Jump to content

Djecji dio


Dalmacija8

Preporučene objave

Prije 10 g umro mi je otac i oporucno ostavio mi stan u kojem zivim i staru kucu na selu. Majci je na koristenje dao drugi stan za kojega sam ja placao kredit a otac se upisao na njega prilikom zamjene za veci. Oporucno je ostavio sestri polovicu stana nakon majcine smrti. Posto to nije pravno osnovano trazio sam da se odmah polovicu upise na nju jer je to bila oceva zelja. Pritom nisam upisao drugu polovicu na sebe jer je sve jasno i ona je upisana na majku. Ne znajuci nista 10mjeseci nakon oceve smrti majka je darovnim ugovorom dala sestri svoju polovicu stana a sestra se 3 mjeseca poslije uknjizila na stan kao vlasnik. Desert godina poslije slucajno saznam za to i sto rec. Samo da dodam da sam mislio da smo slozna obitelj. Sestra I muz nisu na ulici imaju kucu a i apartment koji iznajmljuju a I kucu na selu koju zeli iznajmljivati ali sritno mu bilo otac mu ostavio sve. Recite mi samo imam li ja ikakvo pravo na nuzni tj djecji dio  majcine polovice stana da bar ditetu pomognem u otplati kredita i kada bih to trebao traziti jer majka je jos ziva. Inace sam umirovljeni HRVI nakon 17g. u 4gbr i nisam ni trazio ni dobio od drzave nista i potirali me u penziju koju nisam trazio. Hvala na pomoci

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Dalmacija8 je napisao:

Majci je na koristenje dao drugi stan

Što ovo točno znači? 

prije 6 sati , Dalmacija8 je napisao:

Oporucno je ostavio sestri polovicu stana nakon majcine smrti.

Kojeg stana od naprijed spominjanih stanova?

prije 6 sati , Dalmacija8 je napisao:

Posto to nije pravno osnovano trazio sam da se odmah polovicu upise na nju jer je to bila oceva zelja.

Gdje ste tražili? Kako je okončan taj postupak?

prije 6 sati , Dalmacija8 je napisao:

Pritom nisam upisao drugu polovicu na sebe jer je sve jasno i ona je upisana na majku

Kako ste uopće mislili upisati tu polovicu na sebe? Temeljem čega? Kako se upisala majka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako da pojasnim. Oporuke je glasila za stan u kojem je zivio otac I majka. " Pola stana ostavljam kceri nakon majcine smrti. Stan majka uziva do smrti i nitko ga ne moze do tada prodati I dati. " Nije bilo navedeno nista za drugu polovicu.Majka je upisana na nju po dogovoru kod biljeznika. Ako je majka umrla razumljivo je iz oporuke cija je druga polovica,bar nama tada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Dalmacija8 je napisao:

Nakon procitane oporuke javna biljeznica je rekla da ne moze pravno uvjetovati ostavstinu nakon necije smrti

Ispravno Vas je uputila.

prije 2 sati , Dalmacija8 je napisao:

Bilo mi je logicno

Nema ovdje prostora za postupanje po logici.

prije 2 sati , Dalmacija8 je napisao:

Pola stana ostavljam kceri nakon majcine smrti.

Ovakvo raspolaganje nije dopušteno. A kome je po ostavinskoj raspravi pripao taj stan? Imate li rješenje o nasljeđivanju za njega?

prije 2 sati , Dalmacija8 je napisao:

Majka je upisana na nju po dogovoru kod biljeznika.

Na temelju samog dogovora nije upisana, morala je imati valjanu ispravu s kojim se upisala? Rješenje o nasljeđivanju? 

prije 2 sati , Dalmacija8 je napisao:

Ako je majka umrla razumljivo je iz oporuke cija je druga polovica,bar nama tada.

Kada majka umre, očeva oporuka nema baš nikakav učinak za nasljednike iza njene smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Dalmacija8 je napisao:

Po ostavinskoj pola stana pripalo je sestri a pola majci.

Majka je slobodno raspolagala sa svojim vlasništvom, pa ga je tako darovala sestri koja se potom zakonito uknjižila kao vlasnik 1/1. Iza majčine smrti ste zakonski nasljednici Vi i sestra svatko za 1/2 dijela. Pravo na nužni dio mogu na ostavinskoj raspravi tražiti samo osobe koje bi ostavitelja nasljedile na temelju Zakona o nasljeđivanju da nije postojala oporuka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija