, pa tako i pravo da u ostavinskom postupku istićete prigovor radi povrijede prava na nužni dio nasljedstva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija