Jump to content

Rjesenje o nasljedjivanju bez oporuke


Timo

Preporučene objave

Otac  je  zivio  u  domu  i  kao  udovac  se ponovo  ozenio  1996.g. Umro  je  2000.god.  i  ostavinski   postupak  iza  pok. oca  zavrsen 19.01.2006.  Ja  zivim u Njemackoj  i  ulozio  sam  zalbu  na  to  rjesenje  i  prilozio  naknadno  pronadjenu oporuku  koju  je  otac  napisao 1998. Zbog  teske  bolesti  od  2005.g  do  2012.g.  nisam  mogao  ici  na  sud  u Zagreb,   pa  sam  dao  punomoc  sogoru  koji  nije  htio  da  sud  raspravlja  o  oporuci  jer  je  otac  svoj  dio  grobnog  mjesta (grobnica) dao  samo  meni  a  ne  i  sestri  i  drugoj  zeni.  Dakle,  po  novom  rjesenju  od  12.01.2008.god.  svi  su  dobili  po  1/3  pravo  koristenja  grobnog  mjesta,  ja,   sestra  i  zena  Vikica  koja  je  umrla  2012.god.  Ostavinska  rasprava   iz  Vikice  nije  do  sada odrzana.

Pitanje:  Mogu  li  ja  pokrenuti  reviziju  postupka  stime  da  na  osnovu  oporuke  navedem  da  prijasnji  postupak  nije  sproveden  prema  volji  pok.  oca ?

Sestra  ima  pravo  koristenja  po  rjesenju  o  nasljedjivanju  iza  pok.  mame.

Molim  iskreni   savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Timo je napisao:

Dakle,  po  novom  rjesenju  od  12.01.2008.god.  svi  su  dobili  po  1/3  pravo  koristenja  grobnog  mjesta,  ja,   sestra  i  zena  Vikica  koja  je  umrla  2012.god

To je bilo rješenje povodom Vaše žalbe? Da li ste u odnosu na njega iskoristili pravni lijek?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne,  nisam  ali  sam  danas  razgovarao  sa  sutkinjom  u  vezi  ostavine  iza  pok.  Vikice  jer   izgleda  nema  nasljednika,   pa  mi  je  sutkinja   rekla,  da  njezino  pravo  ostaje  i  dalje  netaknuto  a  to  meni  nije  uopce  logicno  da  ja  iako  nisam  zakonski  nasljednik, nista  nemogu  poduzeti  da  ju  izbrisem   iz  grobne  evidencije  a  ja  sam  vlasnik  grobnice.

Nadalje,  u  vezi  novog   rjesenja  od  12.01.2008.god.  nisam  zbog  bolesti  nista  mogao  poduzeti  ali  mi  je  sutkinja  danas  savjetovala  da  uzmem  odvjetnika. Moje  misljenje  je,  da  je  oporuka  elementarno  pravo  koje  ima  prednost  na  sudu  i  da  ne  podlijeze  zastari.

Molim  savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 24 minuta, Timo je napisao:

Ne,  nisam  ali  sam  danas  razgovarao  sa  sutkinjom  u  vezi  ostavine  iza  pok.  Vikice  jer   izgleda  nema  nasljednika,   pa  mi  je  sutkinja   rekla,  da  njezino  pravo  ostaje  i  dalje  netaknuto  a  to  meni  nije  uopce  logicno  da  ja  iako  nisam  zakonski  nasljednik, nista  nemogu  poduzeti  da  ju  izbrisem   iz  grobne  evidencije  a  ja  sam  vlasnik  grobnice.

Pokrenite ostavinski postupak, pa ćete vidjeti da uvijek postoji nasljednik, odnosno da je dobiven odgovor ispravan.

prije 25 minuta, Timo je napisao:

Nadalje,  u  vezi  novog   rjesenja  od  12.01.2008.god.  nisam  zbog  bolesti  nista  mogao  poduzeti 

Pa se nameće pitanje zašto tek sada.

prije 27 minuta, Timo je napisao:

sutkinja  danas  savjetovala  da  uzmem  odvjetnika.

Definitivno će Vam biti potreban netko tko će napraviti uvid u cjelokupnu dokumentaciju koju imate.

prije 27 minuta, Timo je napisao:

Moje  misljenje  je,  da  je  oporuka  elementarno  pravo  koje  ima  prednost  na  sudu  i  da  ne  podlijeze  zastari

To tek treba dokazati. Ima tu puno nejasnoća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala  na odgovorima,  ipak  imam  dva  konkretna  pitanja :

1. Ako  umrla  osoba  nema  nasljednika,  ostaje  li  trajno  upisana  u  evidenciji  ili  ja  kao  nezakonski  nasljednik  a  vlasnik  grobnice,   mogu  po  zakonu  traziti  da  ju  se  izbrise?

2. Kao  sto  sam  naveo,  zbog  bolesti  (puknuo  je  tumor  na  hipofizi  u  glavi  2005.g.)  bio  sam  sprijecen  godinama,  a  2019.god.  sam  pokrenuo  ostavinu za  naknadno  pronadjenu  imovinu  iza  pok. mame (grobno mjesto)  i  sada  mi  se  postavlja  jednostavno  pitanje  da  se  pokrene  tema  o  raspravi  na  temelju  oporuke.  Dali  je  to  moguce  otvoriti  reviziju  postupka  i  sto  ja  to  moram  dokazivati?

Molim savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 42 minuta, Timo je napisao:

1. Ako  umrla  osoba  nema  nasljednika,  ostaje  li  trajno  upisana  u  evidenciji  ili  ja  kao  nezakonski  nasljednik  a  vlasnik  grobnice,   mogu  po  zakonu  traziti  da  ju  se  izbrise?

U pitanju je ošasna ili kaduktna imovina, pa ista prelazi na općinu ili grad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Timo je napisao:

2. Kao  sto  sam  naveo,  zbog  bolesti  (puknuo  je  tumor  na  hipofizi  u  glavi  2005.g.)  bio  sam  sprijecen  godinama,  a  2019.god.  sam  pokrenuo  ostavinu za  naknadno  pronadjenu  imovinu  iza  pok. mame (grobno mjesto)  i  sada  mi  se  postavlja  jednostavno  pitanje  da  se  pokrene  tema  o  raspravi  na  temelju  oporuke.  Dali  je  to  moguce  otvoriti  reviziju  postupka  i  sto  ja  to  moram  dokazivati?

Drago mi je da ste zdravstveno bolje, ali nemoguće je dati jednoznačan odgovor na ovo pitanje bez uvida u dokumentaciju te bez formalne odluke o tome da li bi uopće bilo dopušteno postupak preispitati. Shvaćam da su s vašeg gledišta subjektivni razlozi itekako valjani, ali to ne znači da će objektivno biti ocijenjeni takvima. Kao što vam je Borbena7 napisala, svakako angažirajte odvjetnika koji će sve preispitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija