Jump to content

Firma u likvidaciji


Trutko

Preporučene objave

Pozdrav svim članovima.

Molim Vas za informacije, ako je netko imao slična iskustva.

Situacija je komplicirana, ali sigurno postoji neko rješenje.

Naime, na moju majku je prije više od 15godina otvoren j.d.o.o. Pokojni tata je vodio sve papire i bio upućen u apsolutno sve što je u vezi toga trebalo znati. Mama i ja na žalost ne znamo o tome ništa. Majka je već nekoliko godina umirovljenica.

Slučajno sam naletio preko e-građani i e-porezna da je firma u likvidaciji. Od kad, ne zna se. Ono što sam vidio na Pkk je da je u 12/2014.g. postojao dug od 0,02kn za davanja prema državi. Na kraju svake sljedeće godine je dug od cca 11 000kn. Trenutno stanje duga je 1 500eur. 

S obzirom da mi zaista ne znamo ništa o tome, a htio bih da se to riješi, što je prvo što moram učiniti i kome i gdje se obratiti?

Ja sam osobno mislio da je tata tu firmu zatvorio, ali sam ostao šokiran kad sam slučajno naišao na info da je j.d.o.o. u likvidaciji.

Kako da zatvorimo firmu u vezi koje nemamo niti jedan službeni dokument?

Ne postoji nikakav teret na imovini, tj na nekretnini.

Pretpostavljam da pomisao na bilo kakve pokušaje zastare pada u vodu jer firma nije zatvorena ...

Molim Vas za pomoć za daljnje korake.

20230504_123206.jpg

20230504_123257.jpg

20230504_123314.jpg

20230504_123340.jpg

20230504_123407.jpg

20230504_123532.jpg

20230504_123505.jpg

20230504_123432.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

prvo pogledajte ima li kakvih odluka reg. suda upisanih za navedeno društvo u sudskom registru na https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:1

Pretpostavljam da je razlog likvidacije odluka suda ili smrt jedinog člana društva (vaš otac).

Da li je u registru možda upisan i kakav likvidator?

Javite kad to provjerite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , lawbydesign je napisao:

Pozdrav,

prvo pogledajte ima li kakvih odluka reg. suda upisanih za navedeno društvo u sudskom registru na https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:1

Pretpostavljam da je razlog likvidacije odluka suda ili smrt jedinog člana društva (vaš otac).

Da li je u registru možda upisan i kakav likvidator?

Javite kad to provjerite.

U pravu ste! Majka je osnivačica društva, tata je bio direktor i 5 dana nakon njegove smrti unesene su promjene podataka, proglašena je likvidnost i majka je upisana kao likvidator. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Likvidator mora završiti tekuće poslove, naplatiti tražbine društva, unovčiti preostalu imovinu i podmiriti vjerovnike. Radi dovršenja poslova koji su u tijeku on može sklapati i nove poslove. U granicama svog poslovnog djelovanja likvidator zastupa društvo. 

Ako imovina društva nije dostatna za to da se pokriju obveze društva i isplate udjeli u kapitalu društva (pretpostavljam da bi to ovdje bio slučaj), član društva mora nadoknaditi manjak. Nažalost, iako niste znali da je došlo do statusne promjene društva i da i dalje teče naplata HGK članarine i sličnog, teško ćete izbjeći plaćanje istog. Možete se pokušati pisanim putem obratiti najvećem vjerovniku (HGK ili netko drugi) te ishoditi smanjenje ili oslobođenje od duga - ako pristanu mogu izdati kredit-notu koja se proknjiži ili slično. Bitno da se smanjenje duga provede i u službenim knjigama.

Po okončanju likvidacije likvidator moraju podnijeti prijavu sudu za upis brisanja društva iz sudskog registra. Društvo prestaje brisanjem iz sudskog registra. Poslovne knjige i dokumentaciju društva likvidator će predati na čuvanje Hrvatskoj gospodarskoj komori u skladu s Pravilnikom o iznosu naknade za pohranu i čuvanje poslovnih knjiga i dokumentacije društva nakon njegova brisanja iz sudskog registra.

Trošak trgovačkog suda i bilježnika bio je 800 kn.

Skraćeni postupak prestanka društva bez likvidacije, nažalost, nije moguć, jer postoje dugovanja prema određenim vjerovnicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem se na opširnim informacijama.

Jasnije mi je koji su sljedeći koraci.

Mislite li pod vjerovnike koje treba isplatiti ovo što je vidljivo kao dug na porezno knjigovodstvenoj kartici ili se ovdje ne nalaze svi vjerovnici? Ne znam otkuda uopće krenuti, kako saznati koji su uopće vjerovnici u pitanju i koje je sve vjerovnike potrebno isplatiti...

A što se tiče poslovnih knjiga i dokumentacije... Knjigovodstveni servis koji je sve to vodio je "propao" i zatvorio, a gdje je kompletna dokumentacija zaista ne znam.

Uglavnom, vidim da smo u velikim problemima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Trutko je napisao:

Mislite li pod vjerovnike koje treba isplatiti ovo što je vidljivo kao dug na porezno knjigovodstvenoj kartici ili se ovdje ne nalaze svi vjerovnici?

Barem to svakako. A što se ostalih vjerovnika tiče (ako ih ima) valjda biste imali kakve račune. Platite to što se vidi, ako ne uspijete ishoditi umanjenje/oslobođenje pa probajte brisati društvo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 53 minuta, lawbydesign je napisao:

Barem to svakako. A što se ostalih vjerovnika tiče (ako ih ima) valjda biste imali kakve račune. Platite to što se vidi, ako ne uspijete ishoditi umanjenje/oslobođenje pa probajte brisati društvo. 

Hvala puno. Ovo što znamo ćemo svakako rješavati.

Čim se problem riješi, obavijestit ću i ovdje na forumu. Ako će se ikad itko naći u sličnoj situaciji, možda će mu moje iskustvo biti od pomoći.

Još se jednom zahvaljujem i svako dobro želim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija