Jump to content

Ponovno otvaranje obrta nakon zatvaranja..


Tabango

Preporučene objave

Postovani! 

 

Molim Vas za pomoc kod jedne situacije gdje sam ostao zbunjen kod zatvaranja i ponovnog otvaranja obrta..Naime, godinama sam imao praksu otvaranja obrta pod NKD 90.03 UMJETNICKO STVARALASTVO (izradujem slike kao suvenire) djelatnost sam obavljao kroz turisticku sezonu na nasoj obali, te sam nakon sezone obrt zatvarao posto sam kroz ostali dio godine boravio u inozemstvu i nisam imao nepotrebnih troskova doprinosa dok djelatnost nisam obavljao... Drugi razlog je bio da iako sam djelatnost obavljao sezonski, ona se u zakonu nemoze voditi pod sezonski, tako da sam uvijek nakon sezone zatvarao obrt posto sam imao slobodnu opciju za ponovno otvaranje djelatnosti naredne sezone pod istim NKD -om 90.03 UMJETNICKO STVARALASTVO, istim imenom, istim OIB-om, samo je maticni kod ponovnog otvaranja bio novi.. To je sve funkcioniralo godinama dok mi lani gospoda na zupaniji kod koje dajem zahtjev za otvaranje obrta nije rekla:

   ..od ove godine"misljenje" je ministarstva da ako je obrt zatvoren, ista osoba vise pod tom istom NKD sifrom vise ne moze otvoriti obrt.., oke, nisam znao sto to znaci "misljenje" ministarstva, pa mi je gospoda  pojasnila da makar to jos nije usvojen zakon, oni svejedno moraju po tome postupati..hmm..,oke.. 

Tako da sam prije ove sezone otvorio obrt pod drugom NKD sifrom: 32.99 IZRADA SUVENIRA I PREDMETA ZA USPOMENU

Obrt je jos uvijek aktivan i posto vise djelatnost ne obavljam htio bih kao i prijasnjih godina obrt zatvoriti..

Molio bih Vas odgovor na pitanja:

 1. Ako zatvorim obrt, dali ga mogu dogodine opet otvoriti pod istom NKD sifrom  32.99 ?   

2.  Ako ne, dali mogu otvoriti obrt pod NKD sifrom koju sam koristio prijasnjih godina: 90.03 UMJETNICKO STVARALASTVO? (to su jedine dvije sifre koje su srodne sa djelatnoscu izrade slika kao suvenira..)  Ako moze 90.03, dali se jos uvijek ta djelatnost moze pausalno oporezivati ili se je i to promijenilo?

3. Ako bi slijedece godine iznova otvarao obrt digitalnim putem e-osobnom, dali bi sistem takoder postupao po "misljenju" ministarstva i nebi mi dopustio otvaranje pod istom NKD sifrom ili ? 

4. Dali znate za neku trecu opciju pod kojom bi obrt mogao ostat u mirovanju za vrijeme kad se djelatnost ne obavlja, a da su troskovi i doprinosi u tom razdoblju minimalni..?

Unaprijed sam Vam zahvalan na utrosenom vremenu i trudu! 

p.s. isprike na iscrpnom tekstu

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija