Jump to content

Posebna i zajednička imovina!


Sofoklo23

Preporučene objave

Lp!

Prije ulaska u brak imao sam stan koji je kupljen darovanjem majke i to je moja posebna imovina.

Tijekom braka stan sam prodao i od tog novca kupio drugi stan. Da li je to i dalje moja posebna imovina.

Gospođa je u braku samovoljno kupila kuću na kredit i upisana je kao vlasnik.

Kakav je status te nekretnine????

Brak još traje....

Hvala!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Gelender je napisao:

Lp!

Prije ulaska u brak imao sam stan koji je kupljen darovanjem majke i to je moja posebna imovina.

Tijekom braka stan sam prodao i od tog novca kupio drugi stan. Da li je to i dalje moja posebna imovina.

Gospođa je u braku samovoljno kupila kuću na kredit i upisana je kao vlasnik.

Kakav je status te nekretnine????

Brak još traje....

Hvala!!!!

Bračnu stečevinu čini imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja braka ili potječe iz te imovine.

Budući da ste vi stekli stan darovnim ugovorom sklopljenim s majkom, u tom slučaju ne radi se o bračnoj stečevini. 
Nakon prodaje može se dokazivati kontinuitet - darovan stan->prodaja stana->kupnja novog stana novcem od prodanog stana.

Međutim, ako je novi stan daleko skuplji (vrijedniji) od darovanog stana može se postaviti pitanje kako ste nadoplatili tu razliku? Odnosno jeste li ju nadoplatili novcem koji je stečen radom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. NE, novi stan je bitno jeftiniji, a sa ostatkom novaca od prodaje stana opremio sam novi prazan stan (kuhinja, klimatizacija i.t.d.)....dakle nikakvi krediti ili neki novi novac..

Ako može još pitanje, da li je problem kod kupljene kuće na kredit što je samo gospođa (nositelj kredita) upisana kao vlasnik u z.k.????

I da li gospođa može samovoljno raspolagati nekretninom bez dogovora sa mnom (poklanjati ključeve trećim osobama i slično)....nije potpisan nikakav sporazum.....

HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Gelender je napisao:

Hvala na odgovoru. NE, novi stan je bitno jeftiniji, a sa ostatkom novaca od prodaje stana opremio sam novi prazan stan (kuhinja, klimatizacija i.t.d.)....dakle nikakvi krediti ili neki novi novac..

Ako može još pitanje, da li je problem kod kupljene kuće na kredit što je samo gospođa (nositelj kredita) upisana kao vlasnik u z.k.????

I da li gospođa može samovoljno raspolagati nekretninom bez dogovora sa mnom (poklanjati ključeve trećim osobama i slično)....nije potpisan nikakav sporazum.....

HVALA!

Ako je ona jedina upisana u zk, onda je ona jedina vlasnik nekretnine i može s njome raspolagati kako ju volja. Međutim, ako je nekretnina pod hipotekom (zbog kredita) onda postoje stanovita prava banke glede te nekretnine u slučaju ne vraćanja kredita po dospjelosti duga te se to unosi u list C u zk (tzv. teretovnica).

uređeno: od Persona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija