Jump to content

Beneficirani radni staž


Gigac1106

Preporučene objave

Poštovani, imam pitanje vezano za izračun kada majka može otići u mirovinu. Rođena je 30.12.1966 što znači da ove godine puni 56 godina starosti. Beneficirani radni staž ima 12/15 od početka staža zato što je 100% invalid od rođenja. Na današnji dan ima 31 godinu staža. Obišli smo mirovinski te sve moguće službe, ali nitko na žalost nije sposoban (ili voljan) u potpunosti točno izračunati trenutak kada može ići u starosnu mirovini. Unaprijed se zahvaljujem na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Gigac,

Vaša majka može prvi put zatražiti priznanje prava na starosnu mirovinu dana 30.12.2025.g. (na svoj 59.-ti rođendan) kada će imati 34.g. i 6.mj.  efektivnog radnog staža i polazni faktor ZOMO od 1,00.

Ovisno o zdravlju, moja preporuka je da radi što dulje a najmanje do svog 60.tog rođendana, tada će imati više od 35.g. efektivnog staža i pravo na 7.g. smanjenja odlaska u starosnu mirovinu prije 65.-tog rođendana  a zbog toga povećanje polaznog faktora ZOMO za 0,34 % (bruto iznosa mirovine) za svaki mjesec duljeg rada od svog 58-mog rođendana.

Polazni faktor ZOMO tada će joj iznositi 1,0816, znači uz još jednu godinu rada bruto mirovina bi joj porasla za preko 10 %.

Dobar je i rad dok ne navrši 35.g. i 1.d. efektivnog radnog staža (do 30.6.2026.g.) tada bi joj polazni faktor ZOMO iznosio 1,0612.

Radi samo 6. mjeseci dulje a mirovina joj poraste za skoro 7 %.

 

Članak 27.

(1) Snižavanje dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu ovisi o dužini razdoblja za koje se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem i stupnju povećanja staža osiguranja.

(2) Osiguranicima iz članka 1. točaka 1. i 2. ovoga Zakona, kao i osiguranicima kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem prema posebnim propisima, ako posebnim propisom nije uređeno sniženje dobne granice, snižava se dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu iz članka 33. i članka 180. Zakona o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 157/13., 33/15., 120/16., 18/18. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 62/18.), i to:

1. po jednu godinu za svakih šest godina za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 14 mjeseci

2. po jednu godinu za svakih pet godina za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 15 mjeseci

3. po jednu godinu za svake četiri godine za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 16 mjeseci

4. po jednu godinu za svake tri godine za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 18 mjeseci.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Poštovani Gigac, Nigdje ne mogu dobiti toču informaciju kada mogu u mirovinu, niti kako da je izračunam. Rođena sam 5.7.1966., godine 2009. priznat mi je beneficirani staž 12/15, te benficija na godine života 12/16, retroaktivno od 16.7.1999. kada je zakon donesen u RH (već tada je postojala bolest), imam 2 djece, radim neprekinuto od 14.9. 2000.. Voljela bih zaraditi punu mirovinu. Kada imam pravo i kako bar okvirno izračunati iznos?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani svi. Nigdje ne mogu dobiti toču informaciju kada mogu u mirovinu, niti kako da je izračunam. Rođena sam 5.7.1966., godine 2009. priznat mi je beneficirani staž 12/15, te benficija na godine života 12/16, retroaktivno od 16.7.1999. kada je zakon donesen u RH (već tada je postojala bolest), imam 2 djece, radim neprekinuto od 14.9. 2000.. Voljela bih zaraditi punu mirovinu. Kada imam pravo i kako bar okvirno izračunati iznos?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija