Jump to content

Alimentacija - požurivanje postupka


Law Abiding Citizen

Preporučene objave

Pozdrav,

s navršetkom 26. godine života, kćer je izgubila pravo za alimentaciju te je o tome informirala svoju majku.

Problem nastaje što sam ja morao majku sudski (odnosno ovršno) "prisiliti" da se alimentacija automatski isplaćuje s njenog računa odnosno da poslodavac automatski isplaćuje tu cifru. Kontaktirao sam odvjetnicu, i ona nas je uvjerila da trebamo samo napisati podnesak koji ide sudu u kojem kćer objašnjava da ima 26 godina, time joj prestaje pravo za alimentacijom itd. itd. Dokument je potpisan od strane nje i majke, s obzirom na to da je ona tužila majku jer je u tom trenutku imala 18 godina. To smo predali u prosincu prošle godine i započeo je proces tužbe za prekid isplaćivanja alimentacije.

Bivša supruga zbog posla putuje te nije prihvatila odluku/dopis i dostava je vraćena. To je bilo prije četiri mjeseca. U međuvremenu nije išla nova dostava, nije stavljena objava na (online) oglasnu ploču suda, ništa. Možemo li ja, kćer ili bivša supruga to nekako požuriti?

uređeno: od Law Abiding Citizen
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, Law Abiding Citizen je napisao:

Problem nastaje što sam ja morao majku sudski (odnosno ovršno) "prisiliti" da se alimentacija automatski isplaćuje s njenog računa odnosno da poslodavac automatski isplaćuje tu cifru.

Kako ste ovo napravili?

prije 55 minuta, Law Abiding Citizen je napisao:

Dokument je potpisan od strane nje i majke,

Kakav dokument? Podnesak? Što ste točno napisali u tom podnesku da je trebao potpis majke i kćeri?

prije 56 minuta, Law Abiding Citizen je napisao:

s obzirom na to da je ona tužila majku jer je u tom trenutku imala 18 godina.

O kakvoj pak sad tužbi pričate?

prije 57 minuta, Law Abiding Citizen je napisao:

započeo je proces tužbe za prekid isplaćivanja alimentacije.

Jeste sigurni da ste tužbom pokrenuli novi sudski postupak ili ste samo poslali podnesak u već postojeći sudski postupak?

Uglavnom, objava Vam je jako konfuzna...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 05. 2023. u 14:47, Borbena7 je napisao:

Kako ste ovo napravili?

Kakav dokument? Podnesak? Što ste točno napisali u tom podnesku da je trebao potpis majke i kćeri?

O kakvoj pak sad tužbi pričate?

Jeste sigurni da ste tužbom pokrenuli novi sudski postupak ili ste samo poslali podnesak u već postojeći sudski postupak?

Uglavnom, objava Vam je jako konfuzna...

 

Isprike.

  • Kćer je s navršenih 18 godina tužila majku, čime je uspostavljeno automatsko povlačenje alimentacije (ovrha?) s njenog računa na račun kćeri. To se provodi od strane poslodavca po primitku sudskog rješenja.
  • Odvjetnica nas je savjetovala da sada moramo poslati podnesak na sud u kojem se pozivamo na tu odluku o ovrsi +našu odluku o rastavi braka, navodeći kako je kćer navršila 26 godina te da se automatsko slanje alimentacije može/mora prekinuti. Kao prilog stavljen je rodni list, te su kćer i majka morale staviti svoje potpise na taj podnesak.
  • Kada kćer provjerava na e-Građani portalu situaciju, ona to vidi kao novi predmet.
  • Dopis suda koji majka nije primila je naslovljen kao "Poziv tuženika za podnošenje odgovora na tužbu" što je, pretpostavljam, u ovom slučaju formalnost.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se da ste ipak nešto pogrešno napisali i dostavili sudu. Šaljite ponovo.

Samo je trebalo napraviti podnesak u kojemu se Vaša kćer očituje da povlači svoj ovršni prijedlog, jer je s danom tim i tim napunila 26. godina, te sukladno Obiteljskom zakonu više nema pravo na alimentaciju. Nakon toga je sud trebao donijeti rješenje o obustavi, te ga dostaviti kćeri, majci i poslodavcu. 

Kćer je ovaj podnesak trebala poslati pozivom na poslovni broj rješenja o ovrsi na temelju kojega prisilno postupa majčin poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 24. 05. 2023. u 19:38, Borbena7 je napisao:

Bojim se da ste ipak nešto pogrešno napisali i dostavili sudu. Šaljite ponovo.

Samo je trebalo napraviti podnesak u kojemu se Vaša kćer očituje da povlači svoj ovršni prijedlog, jer je s danom tim i tim napunila 26. godina, te sukladno Obiteljskom zakonu više nema pravo na alimentaciju. Nakon toga je sud trebao donijeti rješenje o obustavi, te ga dostaviti kćeri, majci i poslodavcu. 

Kćer je ovaj podnesak trebala poslati pozivom na poslovni broj rješenja o ovrsi na temelju kojega prisilno postupa majčin poslodavca.

Možda sam pravno nepismen, ali sve ovo što ste Vi spomenuli je u tom podnesku.

Trenutno na e-Predmet sustavu vidim samo da je (osim našeg podneska) donesena "Odluka - Dopis" koja je unutar 7 dana zabilježena kao "Podnesak - VD - Vraćena dostava" i tu staje svaki spomen daljnjem razvoju postupka, i tako je već tri mjeseca. Majka nije zaprimila drugu dostavu, niti vidi išta na e-oglasnoj ploči.

Ta "Odluka - Dopis" je poziv da se da prigovor/odgovor na tužbu (odnosno tako nazivaju naš podnesak) u roku od 30 dana od zaprimanja. Taj period je već odavno prošao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Law Abiding Citizen je napisao:

Možda sam pravno nepismen, ali sve ovo što ste Vi spomenuli je u tom podnesku.

I dalje je upitno, da li je podnesak evidentiran kao pismeno u već postojećem ovršnom predmetu, a u kojemu se vodi ovrha na plaći majke ili je povodom podneska otvoren novi predmet tj. da sada imate novi poslovni broj spisa? I koja je poslovna  oznaka spisa po podnesku?

prije 3 sati , Law Abiding Citizen je napisao:

Ta "Odluka - Dopis" je poziv da se da prigovor/odgovor na tužbu (odnosno tako nazivaju naš podnesak) u roku od 30 dana od zaprimanja

Ako je razmatran kao podnesak, tada uopće nije potrebno majčino očitovanje i to zato što je njena obveza prestala po sili zakona, a da ne govorim da je i sama potpisnica tog podneska...

prije 3 sati , Law Abiding Citizen je napisao:

Taj period je već odavno prošao.

Nije prošao, štoviše nije počeo niti teći. Rok teče tek od dana uručenja pismena stranci čije se očitovanje traži.

Ukratko, ne vidim razlog zašto ne postupite sukladno mojoj prethodnoj objavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 36 minuta, Borbena7 je napisao:

Nije prošao, štoviše nije počeo niti teći. Rok teče tek od dana uručenja pismena stranci čije se očitovanje traži.

Ukratko, ne vidim razlog zašto ne postupite sukladno mojoj prethodnoj objavi.

Svjestan sam da nije prošao, ali je bila samo *jedna* dostava u nekoliko mjeseci i nakon toga ništa. Trebala bi (kolko znam) biti još jedna i onda osam dana na oglasnu ploču, ali se to u ovih nekoliko mjeseci nije dogodilo.

Da ne kažem da sam istraživanjem utvrdio da je sudac dodijeljen našem slučaju dobio stegovnu kaznu ukora zbog ne-obavljanja svojih poslova...

Postupiti ću sukladno Vašim uputama, hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Law Abiding Citizen je napisao:

Svjestan sam da nije prošao

A je li došao u spis pod kojim se vodi ovrha, to je najvažnije?

prije 2 minuta, Law Abiding Citizen je napisao:

ali je bila samo *jedna* dostava u nekoliko mjeseci i nakon toga ništa.

Uobičajeno u praksi. Nema zapisničara, nema tko otpremati. S tim da idu u štrajk, tako da će biti još i gore.

prije 4 minuta, Law Abiding Citizen je napisao:

Trebala bi (kolko znam) biti još jedna i onda osam dana na oglasnu ploču, ali se to u ovih nekoliko mjeseci nije dogodilo.

Dostavlja se ponavlja, ali ne odmah, jer mora proći minimalno 30 dana od prve neuspjele dostave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija