Jump to content

Mirovina nakon smrti roditelja


Tamara Dorić

Preporučene objave

Poštovani,

Nedavno je preminuo moj bivši suprug, imamo dijete od 9 godina koje ima pravo na očevu mirovinu. Pokojni, bivši suprug je bio jako zadužen i pod ovrhama. Zanima me hoće li dijete ako podnesem zamolbu za mirovinom biti dužno vraćati očev dug kad postane punoljetan.Na ostavinskoj raspravi smo se odrekli svega.

Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Tamara Dorić je napisao:

Zanima me hoće li dijete ako podnesem zamolbu za mirovinom biti dužno vraćati očev dug kad postane punoljetan

Ne, nema nikakve odgovornosti za očeve dugove, te odgovornosti ste se oslobodili činom odricanja od prava na nasljedstvo na ostavinskoj raspravi. Tako da slobodno možete podnijeti zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo gledajte što prije dostaviti zahtjev za ostvarivanje prava tj. da je u roku od 6 mjeseci od dana ispunjenih uvjeta.

Ukoliko Vas budi kontaktirali vjerovnici (a što me ne bi čudilo) kao zakonsku zastupnicu zajedničkog maloljetnog djeteta, slobodno ih uputite na poslovni broj ostavinskog spis iza pokojnog bivšeg supruga ili im preporučeno i s potvrdom o uručenju dostavite pravomoćno rješenje o nasljeđivanju iz kojega je vidljivo da se nasljednik odrekao svog nasljenog dijela, te da po Zakonu o nasljeđivanju nema osnove za njihovo potraživanje.

Uglavnom, ako Vas budi gnjavili, slobodno se javite ovdje povratno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 15. 05. 2023. u 19:49, Tamara Dorić je napisao:

Pokojni, bivši suprug je bio jako zadužen i pod ovrhama.

Zaboravih napomenuti, ukoliko je ostalo duga bivšeg pokojnog supruga, odnosno oca na ime alimentacije, tada se možete namiriti od nasljednika temeljem tog pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju.

Sve što Vam treba je rješenje o nasljeđivanju sa otisnutom klauzulom pravomoćnosti (slobodno zatražite primjerak pri nadležnom Općinskom sudu, a isti može poslužiti u slučaju da dođe do kontakta od strane vjerovnik) i popunjeni Zahtjev za naplatu pri FINA-i. Kako je u pitanju alimentacija nemate troškova za naknadu na ime provedbe prisilne naplate i imate prioritet u naplati u odnosu na druga dugovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija