Jump to content

Vraćanje kapare nije navedeno u predugovoru


anairda09

Preporučene objave

Poštovani,

U pregovorima sam za kupnju stana u izgradnji, dogovorena kapara je 20 000 eur. U predugovoru posrednik iz agencije nije naveo da ako prodavatelj odustane od prodaje mi imamo pravo na povrat kapare i obrnuto. Na moj zahtjev da to doda u predugovor rekao je da je to standard kako rade i da se to po zakonu podrazumijeva. Je li u pravu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapravo sada kad idem kroz ugovor ni ne spominje se da su novci koje dajem kapara: "Prodavatelj se po uplati iznosa od 20.000,00 EUR-a (slovima:dvadesettisućaeura)
plativo u protuvrijednosti kune po srednjem tečaju Hrvatske narodne banke na dan plaćanja, 
obvezuje Kupcima izdati račun za predujam."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , anairda09 je napisao:

Je li u pravu? 

Skoro. Naime, kako bi se ono što se daje pri sklapanju ugovora moglo smatrati kaparom, mora se izričito naglasiti da se radi o kapari a ako to nije naglašeno, novčani iznos koji je dat neće se smatrati kaparom već predujmom, novčanim pologom i sl. Funkcija kapare je u tome da ni davatelj kapare ne može odustati od temeljnog ugovora ostavljajući kaparu primatelju niti primatelj može odustati može odustati od ugovora vračajući kaparu u dvostrukom iznosu. Dakle, kapara je sredstvo pojačanja ugovora u korist strane koja poštuje ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija