Jump to content

Redoslijed naplate kod ovrhe i pravo plodouživanja


silky12

Preporučene objave

Dobar dan,

Molim Vas savjet. 

Prije par godina je i bivši suprug unesen kao vlasnik nad kućom za odmor kupljenom u braku, tako da imamo oboje idealna vlasništva.

Na fizičku podjelu ne pristaje. 

Moj dio je vec nekih 7 god opterećen hipotekom i pravom plodouživanja. Financirala sam tad kredit koji smo uzeli u braku, a koji bivši suprug nije plaćao.

Nakon 10god plaćanja kredita, nisam više mogla plaćati (mijenjala sam posao zbog bolesti i dajem djeci na školovanju znatno više od minimalne alimentacije bivšeg supruga) i banka se za preostali iznos kredita naplatila iz pologa od jamca.

Jamac (otac bivšeg supruga, njegovo prebivalište je u Njemačkoj) mi se obratio potraživanjem. Nema ovršnu ispravu.U slučaju da mu sud prizna potraživanje ili dio potraživanja i dodje do ovrhe, da li se prvo naplaćuje on ili ipak vec prije uneseni založni vjerovnik? 

Da li je pri tom važno što je potraživanje osigurano zalogom dospjelo prije par godina? 

Založni vjerovnik je u međuvremenu unesen i kao plodouživatelj na mojem djelu. Što je s pravom plodouživanja ako dođe do ovrhe?

Ne znam da li mogu očekivati da sud nad nekretninom, kad pokrenu sudski postupak zbog naplate, stavi zabilježbu? Nekretnina je kupljena novcem iz tog kredita.

 

Moj idealni dio nekretnine bih jako rado prodala  makar znatno ispod cijene koje su na Kvarneru visoke i njime platila potraživanje.

Bivši suprug/ njegova obitelj želi od mene kupiti, al puno daleko ispod cijene (ispod polovice vrijednosti).

Nedavno mi je od roditelja darovana kuća u kojoj već dugo živim. Nisam napravila upis vlasništva; ne znam dal' bi se i ona mogla naći pod ovrhom..

 

Hvala i lp,

Eta

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 24 minuta, silky12 je napisao:

banka se za preostali iznos kredita naplatila iz pologa od jamca.

Koliki je iznos u pitanju? Koliko vrijedi Vaš dio te nekretnine?

prije 26 minuta, silky12 je napisao:

Da li je pri tom važno što je potraživanje osigurano zalogom dospjelo prije par godina? 

Zar to potraživanje nije namireno od jamca?

prije 27 minuta, silky12 je napisao:

Što je s pravom plodouživanja ako dođe do ovrhe?

Ostaje bez obzira na vlasnika.

prije 27 minuta, silky12 je napisao:

Moj idealni dio nekretnine bih jako rado prodala  makar znatno ispod cijene koje su na Kvarneru visoke i njime platila potraživanje.

Imate li drugih zainteresiranih kupaca? 

prije 29 minuta, silky12 je napisao:

Nedavno mi je od roditelja darovana kuća u kojoj već dugo živim. Nisam napravila upis vlasništva; ne znam dal' bi se i ona mogla naći pod ovrhom..

Kolika je vrijednost te kuće, otprilike u odnosu na dug prema jamcu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

Inozemna banka koja nam je dala kredit nije se osigurala zalogom na toj nekretnini, već samo jamcem i (edit) policom investicijskog osiguranja validiranom u korist kredita. 

Založno pravo sam dala za pozajmicu nakon razvoda fizičkoj osobi, dok sam sama plaćala kredit. Ista osoba ima i plodouživanje.

 

Potraživanje je jamac stavio na iznos ca 120 tis EUR. Banka se za kredit koji smo zajednički uzeli mi supružnici naplatila kod njega sa 60 tis i banka je izdala potvrdu da nema više potraživanje.

Za razliku iznosa jamac/ bivši svekar govori o pozajmicama bivšem, a svom sinu u vrijeme braka. Po meni su ta potraživanja upitna.

Moj dio nekretnine vrijedi najmanje 160tis EUR (ukupno ima ca 260 kvadrata u dva objekta i ca 1200 m2 djelom gradjevinske zemlje pogled more) pristala bih na manje. 

Nisam oglašavala za sad jer kupuje li tko idealno..

 

Vrijednost kuće u kojoj živim nemam pojma valjda nekih 150 tis i ne znam niti dal' cu je imati u vlasništvu ili radije darovati djeci uz moje plodouživanje.

 

Fala

uređeno: od silky12
Nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , silky12 je napisao:

Potraživanje je jamac stavio na iznos ca 120 tis EUR.

Temeljem čega ovo traži, ako je od njega namireno samo 60 tis EUR?

prije 2 sati , silky12 je napisao:

Banka se za kredit koji smo zajednički uzeli mi supružnici naplatila kod njega sa 60 tis i banka je izdala potvrdu da nema više potraživanje.

Tko je platio preostalih 60 tis EUR i kada je to sve uplaćeno tj. za vrijeme trajanja bračne zajednice ili nakon?

prije 2 sati , silky12 je napisao:

Za razliku iznosa jamac/ bivši svekar govori o pozajmicama bivšem, a svom sinu u vrijeme braka. Po meni su ta potraživanja upitna.

Itekako su upitna, što to ne potražuje od njega, kao i dio kojega je platio kao i njegov jamac?

prije 2 sati , silky12 je napisao:

 

prije 2 sati , silky12 je napisao:

 

pristala bih na manje. 

Polako s ovakvim pristancima.

prije 2 sati , silky12 je napisao:

Nisam oglašavala za sad jer kupuje li tko idealno..

O da, uvijek ima zainteresiranih.

Što je s mogućnosti brisanja založnog prava i prava na plodouživanje?

prije 2 sati , silky12 je napisao:

Vrijednost kuće u kojoj živim nemam pojma valjda nekih 150 tis i ne znam niti dal' cu je imati u vlasništvu ili radije darovati djeci uz moje plodouživanje.

Ako ovo planirate, onda što prije diskretno to napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

Njegov otac je zbrojio sve što misli da smo mu dužni i polovicu toga potražuje od mene, valjda sprema tužbu. Ne znam što bi od dokumentacije priložio da bi mene za te tzv. pozajmice teretio. Bila sam u vrijeme tzv. pozajmica mlada zaposlena mama ovdje u Hrvatskoj, što ne opravdava moju slabovidnost, a bivši je financije odvijao u Njemačkoj, gdje je brak sklopljen i gdje je puno bio. 

Iznos kredita je umanjen jer sam nakon razvoda ca. 10 godina sama kompletno plaćala dospjela potraživanja i rastuću policu validiranu u korist kredita. Tako da se banka naplatila i iz police investicijskog životnog osiguranja. Do razvoda smo zajednički plaćali kredit i policu. 

Založno pravo i plodouživanje bi se prodajom brisalo. Kad se ne bi prodalo prije, a ide prema ovrhi, ostavio bi ih aktivnim, vjerujem.

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija