Jump to content

Iznajmljivanje suvlasničkog djela kuće


dalajlama1973

Preporučene objave

Pozdrav,

Suvlasnik sam kuce u kojoj nacelno ne živim mada imam adresu i koja je podijeljena ( nije etazirana) na dva dijela pregradnim zidom. Svaki dio ima svoj ulaz i sve.

Svoj dio sam iznajmio stanaru no sad se suvlasnik buni i govori mi stanaru da se ne slaze da tu boravi te mu je cak zatvorio i vodu. Sa stanararom je sklopljen ugovor, uredno prijava i placanje poreza.

Pitanje: ima li suvlasnik kakvo pravno uporiste da mi potjera stanara? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , dalajlama1973 je napisao:

Svaki dio ima svoj ulaz i sve.

Prema članku 41. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima najam dijela zgrade dulji od jedne godine se smatra izvanradnim pravnim poslom za koji je potrebna suglasnost svih suvlasnika. 

Zašto ne bi pokrenuli postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice putem etažiranja zgrade? Još uvijek se u planovima etažiranja ne kontrolira da li svaka uporabna cjelina ima svoja zasebna mjerna mjesta potrošnje energenata, ali u vašem slučaju bi bilo neophodno osiguranje  zasebnog mjernog mjesta potrošnje vode za vašu uporabnu cjelinu jer je to i inače  obveza koja proizlazi iz oćih akata komunalnih tvrtki, a prije je bila zakonska obveza. Sada na tržištu postoje elegantni načini zasebnog mjerenja potrošnje vode koji ne iziskuju ugradnju fizičkog vodomjernog okna. Nadam se da je izvedeno zasebno brojilo potrošnje električne energije budući da ne spominjete u upitu da je suvlasnik zatvorio i tu opskrbu.

Prilikom uspostave etažnog vlasništva svaki suvlasnik raspolaže sa svojim etažnim dijelom po svom nahođenju, ne pitajući suvlasnike za suglasnost ako to ne utječe na njihovo vlasništvo posebne cjeline, a s obzirom da ste u upitu naveli da uporabne cjeline imaju zasebne ulaze, ne bi trebalo imati nekog utjecaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A možete pribjeći i formalnom rješenju problema sa suvlasnikom - promijeniti / sklopiti ugovor o najmu na rok manji od godinu dana, te priprijetiti malicioznom suvlasniku da ćete ga tužiti sudu ako podstanaru ne otvori korištenje vodovodne instalacije.

U tom slučaju ostat će vam dovoljno vremena za postupanje po gornjem postu - razvrgnuće suvlasničke zajednice i instaliranje zasebnog vodomjera. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 09. 2023. u 11:14, Antuntun56 je napisao:

A možete pribjeći i formalnom rješenju problema sa suvlasnikom - promijeniti / sklopiti ugovor o najmu na rok manji od godinu dana, te priprijetiti malicioznom suvlasniku da ćete ga tužiti sudu ako podstanaru ne otvori korištenje vodovodne instalacije.

U tom slučaju ostat će vam dovoljno vremena za postupanje po gornjem postu - razvrgnuće suvlasničke zajednice i instaliranje zasebnog vodomjera. 

Razvrgnuce suvlasnicke zajednice je pokrenuto i imam termin ročišća i sutkinju. 

Ja imam ugrađena svoja interna brojilo vode i struje jer je takav bio dogovor kod renoviranja sjevernog djela kuce. Posto su jako naruseni meduljudski odnosi gdje je u jednom slucaju intervenirala i policija ja sam odlucio da zbog narusenog zdravlja i mira promjenim mjesto boravista. ( prebivaliste je i dalje na istoj adresi) Ali sam isto tako pismenim putem pokusao obavijestiti suvlasnika o namjerama iznajmljivanja. Dva puta se preporuceno pismo vratilo . Zatim smo pokusali e mailom poslati obavijest i kontaktirali ga mobitelom. Znaci sve je pokusaje minirao. 

Napomenut cu da u isto vrijeme suvlasnik u svome djelu ima stanarku. Neprijavljenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas je na stanar ponovno ostao bez vode. Naravno da razmislja otici iz ove sulude situacije. Ja sam pozvao policiju koja inace ne izlazi na teten zbog ovakvih reklo bi se minornih stvari i na pitanje pa dobro zasto sam ne otvorim taj ventil dobija odgovor da se bojim za vlastitu sigurnost i zivot jer je vec prijavljen zbog ozbiljnih prijetnni smrcu ili barem intenzivnom smrcu. Shvatili su da je situacija ozbiljna i da covjek u 21 st kao suvlasnik nekretnine i onaj koji ke platio renoviranje i istalacije je apsurdna. Vodu sam uz njihovu nadzocnost otvorio. Policija je dozivjela vrijeđanje i samim cudom nije priveden.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija