Jump to content

zastara


anonimno

Preporučene objave

ma dobro, tko se sad sjetio ispitivat prekršaj?

 

važno ti je da znaš razliku u npr. kaznenom

koliko je to mojoj glavi jasno:

u roku relativne mora se pokrenut postupak, ona se može prekidati, mirovati...

a do nastupa apsolutne - postupak mora biti okončan pravomoćnom presudom

 

korekt mi if ajm rong

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo kolega, slučajno radim na prekršajima... pa onako iz prakse...

 

Relativna zastra je 3 godine i u tom se roku prekrašni postupak mora pokrenuti . Apsolutna je duplo odnosno 6 godina i u tom roku se postupak mora dovršiti, pravomoćnom odlukom. Po prijašnjem zakonu o prekršajima relativna zastara bila je 2 godine a apsolutna 4.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

popay je napisao:

Ne radi se o nikakvim izmjenama već o prijašnjem zakonu o prekršajima (za neke predmete još vrijedi 4 godine jer su se pokrenuli po tom starom zakonu) al bolje da nisam spomenula jer ovako dolazi do zabuna.

Dakle..... 3 i 6 godina ...end.

 

okej, ako je po prijašnjem bilo 2 i 4, OTKAD je novi??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O PREKRŠAJIMA

 

Narodne novine br.: 88/2002, 122/2002, 187/2003,105/2004.

 

 

 

 

IX. ZASTARA

ZASTARA PREKRŠAJNOG PROGONA

Članak 76.

(1) Prekršajni postupak ne može biti pokrenut kada protekne jedna godina od dana počinjenja prekršaja.

(2) Posebnim zakonom može se propisati duži rok za pokretanje prekršajnog postupka za prekršaje propisane tim zakonom.

(3) Zastara ne teče za vrijeme za koje se prema zakonu postupak ne može pokrenuti ili se ne može nastaviti.

(4) Zastara se prekida podnošenjem zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, kao i izdavanjem prekršajnog naloga od strane nadležnog tijela, te svakom radnjom nadležnog tijela poduzetom radi gonjenja počinitelja prekršaja.

(5) Nakon svakog prekida zastara počinje ponovno teći. Zastara nastupa u svakom slučaju kad protekne dvostruko vrijeme od onoga predviđenog stavkom 1. ovoga članka, odnosno kad protekne dvostruko vrijeme od onoga koje je za zastaru predviđenu posebnim zakonom iz stavka 2. ovoga članka.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isprika svima na krivoj informaciji. Zastara po Zakonu o prekršajima je 1 g. odnosno 2 g. (od silnog učenja u glavi mi je totalna pomutnja). a 3 g. odnosno 6. g. koje mi primijenjujemo je po posebnom zakonu a sukladno članku 2. ZPRH-a.

 

Sorry još jednom.... :bonk:

 

"2) Posebnim zakonom može se propisati duži rok za pokretanje prekršajnog postupka za prekršaje propisane tim zakonom"

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad smo kod zastare, zanima me konkretno- dobio sam poziv od Općinskog suda poziv za plaćanje potraživanja ovrhovoditelja za dva neplaćena računa pričuve iz 2002. Izgleda da su rješenja o ovrsi stizala dva-tri puta, ali nisu preuzeta. Na plaću/penziju gazdi nisu sjeli jer na rješenju (kao i na računima) stoji nepostojeće ime- inače ne bi ni radili ovrhu za 250 kuna koji su sada valjda zbog sudskih troškova narasli ne preko 600. Sutkinja kaže da je krajem 2005. odluka"pribijena" na vrata jer ju stanari nisu htjeli preuzeti. Da li ima šanse da takva stvar zbog krivih podataka ( ni kvadratura stana nije približno točna navedenoj) ode u zastaru? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija