Jump to content

Rad poštanskog ureda (Kako ODGODITI dostavu)


bobo4

Preporučene objave

Sinkroniziranje / tempiranje / zatrpavanje je više-manje dopušteno, kao taktika stranaka na sudu ili u politici.

Što čini poštanski ured:
Prime pošiljku na dan X, utvrde da je (iz njima znanog razloga Y) nije moguće uručiti; promijene datum primitka sa X na X+1

Njihovim riječima:
"Pošiljka je dana 1. ožujka 2023. godine prispjela u poštanski ured Poreč kade je skenirana i vidljiva u sustavu.
S obzirom na to da je navedena pošiljka bila ranije zadužena za dostavu, a uručenje iste, nažalost nismo bili u mogućnosti realizirati, IZMIJENJEN JE DATUM."

https://imamopravoznati.org/request/dostava_posiljke?nocache=incoming-11619#incoming-11619

_______________________________________________________________

Na slici je još jedan primjer čudnih podataka o dostavi, za pošiljku RG337436548HR (poziv sa Županijskog suda).

posta6d.thumb.png.ae1014bd0c20f1027b0f92bd8eef7231.png

Recite, jel' to u redu? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki put kad je pošiljka uručena primatelju, pošta smatra da je obavljena cjelovita poštanska usluga, što im u konačnici sud daje za pravo. Inače, u zakonu o poštanskim uslugama (pogledaj ga) nigdje nije definiran pojam "cjelovitosti poštanske usluge".

P.S. zatamni osobne podatke iz priložene dokumentacije, da ne bi imao neprilika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nejednako tretiranje sam našao da se spominje u zdravstvu:
"Unlawful discrimination" (Protuzakonita diskriminacija, drugim riječima, tretiranje nekih ljudi lošije od drugih.)

i u Ustavu:
Članak 26. Svi su državljani Republike Hrvatske i stranci jednaki pred sudovima i drugim državnim i inim tijelima koja imaju javne ovlasti.

HP je na popisu tijela javne vlasti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Hvala. To više nema veze s nekom pojedinačnom pošiljkom. To se redovito dešava.
S obzirom da su pošiljke sudske, takvom dostavom se narušava i jednakost pred sudovima iz istog članka.

Zadnje sam poslao email ('Zahtjev za rješavanje spora') na HERA.
HeraZahtjevZaRjes.jpg.e597dce27545c1fb712ee62e3a7a4c1c.jpg

Tražio sam i brojeve pošiljki za ostale osobe kojima je zadnja sudska pošiljka dostavljena, jer se tempiranje/otezanje radi na više načina. Podnio sam i prijavu protiv odgovornih / nepoznatih osoba u HP, prema čl. 142. KZ.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako nije prekasno posalji zahtjev za rješavanje spora HAKOM-u, jer to nema veze s HEROM.

Bolje da nema veze s konkretnom pošiljkom, jer ponavljam, kod svakog uručenja pošiljke pošta smatra da je obavljena cjelovita poštanska usluga, sto joj sud daje za pravo.

Znači, obrati se postanskom inspektoru HAKOM-a, kad te on odbije podnesi prigovor da bi dobio rješenje, a onda na Upravni sud i VUS. Tek iza toga na Ustavni sud, u roku od 30 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam i nekoliko brojeva (tj. slika kuverti) od poznanice, kojoj se navodno dešavaju iste stvari. Tracking kaže:

Nema podataka za uneseni prijamni broj pošiljke

tako da ne mogu provjeriti koliko su pošiljke putovale.
Kako često se brišu ti podaci? Poziv na ročište iz 2022. ne bi trebao biti brisan, zar ne...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

> Zadnje sam poslao email ('Zahtjev za rješavanje spora') na HERA

Kaže HERA:
S obzirom na to da se Vaš dopis odnosi na pružanje poštanskih usluga, upućujemo Vas da se obratite Hrvatskoj regulatornoj agenciji za mrežne djelatnosti (HAKOM - https://www.hakom.hr/), ..

Moja greška, tko bi rekao da je ta Hrvatska regulatorna agencija ustvari HAKOM.

Screenshotfrom2023-08-2414-32-14.thumb.png.056afc002c297546104f6ad1fba69d95.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam postoji li primjer takve vrsta diskriminacije u Eu, u direktivi o poštanskim uslugama, ili možda u nekom drugom propisu o jednakosti.
===============================
DIREKTIVA 97/67/EZ
o zajedničkim pravilima za razvoj unutarnjeg tržišta poštanskih usluga u Zajednici i poboljšanje
kvalitete usluga

Članak 5 (1) 3
— da usluge budu raspoložive bez ikakve diskriminacije, a naročito bez
diskriminacije koja proistječe iz političkih, vjerskih ili ideoloških
razloga,

===============================
DIRECTIVE 97/67/EC
on common rules for the development of the internal market of Community postal services and the
improvement of quality of service

Article 5
1. Each Member State shall take steps to ensure that universal service
provision meets the following requirements:

— it shall be made available without any form of discrimination what
soever, especially without discrimination arising from political,
religious or ideological considerations

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Iz ODO su odgovorili :
Screenshotfrom2023-09-2719-17-22.png.6e500a255971f231591ebac37d909f35.png

No u spisu su samo kuverte/pošiljke koje nisu isporučene. Za ostale nisam vidio tracking brojeve, to bi trebali imati u ODO.
Pisarnice navodno nemaju te brojeve, već onaj koji je slao dokument, npr. zapisničar. Znači ne putuju sa spisom. To nisu povjerljivi brojevi, niti su osobni podaci, trebali bi biti dostupni i prema ZPPI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Jutros sam poslao email na nepravilnosti (at) posta.hr. Pošiljka koju sam jučer poslao je kao već stigla na sud, piše u 12.30 (screenshot je napravljen u 9.02).
Od istog suda prošle godine nisam dobio pošiljku (poziv na ročište), a ove godine mi u pošti nisu htjeli uručiti njihovu pošiljku (presudu), kao nema ništa za mene.

Screenshotfrom2023-12-2809-02-56.png.266e6258ca639ca34f796032e0b4ecfc.png

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve mi to postaje sumnjivo. Je li moguće izmanipulirati sadržaj preporučene pošiljke?
I nije mi najjasnije zašto odvjetnik to nije poslao elektronski, već sam ja to trebao slati poštom...

Može li se u sudu dobiiti kopija prigovora, da (bar naknadno) provjerim da li je nešto nestalo, ili je promijenjeno.
Ili da nekom pošaljem emailom kopiju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok za podnošenje prigovora pošti je tri mjeseca i to se prvi dan računa kad pošta zaprimi pošiljku (a ne dan kad na obavijesti o prispijeću pošiljke piše da se ista može preuzeti), tako da ti je ono od kolovoza otišlo u zastaru. Zašto za prijamne brojeve pošiljki nisi pitao pošiljatelja - na pisarnici suda, uvidom u spise predmeta, pa traži DOSTAVNICU za svaku pojedinu pošiljku? Inače, na sudu će ti mrtvo-hladno reći da u slučaju nezaprimanja pošiljke ti nisi oštećen jer će ti pošiljka bit naknadno uručena.

Inače, sve da si i saznao prijamni broj pošiljke i uputio prigovor pravovremeno, pošta će ti reći da su sukladno čl.37. ZPU-a sudsku pošiljku vratili pošiljatelju, iako su sukladno čl.38. ZPU-a i čl.85 ZUP-a istu pošiljku trebali uručiti osobno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(u vezi mog prethodnog komentara: poslao sam email samom sebi, sa prigovorom i prilogom)

Hi zao,
Ovo iz kolovoza 23', je u vezi dopisa ODO. Ja sam dobio pošiljku, ne prigovaram zbog toga. (Zapravo prigovorio sam i zbog toga - i kazneno prijavio...). Ovdje se radi o drugim primateljima;. inicijalno sam se pitao o radu pošte (nejednakosti pred poštom), no sada se pitam i kada su drugima (sa DNA liste) upućene pošiljke s istim dopisom. Nikako dobit te brojeve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To nisu privatni ni tajni podaci. Nastali su kao nusprodukt rada tijela javne vlasti, što znači da ih je tijelo javne vlasti dužno dati prema Zakonu o pravu na pristup informacijama.
U popisu tijela javne vlasti upisati sud ili odvjetništvo https://tjv.pristupinfo.hr/?search=odvjetništvo

U mom slučaju postoji i pravni interes
.

uređeno: od bobo4
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , bobo4 je napisao:

(u vezi mog prethodnog komentara: poslao sam email samom sebi, sa prigovorom i prilogom)

Hi zao,
Ovo iz kolovoza 23', je u vezi dopisa ODO. Ja sam dobio pošiljku, ne prigovaram zbog toga. (Zapravo prigovorio sam i zbog toga - i kazneno prijavio...). Ovdje se radi o drugim primateljima;. inicijalno sam se pitao o radu pošte (nejednakosti pred poštom), no sada se pitam i kada su drugima (sa DNA liste) upućene pošiljke s istim dopisom. Nikako dobit te brojeve.

I dalje ne shvaćam čime Vam je povrijeđeno neko pravo ako ste primili pošiljku, kakve veze ima kada su ostali primili pošiljku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima i u nekoj Eu poštanskoj direktivi, da ne smije biti diskriminacije ni po kojoj osnovi.

Ovo što sam kazneno prijavio - bilo je u sustavu zabilježeno da mi je obavijest o prispijeću pošiljke ubačena u četvrtak, a kamera je snimila ostavljanje listića četiri dana kasnije.

Postoji blacklisting. Postoji i zatrpavanje - programira se da tri stvari stignu odjednom... Fizički se ne može stići, pogotovo ako nemate odvjetnika ili sl.

Drugima pošiljka stigne odmah, imaju više vremena za pripremu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , bobo4 je napisao:

To nisu privatni ni tajni podaci. Nastali su kao nusprodukt rada tijela javne vlasti, što znači da ih je tijelo javne vlasti dužno dati prema Zakonu o pravu na pristup informacijama.
U popisu tijela javne vlasti upisati sud ili odvjetništvo https://tjv.pristupinfo.hr/?search=odvjetništvo

U mom slučaju postoji i pravni interes
.

Kad bi netko došao do informacije o mojim pošiljkama, ja bi tužio sviju redom: pošiljatelja, poštu, sud, državno odvjetništvo i još nekoga ako ga se sjetim. Tako da ukoliko nemaš ovjerenu punomoć, drži se svojih pošiljki.

Glede Zakona o pravu na pristup informacijama, pročitaj članak 15.

Glede diskriminacije, spašava te direktiva 97/67/EZ koja govori o zabrani svake diskriminacije, za razliku od „naše” diskriminacije iz Zakona o suzbijanju diskriminacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , zao je napisao:

Kad bi netko došao do informacije o mojim pošiljkama, ja bi tužio sviju redom: pošiljatelja, poštu, sud, državno odvjetništvo i još nekoga ako ga se sjetim.

Mislim da sam na to odgovorio sinoć, hmm, ne znam što se desilo.

Dakle ne može se tražiti da netko stvara novu informaciju, npr. analizira što je sve zao primio.


Čl. 15
(1) Tijela javne vlasti ograničit će pristup informacijama koje se tiču svih postupaka koje vode nadležna tijela u prethodnom i kaznenom postupku za vrijeme trajanja tih postupaka.

Ne može se to uzeti izdvojeno i proizvoljno u smislu "sve što se tiče mene", jer sve se više ili manje tiče bilo čega drugoga. Treba pogledati na što se konkretno misli.

Kako istraživanje slanja pošiljke / rada trećih osoba može vama naškoditi - zar sve postaje nedopušteno istraživati ako ste vi bili u blizini?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , bobo4 je napisao:

Mislim da sam na to odgovorio sinoć, hmm, ne znam što se desilo.

Dakle ne može se tražiti da netko stvara novu informaciju, npr. analizira što je sve zao primio.


Čl. 15
(1) Tijela javne vlasti ograničit će pristup informacijama koje se tiču svih postupaka koje vode nadležna tijela u prethodnom i kaznenom postupku za vrijeme trajanja tih postupaka.

Ne može se to uzeti izdvojeno i proizvoljno u smislu "sve što se tiče mene", jer sve se više ili manje tiče bilo čega drugoga. Treba pogledati na što se konkretno misli.

Kako istraživanje slanja pošiljke / rada trećih osoba može vama naškoditi - zar sve postaje nedopušteno istraživati ako ste vi bili u blizini?

 

Poduzimanje bilo kakvih pravnih radnji oko mog vlasništva bez mog dopuštenja meni šteti. 

Pošiljka uručenjem postaje vlasništvo primatelja. Pritom pogledaj i čl.2. st.1. točku 16., te čl.35. ZPU-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne možete reći da je tracking broj postao vaš, a "bilo što oko" mog vlasništa ima smisla koliko već "bilo što" može imati.

> čl.2. st.1. točku 16

Pošiljalac (ODO) je javno tijela, pa ako je pošiljka njihova onda je i moja.

> te čl.35. ZPU-a.

Ne možete izvući jednu rečenicu iz čl. 35 i primijeniti je na sve što želite. Lijepo piše na koga se odnosi neovlašteno davanje bilo kakvih podataka. Treba gledat što je zakonodavac htio postići.


I u prethodnom ste pročitali samo stavak 1 iz članka 15  ZPPI i primijenili "SE TIČU" univerzalno, mada je u nastavku navedeno na što se odnosi tajnost / ograničenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija